İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sürücü Raporu Beyan Başvurusu

Last updated on 13/11/2019

Sürücü Raporu Beyan Başvurusu E-Devlet Portalında

Sürücü Olur Sağlık Raporları için, ilgili hekime başvurmadan önce, E-Devlet üzerinden Sürücü Raporu Beyan Başvurusu uygulaması aracılığı ile, fotoğraf yükleme ve beyanda bulunma uygulaması başlamıştır.

13/11/2019 tarihli güncel bilgi: Söz konusu uygulama, “Kişisel Sağlık Bilgi Formu” olarak değiştirilmiş olup, sağlık hizmet sunucularına  sağlık raporu amaçlı yapılan tüm başvurular için şart koşulmuştur.

Uygulama, https://www.turkiye.gov.tr/saglik-surucu-raporu-beyan-basvurusu adresinde yer almaktadır. Konu ile ilgili ayrıntılı güncel bilgiler ilerleyen günlerde paylaşılacaktır

Sürücü kursuna başlamadan önce veya sürücü belgesini yenilemeden önce artık E-Devlet hesabımıza girerek fotoğrafımızı sisteme yükleme ve birtakım kişisel bilgimizi girerek Sürücü Raporu Beyan Başvurumuzu yapabiliyoruz.

Söz konusu işlemi gerçekleştirmek için bilgisayarımız ile www.turkiye.gov.tr veya https://www.turkiye.gov.tr/saglik-surucu-raporu-beyan-basvurusu adresleri ile E-Devlet sistemi üzerinden Sağlık Bakanlığı “Sürücü Raporu Beyan Başvurusu” ekranına giriş yapıyoruz.

Akıllı telefonlarda da şimdilik bu işlemi internet tarayıcıları ile yapmamız gerekmektedir.
E-Devlet aplikasyonlarında henüz söz konusu sisteme giriş bulunmamaktadır.
E-Devlet mobil cihaz aplikasyonunda bulunan E-İmzalı Sürücü Raporları Sorgulama seçeneği ile muayene sonucunda tanzim edilen sağlık raporunun son hali elde edilebilmekte olup, başvuru işlemi için kullanılmamaktadır.
Şimdilik akıllı telefonlarımızın internet tarayıcıları ile E-Devlet sistemine giriş yapmamız gerekmektedir.
En sık yapılan hata, mobil cihazlarda sağlık beyan formunu dolduktan sonra “Güncelle” düğmesine tıklanmasıdır. Bu yapıldığında form soruları en baştan başlamaktadır. Bu nedenle, form doldurulduktan sonra sayfanın en altına inilerek verilen bilgilerin doğruluğunu onaylayarak BAŞVUR düğmesine tıklanması gerekmektedir.
Laptop veya desktop bilgisayarlar ile giriş

Sürücü Raporu Beyan Başvurusu
Sürücü Raporu Beyan Başvurusu, yeni kayıt
Fotoğraf yükleme aşamasında, fotoğraf dosya boyutunun 1 MB’den küçük olmasına dikkat edelim. Eğer cep telefonu ile vesikalık fotoğrafımızın resmini çekecek isek, çekim önceki kamera çözünürlüğünü düşürmeyi unutmayalım. Eğer çözünürlüğü düşürmemize rağmen yine fotoğraf dosya boyutu yüksek oluyor ise, bu kez çekimi biraz daha uzaktan yapalım ve fotoğrafı yanlardan keserek küçültelim.

Fotoğraf yükleme, çoğu kişi için zor bir işlem olarak algılanabilmektedir. Eğer uğraşamam diyorsanız en pratik çözüm, fotoğraf çektirir iken fotoğrafçımızdan fotoğrafımızın 1 MB’den küçük halini e-posta adresimize göndermesini rica etmek olacaktır.

Fotoğraf yükleme aşamasından sonra karşımıza sağlık durumumuz ile ilgili birtakım sorular gelecektir. Bu soruların hepsine cevap verdikten sonra başvuru işlemimiz sona erecektir.

Artık KAYITLI olduğumuz Aile Hekimimize veya hastanelerde görev yapan uzman hekimlere Sürücü Olur Raporu için başvuruda bulunabiliriz.

İlgili hekim tarafından muayene, E-Rapor/E-Sürücü Raporu Bileşeni üzerinden yapılacak olup, başka bir hekime sevk yapılması durumunda da işlemler aynı sistem üzerinden yapılacaktır. Sağlık muayenesi sonucunda kişinin sağlık durumu sürücülüğe uygun olması durumunda son rapor sistem üzerinden tanzim edilecek olup kişiye kağıt ortamda herhangi bir evrak verilmesine gerek bulunmamaktadır. Çünkü tanzim edilecek rapor, nüfus müdürlükleri tarafından sistem üzerinden görülebilmektedir.

Söz konusu sistem sayesinde, haklarında olumlu/olumsuz sürücü sağlık raporu verilenler ile uzman tabiplere sevk edilen bütün sürücü ve sürücü adayları ile ilgili bilgiler, İçişleri Bakanlığı tarafından da takip edilerek usulsüz ve sahte raporların önüne geçilecektir.

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi, “Sürücü Belgesi (Ehliyet) için sağlık raporu nereden ve nasıl alınır?” başlıklı yazımızda yer almaktadır.

6 Yorum

 1. Aydın Gülhan Aydın Gülhan 09/08/2019

  Yüklenen resimin biyometrik mi olması gerekiyor.Teşekkürler.

  • Ömer Sümer Ömer Sümer Yazar | 09/08/2019

   Yükleyeceğimiz fotoğrafın biyometrik olması zorunlu değil. Hatta selfie şeklinde vesikalık gibi fotoğraf ta çekip yükleyebiliriz sisteme.
   Nüfus Müdürlükleri tarafından son aşamada sizlerden biyometrik fotoğraf istenecek, o fotoğraf taranarak sisteme yüklenecektir.
   Eğer fotoğrafçınız size mail yolu ile fotoğrafınızı gönderir ve siz de bu fotoğrafı sisteme yükler iseniz, Nüfus Müdürlüğü aşamasında işleminiz daha hızlı olabilir. Tek avantajı bu olabilir sadece.

 2. Dursun Dursun 16/11/2019

  Merhaba ben cuma günü aile hekiminden sürücü belgesi için sağlık raporu aldım ama edevletten sağlık bilgi formunu daha sonra yani pazar girsem oluyormu nüfus dairesi randevumda pazartesi günü.iyi günler teşekkür ederim

  • Ömer Sümer Ömer Sümer Yazar | 17/11/2019

   Sağlık Bilgi Formu, sağlık raporu başvurusu öncesi doldurulması gereken bir formdur.
   Eğer size sağlık raporu tanzim eden Aile Hekimi, kağıt ortamda bu formu sizden almadı ise, bu noktadan sonra söz konusu formun hiç bir önemi kalmamıştır.
   Hukuki sorumluluk artık aile hekimindedir, sizin için bir sorumluluk kalmamıştır.
   Pazartesi günü nüfus müdürlüğüne başvurabilirsiniz.
   Şimdiden hayırlı olsun

 3. GÜLSEREN GÜLENÇ GÜLSEREN GÜLENÇ 26/11/2019

  çok güzel ve net anlatmışsınız çok siteye baktık karmakarışık tüm vatandaşlar adına çok teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.