İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Spor Yapabilir Raporu verdiğim kişiden aynı yıl içerisinde 2. kez rapor isteniyor

Last updated on 20/03/2019

Spor Yapabilir Sağlık Raporu tanzim ettiğimiz kişiler birkaç ay sonra yine aynı spor dalı için sağlık raporu talebiyle başvuruda bulunmaktadırlar.

Bunun sebebi nedir?

Bunun sebebi, Sporcu Lisans, Tescil, Vize ve Transfer Yönetmeliği‘nin 6. ve 7. maddelerinin yönetmelikte veya yayınlanan başka bir alt mevzuat ile açıklanmamasıdır.

Şöyle ki;
Yönetmeliğin 6. maddesi uyarınca Spor Federasyonları, Lisans çıkartmak istedikleri sporcuları Sağlık Muayenesinden geçmeleri ve sağlık raporunu almaları amacıyla hekime göndermek zorundadırlar.

Aynı Yönetmeliğin 7. maddesi uyarınca okul spor kulübünde de aynı şekilde, spor yaptıracakları sporculara lisans çıkarmak zorunda olup, sporcuları sağlık muayenesinden geçmeleri ve sağlık raporu almaları amacıyla hekime göndermek zorundadırlar.

Bu nedenle Eylül ayında X spor kulubünde lisanslı Futbol sporu yapacak sporcu adayı sağlık raporu için başvuruda bulunduktan sonra, Kasım ayında da öğrenim gördüğü okulun futbol kulübünde spor yapmak istemesi halinde, Eylül ayında çıkarılmış olan Futbol Sporcu Lisansı kabul edilmeyip tekrar sağlık raporuna gönderilmektedir.

Kişileri AYNI spor dalı için İKİNCİ kez sağlık muayenesine zorlamanın meşru bir amaç ve gereklilik taşımadığı gibi hem kişileri mağdur etmekte, hem de sağlık kurumlarında gereksiz tetkik ve işgücü sarfına neden olarak, Anayasanın 56ıncı maddesinde yer alan “Devlet, herkesin hayatını, beden ve ruh sağlığı içinde sürdürmesini sağlamak; insan ve madde gücünde tasarruf ve verimi artırarak, işbirliğini gerçekleştirmek amacıyla sağlık kuruluşlarını tek elden planlayıp hizmet vermesini düzenler.” hükmüne de aykırı durum oluşmaktadır.

Bu nedenle, halihazırda bir spor dalında geçerli spor lisansı bulunan sporculardan aynı spor dalı için AYNI YIL İÇERİSİNDE mükerrer sağlık muayenesi ve sağlık raporu istenmemesi için gerekli düzenlemelerin yapılması hususunda ilgili Bakanlıklara başvuruda bulunulmuş olup gerekli mevzuat düzenlemesinin yapılması beklenmektedir.

Yönetmeliğin 5. maddesi uyarınca sporcu lisanslarının yılda bir vizelenmesi gerektiği göz önüne alındığında, mükerrer işlemin bir nebze önlenebilmesi için, ilk kez sağlık raporu çıkarılırken sporcu adayına sağlık raporunun iki nüsha olarak verilmesi düşünülebilir.

Yönetmelik uyarınca

Bu arada, sadece ve sadece LİSANSLI SPOR yapacak sporcuların Sağlık Muayenesi ve Sağlık Raporu amacıyla hekimlere gönderilmesi gerektiği, LİSANS haricindeki spor faaliyetleri için kişilerin KESİNLİKLE Sağlık Muayenesine gönderilmemesi gerektiği, kurum ve kişilerin sporcuları kendi inisiyatifleri ile sağlık muayenesine zorlamalarının hukuken SUÇ olduğunu da hatırlatmak isterim.

Özellikle Belediyelerin ve Gençlik Spor İl Müdürlükleri tarafından Yaz Spor Okulları/Kursları açılmaktadır. Bu spor okullarına/kurslarına kayıt sırasında velilerden  ilgili mevzuatlar uyarınca  sağlık raporu İSTENMEMEKTEDİR.

Spor Yapabilir Sağlık Raporlarının SADECE LİSANSLI Sporcular için geçerli olduğu yönündeki Sağlık Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlıklarının yazıları ve ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız.

http://www.ailehekimihukuku.com/?p=1056  

Güncelleme: 20.03.2019

Diğer bir yazımızda da belirttiğimiz üzere, Sporcu Lisans Sağlık Raporları da artık E-Rapor Sistemi üzerinden elektronik ortamda tanzim edilmektedir. Tanzim edilen sağlık raporları Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Bilgi Sistemi üzerinden ilgili kişiler tarafından görülebilmektedir. Sporcular/velileri kendi E-Devlet Kapısı hesapları ile Spor Bilgi Sistemi’ne ulaşabilirler.

 

 

 

Raporların elektronik ortamda ilgili kurumlar tarafından erişilebilir olması nedeniyle, sporculara tanzim edilmiş Spor Yapabilir Sağlık Raporlarının kağıt ortamda çıktısının verilme zorunluluğu da kalmamıştır.

Eğer sporcuya aynı yıl içerisinde sağlık raporu tanzim edilmiş ise, ilgili kişi ve kurumlar tarafından Spor Bilgi Sistemi üzerinden kontrollerin yapılmadan sporcuları sağlık muayenesine yönlendirmeleri uygun değildir.

Öte yandan, sporcu veya velisi, kendi E Devlet Kapısı hesabı ile daha önce tanzim edilmiş olsan sağlık raporuna ulaşma ve çıktısını alma imkanı bulunmaktadır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

Or

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.