İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Terhis öncesi sağlık muayenelerini kim yapar

Last updated on 21/10/2019

Askere giriş muayenelerini ve terhis öncesi sağlık muayenelerini kim yapar soruları ile ilgili internette hatalı ve güncel olmayan bilgiler yer almaktadır. Acaba doğru cevaplar nelerdir?

Askere giriş muayenelerini kim yapar?

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği  4. maddesi, beşinci fıkrasında şu hüküm bulunmaktadır:

Bilindiği üzere, askere giriş muayeneleri, 1111 sayılı Askerlik Kanunu’nda yer alan , “yükümlülerin sağlık muayeneleri, askerlik şubelerinin bulunduğu yerlerde, öncelikle varsa kayıtlı olduğu aile hekimi tarafından, yoksa en yakın resmi sağlık kuruluşunda tek tabip tarafından yapılır” hükmü uyarınca kişilerin kayıtlı oldukları Aile Hekimleri tarafından yapılmaktadırre

Terhis öncesi sağlık muayenelerini kim yapar

“(5) Askerlik görevinin bitiminde erbaş ve erler hakkında birliğin bulunduğu yerdeki birlik tabibi veya en yakın sağlık kuruluşundaki tek tabip tarafından, terhis öncesi uygulanacak sağlık durumu hakkında bilgi formu düzenlenir ve bu form diğer formlarla birlikte askerlik şubesinde yükümlünün şahsi dosyası imha edilinceye kadar muhafaza edilir.”

Söz konusu maddede yer alan, “en yakın sağlık kuruluşundaki tek tabip” cümlesi “TSM / Aile Hekimi fark etmeksizin en yakın konumdaki hekim” olarak algılanabilir mi?

Elbette HAYIR. Gerek 1111 sayılı Kanun’da, gerek ilgili yönetmeliklerinde, eğer Aile Hekimleri bir konuda yetkilendirilmişler ise mevzuatlarda açık ve net olarak bu belirtilmiştir.

Mevzuattaki “en yakın sağlık kuruluşundaki tek tabip” cümlesi, Sağlık Bakanlığı tarafından ‘ “EN YAKIN TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ” olarak tespit edilmiştir.

Terhis öncesi sağlık muayenelerini kim yapar
Terhis öncesi sağlık muayenelerini Birlik Tabipleri ve Toplum Sağlığı Merkezi Tabipleri yapar

Sonuç olarak;
Askerlik görevinin bitiminde er ve erbaşların TERHİS ÖNCESİ sağlık muayeneleri;
1. BİRLİK TABİPLERİ
2. İLÇE TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ TABİPLİĞİ
tarafından yapılması gerekmekte olup,

bu konuda Aile Hekimlerine herhangi bir görev ve yetki verilmemiştir.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.