İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sürücü Raporu Beyan Başvurusu

Last updated on 10/03/2020

Sürücü Raporu Beyan Başvurusu E-Devlet Portalında

Sürücü Olur Ehliyet Sağlık Raporu başvurusu için, ilgili hekime başvurmadan önce, E-Devlet üzerinden ” Sürücü Raporu Beyan Başvurusu ” yeni ismi ile Kişisel Sağlık Bilgi Formu doldurma uygulaması başlamıştır.

Kişisel sağlık bilgi formu nedir

Kişisel sağlık bilgi formu, E Devlet Ehliyet Sağlık Raporu Başvurusu veya E Devlet Ehliyet için form olarak aranan formun doğru ismi ” Kişiye Ait Sağlık Bilgi Formu Ek-6 ” dır. Sağlık Bakanlığı, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 30/09/2019 tarihinde yayımlanan “Sağlık Raporları Usul ve Esasları Hakkında Yönerge”‘nin ekinde yer alan bir formdur.

kişiye ait bilgi formu ek 6
Sürücü Raporu Beyan Başvurusu : Sağlık Bakanlığı Kişiye Ait Sağlık Bilgi Formu EK 6 örneği 1. sayfa
kişiye ait sağlık bilgi formu
E Devlet Ehliyet Sağlık Raporu Başvurusu : Sağlık Bakanlığı Kişiye Ait Sağlık Bilgi Formu EK 6 örneği 2. sayfa

Söz konusu form, Sürücü Olur Raporları ve Durum Bildirir Raporları öncesinde, başvuru sahibi kişiler tarafından doldurulması gereken bir formdur.

Yönerge’nin ilgili maddesi şu şekildedir:

Sürücü ve sürücü adayları sağlık raporları dördüncü kısım
MADDE 16-
(8) Rapor talep eden kişiler, Kişiye Ait Bilgi Formunu e-Devlet üzerinden dolduracaktır. 18 yaşından küçükler için beyan formunun doldurulması zorunlu değildir. Pratisyen hekimin/aile hekiminin gerekli görmesi halinde 18 yaşından küçükler için veli ya da vasisi tarafından beyan formu manuel yazılı olarak doldurulur. Pratisyen hekim/aile hekimi tarafından beyan formu incelenerek sürücü/sürücü adayının muayenesini yapar, muayene bulgusuna göre sağlık raporunun II. Kısmını doldurup sağlık raporunu tanzim ederek kişiye teslim eder. Başvurun kişiler muayene edildikten sonra kişilerin beyan ettiği ya da fizik muayene ile saptanan hastalık veya rahatsızlıkların ileri tetkik ve tedavi gerektirmesi durumunda kişiler ilgili uzman hekime/hekimlere sevk edilir.

Ehliyet için sağlık raporlarında fotoğraf zorunlu değildir

30/09/2019 tarihinde yayımlanan “Sağlık Raporları Usul ve Esasları Hakkında Yönerge” uyarınca, E-Rapor Sistemi üzerinden düzenlenen raporlarda fotoğraf yüklenme zorunluluğu kaldırılmıştır.

Sürücü Raporu Beyan Başvurusu yeni ismi ile Kişisel Sağlık Bilgi Formu‘na nasıl ulaşırım

Söz konusu işlemi gerçekleştirmek için bilgisayarımız ile www.turkiye.gov.tr veya https://www.turkiye.gov.tr/saglik-surucu-raporu-beyan-basvurusu adresleri ile E-Devlet sistemi üzerinden Sağlık Bakanlığı “Kişisel Sağlık Bilgi Formu” ekranına giriş yapıyoruz.

Şimdilik akıllı telefonlarımızın internet tarayıcıları ile E-Devlet sistemine giriş yapmamız gerekmektedir.
Sürücü Raporu Beyan Başvurusu : Laptop veya desktop bilgisayarlar ile giriş
Sürücü Raporu Beyan Başvurusu : Laptop veya desktop bilgisayarlar ile giriş

Sürücü Raporu Beyan Başvurusu
Sürücü Raporu Beyan Başvurusu , yeni kayıt

İlgili hekim tarafından muayene, E-Rapor/E-Sürücü Raporu Bileşeni üzerinden yapılacak olup, başka bir hekime sevk yapılması durumunda da işlemler aynı sistem üzerinden yapılacaktır. Sağlık muayenesi sonucunda kişinin sağlık durumu sürücülüğe uygun olması durumunda son rapor sistem üzerinden tanzim edilecek olup kişiye kağıt ortamda herhangi bir evrak verilmesine gerek bulunmamaktadır. Çünkü tanzim edilecek rapor, nüfus müdürlükleri tarafından sistem üzerinden görülebilmektedir.

01/01/2020 tarihi itibari ile tüm sağlık raporları E Devlet üzerinden veriliyor

Sağlık Bakanlığı, Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü’nün, 13/10/2019 tarih ve 75730711-719-288 sayılı E-Rapor Sistemi konulu yazıları uyarınca; sağlık kurumlarında TÜM SAĞLIK RAPORLARI 01/01/2020 tarihinden itibaren YALNIZCA elektronik ortamda tanzim edilmekte olup, kağıt ortamda ıslak imza ile tanzim edilen raporları ise kabul edilmemektedir. (Ayrıntılı bilgi için tıklayınız)

Söz konusu sistem sayesinde, haklarında olumlu/olumsuz sürücü sağlık raporu verilenler ile uzman tabiplere sevk edilen bütün sürücü ve sürücü adayları ile ilgili bilgiler, İçişleri Bakanlığı tarafından da takip edilerek usulsüz ve sahte raporların önüne geçilecektir.

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi, “Sürücü Belgesi (Ehliyet) için sağlık raporu nereden ve nasıl alınır?” başlıklı yazımızda yer almaktadır.

13 Yorum

 1. Aydın Gülhan Aydın Gülhan 09/08/2019

  Yüklenen resimin biyometrik mi olması gerekiyor.Teşekkürler.

  • Ömer Sümer Ömer Sümer Yazar | 09/08/2019

   Ehliyet için sağlık raporu başvurusunda ve raporda, fotoğraf zorunluluğu kaldırılmıştır.

 2. Dursun Dursun 16/11/2019

  Merhaba ben cuma günü aile hekiminden sürücü belgesi için sağlık raporu aldım ama edevletten sağlık bilgi formunu daha sonra yani pazar girsem oluyormu nüfus dairesi randevumda pazartesi günü.iyi günler teşekkür ederim

  • Ömer Sümer Ömer Sümer Yazar | 17/11/2019

   Sağlık Bilgi Formu, sağlık raporu başvurusu öncesi doldurulması gereken bir formdur.
   Eğer size sağlık raporu tanzim eden Aile Hekimi, kağıt ortamda bu formu sizden almadı ise, bu noktadan sonra söz konusu formun hiç bir önemi kalmamıştır.
   Hukuki sorumluluk artık aile hekimindedir, sizin için bir sorumluluk kalmamıştır.
   Pazartesi günü nüfus müdürlüğüne başvurabilirsiniz.
   Şimdiden hayırlı olsun

 3. GÜLSEREN GÜLENÇ GÜLSEREN GÜLENÇ 26/11/2019

  çok güzel ve net anlatmışsınız çok siteye baktık karmakarışık tüm vatandaşlar adına çok teşekkür ederim

 4. ömer çelik ömer çelik 09/12/2019

  okul / sınıf diye bir soru var okuryazar değili işaretlesem bile ne işe yarıyor bu

  • Mustafa kum Mustafa kum 02/01/2020

   Sürücü belgesi yenileme için başvuru yaptım saglık ocağından raporu aldım fotoğraf tamam ücretini yatırdım fakat nufus müdürlüğüne gittiğimde görevli memur 01.01.2020 itibaren raporların geçersiz oldugu elden degil é devlet üzerinden yapılması gerektiği söylendi kişisel saglık formunu doldurdum yinede olmuyor lütfen yardımcı olurmusunuz

   • Ömer Sümer Ömer Sümer Yazar | 03/01/2020

    Sağlık Bakanlığı, Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü, Standart ve Akreditasyon Dairesi Başkanlığı tarafından MAKAM imzası ile TÜM BAKANLIKLARA göndermiş olduğu, 13/10/2019 tarih ve 75730711-719-288 sayılı E-Rapor Sistemi konulu yazıları uyarınca;

    sağlık kurumlarında TÜM SAĞLIK RAPORLARININ 01/01/2020 tarihinden itibaren YALNIZCA elektronik ortamda tanzim edilmesi, ıslak imza ile tanzim edilen raporların ise kabul edilmemesi öngörülmektedir. İlgili yazı için tıklayınız

 5. Tuncay ÇETİN Tuncay ÇETİN 11/02/2020

  selamlar ehliyetimde 103.2 kısıtlaması var 6 ayda bir doktor muaynesi diye bu konuda 6 ayda bir müayine nasıl olacak acaba teşekürler

 6. Merve Demir Yazıcı Merve Demir Yazıcı 01/03/2020

  Kısa ve güncel bilgiler için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.