Çarşı ve Mahalle Bekçi Alımlarında Sağlık Raporu nereden alınır?

Çarşı ve Mahalle Bekçi alımları için İç İşleri Bakanlığı’na başvuran bazı bekçi adaylarının, sağlık raporu amacıyla Aile Hekimlerine başvurdukları görülmektedir. Bekçi alımlarında bekçi adaylarına sağlık raporunu hangi hekimler vermeye yetkilidir?

Emniyet Teşkilatı kadrolarına yapılacak ilk atamalarda, öğrencilikten veya memuriyetten ayrıldıktan sonra yeniden öğrenciliğe veya memuriyete geri dönüşlerde, 03/01/2018 tarih ve 30290 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği uyarınca kişilerin sağlık muayeneleri ve kontrollerinde Devlet hastanelerini, devlet eğitim ve araştırma hastanelerini ve üniversitelere bağlı hastaneleri (özel hastaneler ile özel veya vakıf üniversitelerine bağlı hastaneler hariç) yetkilidir. Aile Hekimlerinin bu yönde herhangi bir yetkileri bulunmamaktadır.

Ancak, Yönetmeliğin ekinde bulunan ve Çarşı ve Mahalle Bekçisi adayının, giriş raporu alması aşamasında, memuriyette mağduriyet yaşamaması için Çarşı ve Mahalle Bekçisi adayını bilgilendirme ve uyarma amacı ile hazırlanan bilgilendirme formunun Aile Hekimlerinde doldurulması gerektiği yönünde hatalı bir bilgi kamuoyunda dolaşmaya başlamıştır.

Açıkça görüleceği üzere, söz konusu formu bekçi adayı bizzat doldurması gerekmekte olup, Emniyet Teşkilatında oluşturulacak Ön Sağlık Kontrol Komisyonunda görevli hekim tarafından onaylanacaktır.

1076 Toplam 2 Bugün

Çarşı ve Mahalle Bekçi Alımlarında Sağlık Raporu nereden alınır?” hakkında 1 yorum

  1. HANİFE AYKUT TURAN

    Ömer Bey paylaşımlarınız ve bilgilendirmeleriniz için çok teşşekür ederim. Ellerinize emeğinize sağlık. İyi çalışmalar.

    Cevapla

Bir cevap yazın

Or

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.