İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Satranç için sağlık raporu polemiği

Last updated on 08/12/2019

Satranç için sağlık raporu polemiği, Anadolu Ajansı’nın 09/11/2019 tarihli “Satrançta ‘1 milyon lisanslı sporcu’ hedefi” başlıklı haberi ile yeniden alevlendi. Acaba Satranç oynayacak kişilerden sağlık raporu istenmesi doğru mudur? Bu konuda karar vermeye yetkili makam neresidir?

Anadolu Ajansı’nın Musa Samur imzalı, 09/11/2019 tarihli “Satrançta ‘1 milyon lisanslı sporcu’ hedefi” başlıklı haberi ile satranç oynayacak kişilerden sağlık raporu istenmesi konusundaki polemik yeniden alevlendi.

Türkiye Satranç Federasyonu: Lisans işlemleri için sağlık raporu alınmasını gerekli görmüyoruz

Haberde, Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) Başkanı Gülkız Tülay’ın, Federasyon olarak kendilerinin satranç sporcusunun lisans işlemleri için sağlık raporu alınmasını gerekli görmediklerini belirtilerek, “Bu konuda ilgili kurumlara görüşlerimizi bildirdik. Sporcularımızın ve velilerimizin bu talebinin ve mağduriyetlerinin kısa sürede giderileceğini düşünüyoruz.” sözlerine yer verilmektedir.

Ancak, Federasyon’un internet sitesinde, “2018 – 2019 Lisans Dönemi Hakkında Önemli Duyuru” başlığı altında sporculardan sağlık raporu istendiği yönünde açıklama yer almaktadır.

İstanbul il temsilciliğinin internet sitesinde de sporcu lisans/vizesi yaptırmak için Sağlık Raporu istenmektedir.

Bağımsız spor federasyonlarının sağlık raporu konusunda karar verme yetkileri var mıdır?

Bazı kişisel blog sayfalarında, 3289 sayılı Gençlik ve Spor Hizmetleri Kanunu‘nun EK-8’inci maddesi ile Bağımsız Spor Federasyonlarının kurulduğu, Türkiye Satranç Federasyonu’nun da bu kapsamda bağımsız bir federasyon olduğu iddia edilmektedir.

Bağımsız spor federasyonlarının, Kanun’un “Sporcu Lisansı” başlıklı 22. maddesinde yer alan;

Sporcuların yarışmalara katılabilmeleri için lisans almaları şarttır. Spor yapmaya ve müsabakalara katılmaya elverişliliği sağlık raporu ile tevsik edilmeyenlere lisans verilmez.”

hükmünden bağımsız oldukları ve bu nedenle de federasyonlar bünyesinde spor yapacak sporculardan sağlık raporu istenmesi yönünde tek yetkili mercinin kendileri olacağı iddia edilmektedir.

İstanbul Aile Hekimleri Derneği de, Satranç için sağlık raporu talebinin keyfi bir işlem olduğunu belirtmektedir.

Kişilerden sağlık raporu istemeye yetkili makam neresidir?

Sağlık Raporu Nedir başlıklı yazımda da ayrıntıları ile paylaştığım üzere, kişilerden “Sağlık Raporu” istenmesi, kişilerin sağlık muayenesinden geçirilmeye zorlanmaları demektir. 

Kişilerin sağlık muayenesine zorlanmaları, Bakanlıkların ve bağlı kurum ve kuruluşlarında çalışan kamu görevlilerinin şahsi inisiyatiflerinde olan bir husus değildir.

Bu nedenle de, kişilerin vücut bütünlüğüne müdahale anlamına gelen sağlık muayenelerine zorlanmaları ancak ve ancak Yasa Koyucu tarafından Kanunlar ile öngörülmesi ve ilgili Bakanlıklar tarafından Yönetmelikler ile ayrıntılarının düzenlenmesi gerekmektedir.

Satranç için sağlık raporunun gerekli olup olmadığına Sağlık Bakanlığı karar vermelidir

Fanatik gazetesinin 08/12/2019 tarihinde paylaşmış olduğu habere göre, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın sağlık raporları konusunda bir düzenleme içerisinde olduğu anlaşılmaktadır. (haber için tıklayınız)

Ancak unutulmamalıdır ki, Satranç için sağlık raporu polemiği ne son noktayı koymaya TEK YETKİLİ MAKAM SAĞLIK BAKANLIĞI’dır.

Kişilerin sağlık muayenesinden geçirilmelerine ihtiyaç olup olmadığına, ne spor federasyonları ne de Gençlik Spor Bakanlığı karar verebilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.