Sürücü Olur Sağlık Raporları Artık E-Rapor Sisteminde

Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü’nün 16/01/2019 tarihli yazısı uyarınca Sürücü Olur Sağlık Raporları elektronik imzalı olarak E-Rapor/E-Sürücü Raporu Bileşeni üzerinden tanzim edilecektir.

Uygulamada dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

  1. Vatandaşın sürücü raporundan yararlanması için kendi aile hekimine gitmesi gerekmektedir yani misafir hasta olarak sürücü raporu alınamaz.
  2. Hekimin izine ayrılması durumunda yerine bakacak olan hekimin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yönetim web ekranları üzerinden yetkilendirilmesi gerekmektedir.
  3. Kan grubu ve fotoğraf ekleme alanları zorunlu alandır. Muayene öncesinde kişilerin E-Nabız hesaplarından geçirmiş olduğu hastalıkların kontrolü de yapılacağı için, kişilerden kendi E-Nabız hesaplarına kendi çektikleri fotoğraflarını yüklemeleri halinde, söz konusu fotoğrafları indirilip rapor ekranına eklenebilir. İlerleyen tarihlerde başvuru işlemleri E-Devlet Kapısı aracılığı ile yapılacağı için fotoğraf yükleme sorunu olmayacaktır.
  4. Vatandaşa ait geçmiş raporlar var ise Geçmiş Rapor Bilgisi alanında listelenmektedir. Eğer, kişiye daha önce olumsuz rapor verilmiş veya uzman hekime sevk edilmiş veya kısıtlamalı rapor verilmiş ise bu ekranda görüntülenecektir. Daha önce verilmiş raporlara aykırı şekilde yeniden rapor tanzim edilmesi halinde hukuki sorumluluğun da yüklenilmiş olacağı unutulmamalıdır.
  5. Birden fazla uzman hekime sevk yapılması halinde, ilk uzmanlık branşı seçildikten ve işaretlendikten sonra aynı satıra sevk edilecek diğer uzmanlık branşları girilebilmektedir.
  6. E-Sürücü Raporu Bileşeni, vatandaşların ehliyet için muayene olmalarını ve kayıtlı oldukları aile hekimlerine veya uzman hekimlere müracaat ederek sağlık muayenelerinin gerçekleştirilmesine imkân sağlamaktadır. Vatandaşlar, doğrudan uzman hekimlere de başvuruda bulunarak “tek tabip raporu” şeklinde Sürücü Olur Raporu alma hakları mevcut olup, ilk başvurunun Aile Hekimlerine yapılma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Aile Hekimleri Kullanıcı Kılavuzu için tıklayınız

Uzman Hekimler Kullanıcı Kılavuzu için tıklayınız

Sürücü Belgesi (Ehliyet) için sağlık raporu nereden ve nasıl alınır?

487 Toplam 36 Bugün

Bir cevap yazın

Or

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.