1 Mayıs günü Aile Sağlığı Merkezleri açık mı

Medya, 1 Mayıs günü Aile Sağlığı Merkezleri açık mı sorusuna niye hep yanlış cevap veriyor. Oysa ki, Aile Sağlığı Merkezleri resmi tatiller ve bayramlarda hep KAPALIDIR.

1 Mayıs günü Aile Sağlığı Merkezleri açık mı

1 MAYIS 2019 günü Aile Sağlığı Merkezleri ve Hastaneler KAPALI olacaklar. Ulusal medyada yer alan aksi yöndeki haberlerinin gerçekle ilgisi bulunmamaktadır.

Peki, her yıl resmi tatiller ve bayramlar öncesi bu haberler ulusal internet medyasında yer alıyor?

Bu sorunun da cevabı çok basit. Haber sitelerini hazırlayan editörler, arama motorlarından elde ettikleri arama trend istatistikleri uyarınca vatandaşlar tarafından merak edilen konuları her yıl internet sitelerinde paylaşarak reklam gelirlerini artırmayı hedeflerler.

Elbette bunu yaparken herhangi bir şekilde konunun uzmanı kişilere veya sağlık muhabirlerine sorarak işin doğrusunu öğrenme yerine, daha önce yayınlanmış haberlerinden kopyala yapıştır yaparak eski haber metinlerini tekrar yayına vermektedirler.

Örnek vermek gerekir ise;

Hürriyet gazetesinin hatalı haberi:

20/04/2018 tarihli haberde, Sağlık Ocakları ifadesi kullanmasına rağmen 23 Nisan tarihinde sağlık ocaklarının kapalı olduğu şeklinde doğru haberi aktarıyor
2019 yılındaki haberde ise Aile Hekimliği ile Sağlık Ocaklarını sanki aynı şeylermiş gibi aktarıyor. Öte yandan, geçen sene 23 Nisan günü sağlık ocaklarının kapalı olduğunu paylaşırken bu yıl ise nöbetçi oldukları şeklinde hatalı bir haber aktarıyor
1 Mayıs günü Aile Sağlığı Merkezleri açık mı – HATALI bilgiler
1 Mayıs günü Aile Sağlığı Merkezleri açık mı - HATALI bilgiler
1 Mayıs günü Aile Sağlığı Merkezleri açık mı – 30/04/2018 tarihli haberde de yine hatalı bilgi aktarılıyor

Bu hatalı haberler sadece Hürriyet gazetesi yapmamakta, tüm internet medyası birbirinden kopyala yapıştır ile alıp okuyucuları ile paylaşmakta. Bir başka deyiş ile kulaktan kulağa oyunu oynayarak bilginin doğruluğu ve güncelliği merak dahi edilmemektedir.

Hatalı haberlerin kaynağı 1997 tarihli Yönerge

İşte bu hatalı haberlerin kaynağı olan Sağlık Bakanlığı’nın 1997 tarihli zımni ılga durumuna düşen Yönergesi:

Sağlık Ocaklarının Resmi Tatil Günleri Tutacakları Nöbetler İle İlgili Yönerge
Sağlık Ocaklarının Resmi Tatil Günleri Tutacakları Nöbetler İle İlgili Yönerge
Sağlık Ocaklarının Resmi Tatil Günleri Tutacakları Nöbetler İle İlgili Yönerge
Sağlık Ocaklarının Resmi Tatil Günleri Tutacakları Nöbetler İle İlgili Yönerge artık yürürlükte DEĞİL

2010 yılından itibaren ülkede Sağlık Ocakları kalmadı

Kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri ile birinci basamak teşhis, tedavi ve rehabilite edici sağlık hizmetleri, “Aile Hekimliği Hizmetleri” olarak tanımlanarak 2010 yılından itibaren ülke çapında Aile Hekimleri tarafından sunulmaya başlanmıştır.

Aile Hekimliği Hizmetleri dışında kalan birinci basamak sağlık hizmetlerinin de Toplum Sağlığı Merkezleri tarafından  sunulmaya başlaması ile Sağlık Ocakları kapatılmış olup, 224 sayılı Sağlık Hizmetlerinin Sosyalleştirilmesi Hakkında Kanun ve alt mevzuatları zımni ılga başka bir deyiş ile üstü kapalı bir şekilde geçersiz hale gelmiştir.

Aile hekimlerinin talepleri ve o ilin sağlık idaresince onaylanan çalışma saatleri içinde Aile Hekimliği Hizmetleri haftada 40 saat sunulmakta olup, hastahane poliklinikleri gibi resmi tatil ve bayramlarda da Aile Sağlığı Merkezleri kapalı olup Aile Hekimleri hizmet vermemektedirler.

Medyanın sağlık hizmetleri ile ilgili haberleri yaparken sağlık muhabirlerinin ellerinden geçmesi gerektiğinin basit bir örneğidir bu haberler. Umarım bundan sonra biraz olsun sorumluluk duygusu ile haberleri hazırlarlar…

İlgili diğer yazılarım:

Aile Sağlığı Merkezi Sağlık Ocağı Değildir