İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sporcu Lisans İşlemleri E-Devlet Sisteminde

Okulumun spor kulübündeyim, lisans çıkacak, var olan lisansım yenilenecek. Okuldan bağımsız ferdi spor lisans ile spor yapacağım. Sağlık Raporu için nasıl başvuruda bulunabilirim. E-Lisans nedir? Spor Bilgi Sistemi nedir? E-Rapor nedir?

Öncelikle şu hususun altını önemle çizmek istiyorum. Sadece ve sadece LİSANSLI SPOR yapacak sporcuların Sağlık Muayenesi ve Sağlık Raporu amacıyla hekimlere gönderilmesi gerekmektedir. LİSANS haricindeki spor faaliyetleri için kişilerin KESİNLİKLE Sağlık Muayenesine gönderilmemesi gerekmekte olup, kurum ve kişilerin sporcuları kendi inisiyatifleri ile sağlık muayenesine zorlamalarının hukuken SUÇ olduğunu da hatırlatmak isterim.

Başka bir deyiş ile, spor KURSLARINA KAYIT için sağlık muayenesi ve sağlık raporu GEREKMEMEKTEDİR.

Spor Yapabilir Sağlık Raporlarının SADECE LİSANSLI Sporcular için geçerli olduğu yönündeki Sağlık Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlıklarının yazıları ve ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız.

Sporcu Lisans Sağlık Raporları da artık E-Rapor Sistemi üzerinden elektronik ortamda tanzim edilmektedir. Tanzim edilen sağlık raporları, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Bilgi Sistemi üzerinden ilgili kişiler tarafından görülebilmektedir. Sporcular/velileri kendi E-Devlet Kapısı hesapları ile Spor Bilgi Sistemi’ne ulaşabilirler.

Sporda Dijital Dönüşüm çerçevesinde SPOR BİLGİ SİSTEMİ projesiyle, Gençlik ve Spor Bakanlığı faaliyet alanları ve hizmetleri kapsamındaki tüm iş süreçlerinin geliştirilecek yazılımlarla bilgi teknolojileri ortamına aktarılması sağlanmaktadır.

Spor Bilgi Sistemi ile, spor camiasına ve ilgi duyan kişilerde farkındalık oluşturarak onlara doğru, tutarlı, güvenli ve hızlı bir şekilde kamu hizmeti sunulması amaçlanmaktadır.

Bu amaçla;
İçişleri Bakanlığı Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü,
İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü,
İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı,
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı,
Milli Eğitim Bakanlığı,
Yüksek Öğretim Kurumu Başkanlığı,
Maliye Bakanlığı,
Sağlık Bakanlığı,
Emniyet Genel Müdürlüğü,

ile web servis entegrasyonu sağlanarak veri doğrulaması ve bütünlüğü sağlanmaktadır.

Raporların elektronik ortamda ilgili kurumlar tarafından erişilebilir olması nedeniyle, sporculara tanzim edilmiş Spor Yapabilir Sağlık Raporlarının kağıt ortamda çıktısının verilme zorunluluğu da kalmamıştır.

Eğer sporcuya aynı yıl içerisinde sağlık raporu tanzim edilmiş ise, ilgili kişi ve kurumlar tarafından Spor Bilgi Sistemi üzerinden kontrollerin yapılmadan sporcuları sağlık muayenesine yönlendirmeleri uygun değildir.

Öte yandan, sporcu veya velisi, kendi E Devlet Kapısı hesabı ile daha önce tanzim edilmiş olan sağlık raporuna ulaşma ve çıktısını alma imkanı bulunmaktadır.

Ferdi Spor Lisansları için de başvurular E-Devlet sistemi bünyesindeki E-Lisans sistemi üzerinden yapılmaya başlanmıştır. (Sisteme erişim için tıklayınız)

Sisteme E-Devlet şifresi ile girilebilmektedir. Sağ üst köşedeki link ile giriş yapabilirsiniz
Bu aşamada, çocuklarımız adlarına da işlem yapabilmekteyiz
Bu aşamada, eğer kayıtlı olduğunuz Aile Hekimi veya Aile Hekimi tarafından sevk edilen hastanedeki uzman hekim tarafından Sağlık Bakanlığı E-Rapor sistemi üzerinde sağlık raporunun tanzim edilmiş olması gerekmektedir. Sistemde rapor bulunmaması durumunda bu hata mesajı alınmaktadır.
Sağlık Bakanlığı E-Rapor Sistemi. Söz konusu sistem kişilere KAYILI oldukları Aile Hekimleri tarafından rapor tanzimi ve sevk işlemi yapılabilmektedir. Devlet hastanelerinde görev yapan uzman hekimler veya sağlık kurulları tarafından Aile Hekimi tarafından sevk yapılsın veya yapılmasın sağlık raporu tanzim edilebilmektedir. Aile Hekimleri tarafından sevk edilen kişilere ya hastanedeki uzman hekim tarafından TEK TABİP Raporu tanzim edilecek veya SAĞLIK KURULUNA SEVK edilecektir. Uzman hekimler tarafından muayene sonucunda kişilerin kayıtlı oldukları Aile Hekimlerine son raporu vermek üzere geri gönderilmeleri şeklinde bir uygulama bulunmamaktadır.
Eğer Sağlık Bakanlığı E-Rapor Sistemi’nde tanzim edilmiş bir rapor mevcut ise bu aşamaya ulaşılarak ve spor federasyonu seçimine izin vermekte
Sisteme fotoğraf yüklemeden önce cep telefonunuzun kamerasının çözünürlüğünü düşürmeyi unutmayınız. Yüksek çözünürlük ve boyuttaki fotoğraflar sistem tarafından kabul edilmemektedir.

Söz konusu sistemler ile başvuru yapılması, kişilerin istedikleri sporu yapma haklarına sahip olduklarını göstermemektedir. Kişiler, sağlık durumlarının yapmak istedikleri spora uygun olup olmadığının hekimler tarafından değerlendirilmesi sonucunda spor yapma hakkına sahip olabileceklerdir. Bazı sporlar doğaları gereği yaralanma riski taşımakta, bazıları da ağır efor gereksinimi taşımaktadırlar. Bu sporları yapacak kişilerin sağlık kontrollerinin Birinci Basamakta Aile Hekimliği’nde yapılması mümkün olmayıp başta Kardiyoloji ve Göğüs Hastalıkları olmak üzere birçok branşta kontrol edilmeleri gerekmektedir.

Spor amaçlı sağlık muayeneleri ve raporları hakkında diğer yazılarımız için tıklayınız

Bir yorum

  1. Ali Ali 08/07/2019

    Spor lisansı için sporcu sağlık raporu düzenlenmesi işleminin yılda bir kez olmasından kasıt tam olarak nedir? Ocak-2019 – Aralık 2019 arası mı yoksa örneğin spor lisansı mevcut öğrenciler için Eylül 2018- Haziran 2019 gibi öğrenim dönemi mi kastettiğiniz?

Bir cevap yazın

Or

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.