Tahtakurusu sorunu

2018 yılından beri ülkemizde uyuz vakalarında artış yaşanıyor. Uyuz sorunu daha çözülememiş iken şimdi de tahtakurusu sorunu gündeme geldi. Acaba, tahtakurusu neden olur, nasıl anlaşılır. Tahtakurusunu ne öldürür, ne uzak tutar. Kaşıntısına ne iyi gelir.

Tahtakurusu nedir

Tahtakurusu, insanların kanını emen, oval şekilli, yassı ve kahverenginde küçük böceklerdir. Boyları, yaklaşık 5 milimetredir. Tahtakurusu, karanlığı sever. Bu nedenle, gün boyunca, şilteler ve yatak çarşafları veya tahta mobilya çatlaklar ve yarıklar gibi karanlık saklanma yerlerinde saklanırlar. Onları iş başında yakalayabilmek için, saatinizi gece saat 2-3 gibi uyanmanız yeterlidir. Muhtemelen onları ya vücudunuzun üzerinde kanınızı emerken, ya da mobilya veya duvarda yakalayabilirsiniz.

Tahtakurusu sorunu - beyaz kumaş üzerinde
Tahtakurusu – beyaz kumaş üzerinde

Isırığı genellikle kaşıntılı, kızarık ve şiş bir iz bırakır. Alerjik reaksiyon veya enfeksiyon gibi daha ciddi sorunlara da neden olabilir. Tahtakurusu, insandan insana hastalık bulaştırmaz.

Yumurtadan yetişkin böceğe kadar, tahtakurusu 6 gelişim aşamasından geçer. Bundan dolayı, 3 – 5 günde bir kan emmeleri gerekiyor. Tahtakurularını yakalayabilmek için en az 3 gün peş peşe gece yarısından sonra uyanıp vücudunuzu ve yatağınızı kontrol etmenizi öneriyorum.

Tahtakurusu – kan emerken şekli değişiyor

Doğru kelime: Tahtakurusu

Bazı kaynaklarda “Tahta kurusu” şeklinde 2 ayrı kelime olarak yer veriliyor. Türk Dil Kurumu, Güncel Türkçe Sözlük uyarınca doğru tanımlama “Tahtakurusu” şeklinde bitişik olmalı

Yarım kanatlılardan, uzunluğu 3-5 milimetre, vücudu oval ve yassı, kanatları körelmiş, oturulan, yatılan yerlerde üreyen, kan emerek beslenen, pis kokulu böcek; tahta biti (Cimex lectularius)

Türk Dil Kurumu, Güncel Türkçe Sözlük

Tahtakurusu neden olur

Sanıldığının aksine tahtakurusu, evin ya da eşyaların kirli olması gibi sebeplerden kaynaklanmaz. Tahtakurusu, ahşap bir eşya ile taşınarak gelir. Yeni aldığınız bir mobilya, kıyafet veya oyuncakta bile olabilir. Evinize gelen misafiriniz ile de bulaşabilir. Ayrıca seyahat ederken otomobil ve otobüsten de tahtakurusu insana bulaşabilir. Otel odaları, otobüsler, trenler gibi yerlerde tahtakurusu olma ihtimali yüksektir.

Tahtakurusu nasıl anlaşılır

Tahtakurusu varlığını anlamanın en kolay yolu ısırık izleridir. Kollarınızda, bacaklarınızda, göğsünüzde veya sırtınızda küçük kırmızı kaşıntılı yaralar varsa, evinize yeni bir mobilya almışsanız, otelde kalmışsanız aklınıza tahtakurusu gelmeli. Yaraları kaşımak, kanamaya ve enfeksiyona neden olabilir.

Tahtakurusunun diğer belirtileri ise şunlardır:

 • Yatak çarşaflarında veya yastıklarda kan lekeleri
 • Tahtakurusunun dışkısı veya derisi gibi siyah noktalar
 • Tahtakurusunun kendisi veya yumurtaları
 • Tahtakurusundan kaynaklanan kötü bir koku

Yukarıdaki belirtileri gördüğünüzde hemen harekete geçmeniz gerekiyor

Tahtakurusunu ne öldürür

Tahtakurusundan kurtulmanın en etkili yolu profesyonel bir ilaçlama hizmeti almaktır. Ancak, bu hizmeti profesyonel ilaçlama şirketlerinden alınması gerekiyor. İlaçlama yapacak şirketin Sağlık Bakanlığı tarafından verilen sertifikası, personelin de Biyosidal Ürün Uygulayıcı Sertifikası sahibi olmasına dikkat edin.

İlaçlama öncesi evinizde kendi imkanlarınız ile yapabileceğiniz bazı uygulamalar da işe yarayabilir. Bunlar şunlardır:

 • Yatak, yastık, çarşaf, battaniye gibi eşyaları sıcak suyla yıkayın ve yüksek ısıda kurutun.
 • Buharlı temizleyici veya yüksek ısıda ütü ile tahta kurusu olabilecek yerleri iyice temizleyin.
 • Vakumlu süpürge ile tahta kurusu yumurtalarını ve dışkılarını toplayın ve çöpe atın.
 • Çatlak, delik, boşluk gibi giriş noktalarını silikon veya macun ile kapatın.

Tahtakurusunu ne uzak tutar

Yukarıdaki yöntemlerin yanında, bazı doğal maddeler de tahtakurusunu evinizden uzak tutmaya yardımcı olabilir. Bunlar şunlardır:

 • Naftalin
 • Gazyağı
 • Sirkeli su
 • Lavanta yağı
 • Karbonat
 • Defne yaprağı

Yukarıdaki maddeleri tahtakurusu bulunabilecek yerlere serperek veya sprey haline getirip püskürterek kullanabilirsiniz. Ancak, bu maddeler tahta kurusunu tamamen yok etmeyecektir. Onları uzaklaştırmaya veya sayılarını azaltmaya yarayabilir.

Tahtakurusu ısırığına ne iyi gelir

Tahtakurusu ısırıkları genellikle birkaç gün içinde kendiliğinden iyileşir. Isırıkların semptomlarını hafifletmek için kaşıntı önleyici kremler kullanılabilir.

Ayrıca, ısırılan yerleri sabunlu su ile yıkamak,  buz uygulamak da şişliği ve ağrıyı azaltabilir.

Eğer, ısırıklar çok şiddetli ise veya ateş, titreme gibi yaygın enfeksiyon belirtileri varsa, mutlaka bir doktora başvurun.

Tahtakurusundan nasıl korunabilirim

Seyahat ediyorsanız otel odanıza girdiğinizde bavulunuzu halının veya yatağın üzerine koymayın. Yatağı ve çarşafları geri çekin ve otel odanızdaki tüm döşemeli mobilyaları kontrol ettiğinizden emin olun. 

Gündüz saatlerinde tahtakurusu görme şansınız düşüktür. Ancak, yatağın kenarlarında siyahlaşmış kan izleri ile tahtakurusunun siyah dışkı izlerini bulabilirsiniz.

Tahtakurusu sorunu - Tahtakurusu yatak kenarında
Tahtakurusu sorunu – Tahtakurusu yatak kenarında
yatakta tahtakurusu, siyah dışkı izleri, yumurtası - tahtakurusu sorunu
Yatakta tahtakurusu, siyah dışkı izleri, yumurtası – Tahtakurusu sorunu

Seyahatten eve döndüğünüzde tüm giysilerinizi hemen sıcak sabunlu suyla yıkayın ve 20 dakika boyunca yüksek ısıda kurutun.

Önemli not

Bu yazıdaki bilgiler bir doktor muayenesinin yerini kesinlikle tutamaz. Kişinin kendi kendine teşhis yapabilmesi veya tedavi etmesi için kullanılmamalı.

Tahtakurusu sorunu ile ilgili haberler

Fransa’da 2024 Paris Olimpiyatları öncesi tahtakurusu paniği

Fransa’da okullar da tahtakurusu tehdidi altında

Yunanistan, tahtakurusu tehdidi altında

İlginizi çekebilecek diğer yazılarım

Uyuz hastalığı nasıl anlaşılır