İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çarşı ve Mahalle Bekçi Alımlarında Sağlık Raporu nereden alınır?

Last updated on 30/06/2019

Çarşı ve Mahalle Bekçi alımları için İç İşleri Bakanlığı’na başvuran bazı bekçi adaylarının, sağlık raporu amacıyla Aile Hekimlerine başvurdukları görülmektedir. Bekçi alımlarında bekçi adaylarına sağlık raporunu hangi hekimler vermeye yetkilidir? Bekçilik için Sağlık Raporu, başvuru öncesinde mi sonrasında mı gerekli?

Emniyet Teşkilatı kadrolarına yapılacak ilk atamalarda, öğrencilikten veya memuriyetten ayrıldıktan sonra yeniden öğrenciliğe veya memuriyete geri dönüşlerde, 03/01/2018 tarih ve 30290 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği uyarınca kişilerin sağlık muayeneleri ve kontrollerinde Devlet hastanelerini, devlet eğitim ve araştırma hastanelerini ve üniversitelere bağlı hastaneleri (özel hastaneler ile özel veya vakıf üniversitelerine bağlı hastaneler hariç) yetkilidir. Aile Hekimlerinin bu yönde herhangi bir yetkileri bulunmamaktadır.

Ancak, Yönetmeliğin ekinde bulunan ve Çarşı ve Mahalle Bekçisi adayının, giriş raporu alması aşamasında, memuriyette mağduriyet yaşamaması için Çarşı ve Mahalle Bekçisi adayını bilgilendirme ve uyarma amacı ile hazırlanan bilgilendirme formunun Aile Hekimlerinde doldurulması gerektiği yönünde hatalı bir bilgi kamuoyunda dolaşmaya başlamıştır.

Açıkça görüleceği üzere, söz konusu formu bekçi adayı bizzat doldurması gerekmekte olup, Emniyet Teşkilatında oluşturulacak Ön Sağlık Kontrol Komisyonunda görevli hekim tarafından onaylanacaktır.

Konuyu özetlemek gerekir ise;
Çarşı ve Mahalle Bekçisi adayının BAŞVURU ÖNCESİNDE SAĞLIK RAPORU ALMASINA GEREK YOKTUR.
Başvuru belgeleri arasında yer alan Sağlık Bilgi Formu’nu KENDİLERİ doldurarak Emniyet Teşkilatına başvurmaları yeterlidir.

1619 Toplam 9 Bugün

3 Yorum

 1. HANİFE AYKUT TURAN HANİFE AYKUT TURAN 16/04/2019

  Ömer Bey paylaşımlarınız ve bilgilendirmeleriniz için çok teşşekür ederim. Ellerinize emeğinize sağlık. İyi çalışmalar.

 2. Emre Emre 27/06/2019

  Merhaba. İnternet üzerinden muracat ettim kabul edildi lakin prosoturler nasıl ilerlediğini bilmediğim için anlayamadım benim sormak istediğim şu internette ön sağlık sonuçları onaylananlar sınava gircekmis ben sağlık raporu almadim kimse herhangi bir şey demedim sağlık raporunu kendim kafama Gore mi alcam alcaksam nereye gönderen lütfen bana yardımcı olurmusunuz

  • Ömer Sümer Ömer Sümer Yazar | 30/06/2019

   Merhabalar, başvuru öncesinde herhangi bir sağlık kurumuna başvurarak sağlık muayenesinden geçmeniz ve sağlık raporu almanıza gerek YOKTUR.
   Başvuru evrakları arasında yer alan Sağlık Bilgi Formu’nu bizzat doldurarak başvuru komisyonuna başvurmanız yeterlidir.
   Eğer komisyonda ön başvurunuz kabul edilir ise Sağlık Bakanlığı tarafından ÖZEL YETKİ VERİLEN devlet hastanelerine sevk edileceksiniz.
   Şimdiden hayırlı olsun

Bir cevap yazın

Or

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.