İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Google Dijital Asistanı ve Duplex

Last updated on 22/10/2019

Google’ın, bu yılki  I/O 2018 Geliştirici Konferansında tanıtmış olduğu bir çok yeni projesinden en ilgi çekeni  Google Asistant platformuna eklemiş olduğu Duplex adlı teknoloji oldu.

Söz konusu teknoloji ile yapay zeka, karşısındaki insanlar ile kendisinin bir bilgisayar yazılımı olduğunu hissettirmeden doğal bir ses tonu konuşabilmekte.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=ogfYd705cRs[/embedyt]

Sunumda (36. dakikadan itibaren), Duplex teknolojisi eklenmiş Google Asistan’ın randevu ve rezervasyonları gerçek kişi gibi ayarlaması sonrası dünyanın dört bir yanından Google’a tepkiler yapması üzerine bugün Google yeni bir açıklama yapmak zorunda kaldı.

Duplex, konuşma sırasında gerçek insan ses tonuna çok yakın bir ses tonu kullanmasının yanı sıra, insanların yaptığı gibi gündelik konuşma dilini kullanıyor, konuşmasına duygu katmak için cümlelere vurgu yapabiliyor ve bununla da yetinmeyip konuşma sırasında da kasıtlı olarak duraksayabiliyor.

Duplex, sadece randevu almakla kalmıyor, zamanlama konusunda anlaşma ve uzlaşmaya da varabiliyor. Videoda da görülebileceği üzere, eğer kuaför ile programınız uyuşmuyorsa farklı bir zaman aralığı da arayabiliyor, ya da başka bir kuaförün programını arayıp sorabiliyor. Ve en önemlisi de Duplex tüm bunları siz kendi işinizi görürken arka planda hiç bir müdahale olmadan  kendi başına halledebiliyor.

Duplex’in performansını izleyen bazı teknoloji uzmanları tarafından uygulamanın kişilerin can ve mal güvenliklerini tehlikeye atma potansiyeli olabileceği yönünde uyarılar yapıldı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Google, şeffaflığın kendileri için önemli olduğunu, iletişime geçtikleri kişilerin bir yapay zeka ile konuştukları konusunda mutlaka uyarılacağı tahaddüttünde bulundu.

Duplex en erken yaz aylarında Google Assistant platformuna entegre edilecek.

[embedyt]https://youtu.be/dBhaNbfof9o[/embedyt]

[embedyt]https://youtu.be/kMCyfPLqTjY[/embedyt]

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.