İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çarşı ve Mahalle Bekçi Alımlarında Sağlık Raporu nereden alınır?

Son güncelleme tarihi 19/10/2019

Çarşı ve Mahalle Bekçi alımları için İç İşleri Bakanlığı’na başvuran bazı bekçi adaylarının, sağlık raporu amacıyla Aile Hekimlerine başvurdukları görülmektedir. Bekçilik Sağlık Raporu Nereden Alınır? Bekçi alımlarında bekçi adaylarına sağlık raporunu hangi hekimler vermeye yetkilidir? Bekçilik için Sağlık Raporu, başvuru öncesinde mi sonrasında mı gerekli?

Bekçi alımlarında devlet hastanelerinden Sağlık KURULU Raporu alınması gereklidir

Emniyet Teşkilatı kadrolarına yapılacak ilk atamalarda, öğrencilikten veya memuriyetten ayrıldıktan sonra yeniden öğrenciliğe veya memuriyete geri dönüşlerde, 03/01/2018 tarih ve 30290 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği uyarınca kişilerin sağlık muayeneleri ve kontrollerinde Devlet hastanelerini, devlet eğitim ve araştırma hastanelerini ve üniversitelere bağlı hastaneleri (özel hastaneler ile özel veya vakıf üniversitelerine bağlı hastaneler hariç) yetkilidir.

Aile Hekimlerinin bu yönde herhangi bir yetkileri bulunmamaktadır.

Ancak, Yönetmeliğin ekinde bulunan ve Çarşı ve Mahalle Bekçisi adayının, giriş raporu alması aşamasında, memuriyette mağduriyet yaşamaması için Çarşı ve Mahalle Bekçisi adayını bilgilendirme ve uyarma amacı ile hazırlanan bilgilendirme formunun Aile Hekimlerinde doldurulması gerektiği yönünde hatalı bir bilgi kamuoyunda dolaşmaya başlamıştır.

Sağlık Bilgi Formu
Emniyet Teşkilatı Sağlık Bilgi Formu
Sağlık Bilgi Formu
Emniyet Teşkilatı Sağlık Bilgi Formu

Çarşı ve Mahalle Bekçisi adayının BAŞVURU ÖNCESİNDE tek hekim sağlık raporu almasına gerek yoktur

Açıkça görüleceği üzere, söz konusu formu bekçi adayı bizzat doldurması gerekmekte olup, Emniyet Teşkilatında oluşturulacak Ön Sağlık Kontrol Komisyonunda görevli hekim tarafından onaylanacaktır.

Konuyu özetlemek gerekir ise;
Çarşı ve Mahalle Bekçisi adayının BAŞVURU ÖNCESİNDE SAĞLIK RAPORU ALMASINA GEREK YOKTUR.
Başvuru belgeleri arasında yer alan Sağlık Bilgi Formu’nu KENDİLERİ doldurarak Emniyet Teşkilatına başvurmaları yeterlidir.

6 Yorum

 1. HANİFE AYKUT TURAN HANİFE AYKUT TURAN 16/04/2019

  Ömer Bey paylaşımlarınız ve bilgilendirmeleriniz için çok teşşekür ederim. Ellerinize emeğinize sağlık. İyi çalışmalar.

 2. Emre Emre 27/06/2019

  Merhaba. İnternet üzerinden muracat ettim kabul edildi lakin prosoturler nasıl ilerlediğini bilmediğim için anlayamadım benim sormak istediğim şu internette ön sağlık sonuçları onaylananlar sınava gircekmis ben sağlık raporu almadim kimse herhangi bir şey demedim sağlık raporunu kendim kafama Gore mi alcam alcaksam nereye gönderen lütfen bana yardımcı olurmusunuz

  • Ömer Sümer Ömer Sümer Yazar | 30/06/2019

   Merhabalar, başvuru öncesinde herhangi bir sağlık kurumuna başvurarak sağlık muayenesinden geçmeniz ve sağlık raporu almanıza gerek YOKTUR.
   Başvuru evrakları arasında yer alan Sağlık Bilgi Formu’nu bizzat doldurarak başvuru komisyonuna başvurmanız yeterlidir.
   Eğer komisyonda ön başvurunuz kabul edilir ise Sağlık Bakanlığı tarafından ÖZEL YETKİ VERİLEN devlet hastanelerine sevk edileceksiniz.
   Şimdiden hayırlı olsun

 3. Myuser Myuser 09/01/2020

  iyi akşamlar bekçilik için sağlık raporu almak için hastaneye gittim . bi sorum olacak bilmeyebilirsin ama akla ihtiyacım var. Kan tahlili sonuçlarında. Total bilirubin 1,4 çıkmış. Normali 0,3 ile 1.2 arası olacakmış. Direkt bilirubin 0.25 çıkmış. Normali 0,2 den az olacakmış. İnderekt bilirubin 1,16 çıkmış. Normali 0,1 ile 1 arası olacakmış. Arkadaşlar burda sıkontı olmaz ama ankaradan dönder dediler. Dosyan

 4. osm cck osm cck 28/01/2020

  ömer hocam cevaplarsan sevinirim istanbul gatada sağlık kuruluna girdim çok şükür herhangi bir sıkıntı yok yapılan kan tahlillerin de karaciğer enzim değeri yani ALT 81 çıktı sağlık kurulu kararın da TANI OLARAK:(TRANSAMİNAZ VE LAKTİK ASİT DEHİDROGENAZ (LDH) DÜZEYLERİNİN YÜKSEKLİĞİ) yazıldı ve ÇARŞI VE MAHALLE BEKÇİSİ OLUR kararı verildi bu doğrultuda dosyam ankaraya gitti ankaradan nasıl bir dönüş olur bilgilendirirsen sevinirim.

 5. […] Çarşı ve Mahalle Bekçisi adayının BAŞVURU ÖNCESİNDE SAĞLIK RAPORU ALMASINA GEREK YOKTUR. Başvuru belgeleri arasında yer alan Sağlık Bilgi Formu’nu KENDİLERİ doldurarak Emniyet Teşkilatına başvurmaları yeterlidir. Söz konusu form Emniyet Teşkilatında oluşturulacak Ön Sağlık Kontrol Komisyonunda görevli hekim tarafından onaylanacaktır. (ayrıntılı bilgi için tıklayınız) […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.