Sürücü Olur Sağlık Raporları E-Rapor Sisteminde

Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü’nün 16/01/2019 tarihli yazısı uyarınca Sürücü Olur Sağlık Raporları elektronik imzalı olarak E-Rapor/E-Sürücü Raporu Bileşeni üzerinden tanzim edilecektir.

Sürücü Olur Sağlık Raporları E-Rapor Sisteminde
Sürücü Olur Sağlık Raporları E-Rapor Sisteminde
Sürücü Adayları ve sürücüler için sağlık raporu
Sürücü Adayları ve sürücüler için sağlık raporu

Uygulamada dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

Misafir hasta olarak ehliyet raporu alınamaz

Vatandaşın sürücü olur sağlık raporundan yararlanması için kendi aile hekimine gitmesi gerekmektedir yani misafir hasta olarak sürücü raporu alınamaz.

Hekimin izine ayrılması durumunda yerine bakacak olan hekimin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yönetim web ekranları üzerinden yetkilendirilmesi gerekmektedir.

Ehliyet raporlarında fotoğraf zorunlu değil

30/09/2019 tarihinde yayımlanan “Sağlık Raporları Usul ve Esasları Hakkında Yönerge” uyarınca, E-Rapor Sistemi üzerinden düzenlenen raporlarda fotoğraf yüklenme zorunluluğu kaldırılmıştır.

Tüm işlemler E Devlet ve E Rapor sistemi üzerinden yapılmalı

Sistem üzerinden yapılan sevklerde, sevk edilen uzman hekimlerin bazıları tarafından da, işlemler E-Rapor sistemi üzerinden yapılmayıp, kağıt ortamda tanzim edilen raporun üzerine elle muayene ve karar bilgilerini yazmaktadırlar.

Sistem üzerinden sonuçlandırılmayan Sürücü Olur Sağlık Raporunun, ilçe nüfus müdürlükleri tarafından görülmesi mümkün olmamaktadır. Bu nedenle TÜM İŞLEMLER E RAPOR SİSTEMİ üzerinden yapılmalıdır

Vatandaşa ait geçmiş raporlar var ise Geçmiş Rapor Bilgisi alanında listelenmektedir. Eğer, kişiye daha önce olumsuz rapor verilmiş veya uzman hekime sevk edilmiş veya kısıtlamalı rapor verilmiş ise bu ekranda görüntülenecektir. Daha önce verilmiş raporlara aykırı şekilde yeniden rapor tanzim edilmesi halinde hukuki sorumluluğun da yüklenilmiş olacağı unutulmamalıdır.

Birden fazla uzman hekime sevk yapılması halinde, ilk uzmanlık branşı seçildikten ve işaretlendikten sonra aynı satıra sevk edilecek diğer uzmanlık branşları girilebilmektedir.

E-Sürücü Raporu Bileşeni, vatandaşların ehliyet için muayene olmalarını ve kayıtlı oldukları aile hekimlerine veya uzman hekimlere müracaat ederek sağlık muayenelerinin gerçekleştirilmesine imkan sağlamaktadır.

Ehliyet raporu için Aile Hekimine başvurma zorunluluğu YOKTUR

Vatandaşların, doğrudan uzman hekimlere de başvuruda bulunarak “tek tabip raporu” şeklinde Sürücü Olur Sağlık Raporu alma hakları mevcut olup, ilk başvurunun Aile Hekimlerine yapılma zorunluluğu bulunmamaktadır.

2020 yılı itibari ile tüm raporlar E Devlet E Rapor sistemi üzerinden verilecek

Sağlık Bakanlığı, Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü, 13/10/2019 tarih ve 75730711-719-288 sayılı E-Rapor Sistemi konulu yazıları uyarınca, Sağlık kurumlarında TÜM SAĞLIK RAPORLARININ 01/01/2020 tarihinden itibaren YALNIZCA elektronik ortamda tanzim edilmesiıslak imza ile tanzim edilen raporların ise kabul edilmemesi öngörülmektedir. (ilgili yazı için tıklayınız)

E Sürücü Raporunda Fotoğraf Zorunluluğu Bulunmamakta
30/09/2019 tarihinde yayımlanan “Sağlık Raporları Usul ve Esasları Hakkında Yönerge” uyarınca, E-Rapor Sistemi üzerinden düzenlenen raporlarda fotoğraf yüklenme zorunluluğu kaldırılmıştır.

Aile Hekimleri Kullanıcı Kılavuzu için tıklayınız

Uzman Hekimler Kullanıcı Kılavuzu için tıklayınız

Sürücü Olur Sağlık Raporları E-Rapor Sisteminde başlıklı yazım sonrası konu ile ilgili diğer yazılarıma ulaşmak için tıklayınız