İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yetim bir çobandan bilgisayarlara sesle komut veren profesöre

Son güncelleme tarihi 23/10/2019

Günlüğümü esas itibari ile Aile Hekimliği ile ilgili konular için oluşturmuştum. Ancak bazı önemli konu ve olayları da artık günlüğüm ile değerli takipçilerim ile paylaşmanın gerekli olduğuna kanaat getirdim.

İzninizle ilk kez TRT Radyo-1 Sivil Toplumun Gücü programında 24 Şubat tarihli yayınında dinlediğim ve beni çok etkileyen gerçek hayattan bir  hikayeyi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Cep telefonlarında “Siri”, Google Now ve “Cortana” olarak çoğumuzun duyduğu ve kullandığı sesle kumandanın anne babası olmayan Denizli’li bir çoban çocuk tarafından ilk defa yapıldığının etkileyici hikayesidir bu.

Paylaşım yapmadan önce internette yapmış olduğum araştırmada hikayenin kahramanının dünya bilim camiasında çok önemli bir yere sahip olmasına rağmen ülkemizde yeterince tanınmadığını ve sahip çıkılmadığını görmek doğrusu beni çok üzdü.

Yazıyı ilk paylaştığımda, bu satırdan sonra merhum Prof. Dr. Hüseyin YILMAZ hocamız ile ilgili duygusal bir hikayeyi sizlere aktarıyordum. Ancak, bazı kendini bilmezlerin sosyal medyadaki paylaşımlarında hocamızın hatırasına saygısızlık yapıldığı yönünde gelen bilgiler neticesinde hikayeyi yayından kaldırmak zorunda kaldım.

Hizmetlerin için bu ülke sana minnettardır sayın hocamız.
Mekanın cennet olsun.

Kaynaklar:

  1. Geçmişten Günümüze Denizli – Sayı:8, Cafer Sadık Abalıoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı http://dergi.csavakfi.org.tr/sayilar/sayi8/index.html#14
  2. Vikipedi
    https://tr.wikipedia.org/wiki/Y%C4%B1lmaz_k%C3%BCtle_%C3%A7ekim_kuram%C4%B1

3 Yorum

  1. safa safa 27/02/2017

    Sayın Ömer Hocam, “LİON” Filmini izlemenizi istirham ediyorum. Birebir örtüşüyor.

  2. Cüneyt Beyaz Cüneyt Beyaz 27/02/2017

    Müthiş bir hikaye ..bu kişiyi bize tanıtmayan eğitim sistemi ………………………..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.