İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sürücü Olur Sağlık Raporları E-Rapor Sisteminde

Last updated on 05/10/2019

Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü’nün 16/01/2019 tarihli yazısı uyarınca Sürücü Olur Sağlık Raporları elektronik imzalı olarak E-Rapor/E-Sürücü Raporu Bileşeni üzerinden tanzim edilecektir.

Uygulamada dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

 1. Vatandaşın sürücü olur sağlık raporundan yararlanması için kendi aile hekimine gitmesi gerekmektedir yani misafir hasta olarak sürücü raporu alınamaz.
 2. Hekimin izine ayrılması durumunda yerine bakacak olan hekimin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yönetim web ekranları üzerinden yetkilendirilmesi gerekmektedir.
 3. 30/09/2019 tarihinde yayımlanan “Sağlık Raporları Usul ve Esasları Hakkında Yönerge” uyarınca, E-Rapor Sistemi üzerinden düzenlenen raporlarda fotoğraf yüklenme zorunluluğu kaldırılmıştır.
 4. Ancak, muayene öncesinde kişilerin E-Devlet sistemi üzerinden Sağlık Bakanlığı “Sürücü Raporu Beyan Başvurusu” ekranına girerek fotoğraflarını yüklemeleri ve sağlık beyanında bulunmaları halinde, kişilerin fotoğraf ve sağlık beyanları “E-Rapor/E-Sürücü Raporu Bileşeni” ekranına yansıyacaktır.
 5. Sistem üzerinden yapılan sevklerde, sevk edilen uzman hekimlerin bazıları tarafından da, işlemler E-Rapor sistemi üzerinden yapılmayıp, kağıt ortamda tanzim edilen raporun üzerine elle muayene ve karar bilgilerini yazmaktadırlar.
  Sistem üzerinden sonuçlandırılmayan Sürücü Olur Sağlık Raporunun, ilçe nüfus müdürlükleri tarafından görülmesi mümkün olmamakta, bu nedenle de kağıt ortamdaki raporun birinci kısmına ıslak imza atılması ve fotoğraf yapıştırılması istenmektedir.
  Sorun yaşanmaması için, E-Rapor sistemi üzerinden yapılan sevklerde kağıt çıktı verilmemesi, verilecek ise de kırmızı kalem ile kağıt raporun üzeri ve imza bölümü çizilerek “Örnektir” ibaresinin yazılarak raporun kullanılmaz hale getirilmesi tavsiye edilmektedir. Bu durumda, sevk edilen uzman hekim tarafından da hata ile kağıt ortamda işlem yapılmayacak, tüm işlemler sistem üzerinden yapılacaktır.
 6. Vatandaşa ait geçmiş raporlar var ise Geçmiş Rapor Bilgisi alanında listelenmektedir. Eğer, kişiye daha önce olumsuz rapor verilmiş veya uzman hekime sevk edilmiş veya kısıtlamalı rapor verilmiş ise bu ekranda görüntülenecektir. Daha önce verilmiş raporlara aykırı şekilde yeniden rapor tanzim edilmesi halinde hukuki sorumluluğun da yüklenilmiş olacağı unutulmamalıdır.
 7. Birden fazla uzman hekime sevk yapılması halinde, ilk uzmanlık branşı seçildikten ve işaretlendikten sonra aynı satıra sevk edilecek diğer uzmanlık branşları girilebilmektedir.
 8. E-Sürücü Raporu Bileşeni, vatandaşların ehliyet için muayene olmalarını ve kayıtlı oldukları aile hekimlerine veya uzman hekimlere müracaat ederek sağlık muayenelerinin gerçekleştirilmesine imkân sağlamaktadır.
  Vatandaşlar, doğrudan uzman hekimlere de başvuruda bulunarak “tek tabip raporu” şeklinde Sürücü Olur Sağlık Raporu alma hakları mevcut olup, ilk başvurunun Aile Hekimlerine yapılma zorunluluğu bulunmamaktadır.
E Sürücü Raporunda Fotoğraf Zorunluluğu Bulunmamakta
30/09/2019 tarihinde yayımlanan “Sağlık Raporları Usul ve Esasları Hakkında Yönerge” uyarınca, E-Rapor Sistemi üzerinden düzenlenen raporlarda fotoğraf yüklenme zorunluluğu kaldırılmıştır.

Aile Hekimleri Kullanıcı Kılavuzu için tıklayınız

Uzman Hekimler Kullanıcı Kılavuzu için tıklayınız

Sürücü Belgesi (Ehliyet) için sağlık raporu nereden ve nasıl alınır?

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

Or

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.