İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sanal Özel Ağ nedir ne işe yarar?

Adını sıkça duyduğumuz Sanal Özel Ağ nedir ne işe yarar? VPN programlarını kullanmak çevrimiçi dünyada güvenlik sağlar mı? VPN programlarının kullanım amacı nedir? VPN nasıl kullanılır?

Sanal Özel Ağ Nedir?

Sanal Özel Ağ (VPN), küresel ağ haricinde cihazlar arasında sanal özel bir bağlantı oluşturulmasını sağlayan bir teknolojidir. VPN programları nasıl ortaya çıkmıştır?

VPN teknolojisinden önce bir ülkenin veya dünyanın çeşitli bölgelerinde ofislere sahip olan kurumlar leased line adı verilen kablolu hatlar ile şirket internet hatlarını birleştirebiliyor ve küresel internetten ayırabiliyorken, VPN ile bunu sanal olarak gerçekleştirme imkanı buldular.

1996 yılında bir Microsoft çalışanı iki bilgisayar arasında Noktadan Noktaya Tünelleme Protokolü ile oluşturduğu sanal ağ ile VPN teknolojisi ortaya çıktı. Devletlerin web site ve uygulamalara uyguladığı erişim engelleri, bireylerdeki çevrimiçi gizlilik ve güvenlik kaygısı ile birlikte VPN programları çok geçmeden dijital dünyada bir ihtiyacı gidermek adına son kullanıcıya sunuldu.

VPN Ne İşe Yarar?

VPN çevrimiçi bağlantının hangi cihaz üzerinden gerçekleştirildiğini cihaz IP adresini gizleyerek ve yeni bir IP adresi kazandırarak gizler. Çevrimiçi her cihazın internette diğer cihazlarla iletişim kurabilmesi için bir IP adresi vardır.

IP adresi cihazınızın konum bilgisini küresel internette iletişime geçtiğiniz her platforma bildirir. VPN programları küresel internete bağlanırken size şifreleme sağlayan başka bir konumdaki sunucu üzerinden bağlanmanızı sağladığı için IP adresinizi değiştirir.

IP adresi değişikliği size neler kazandırır? IP adresinizi VPN programı ile istediğiniz fiziki konuma göre değiştirebilirsiniz çünkü VPN sağlayıcıları farklı konumlarda VPN sunucularına sahiptir.

Örneğin, Türkiye içinde bir IP adresine sahip olduğunuzda çevrimiçi erişebildiğiniz içerikler ve İngiltere üzerinden bir IP adresine sahip olduğunuzda çevrimiçi erişebildiğiniz içerikler farklı olacaktır. IP adresi değişikliği ile erişim engellerini aşabilirken başka ülkelerdeki çevrimiçi içeriklere de sorunsuz bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Normal şartlarda internet bağlantınız şifreli değildir ve veri paketleriniz de şifreli olmadığı için öncelikle internet servis sağlayıcınız olmak üzere üçüncü partiler çevrimiçi aktivitelerinizi görebilir ve kaydedebilir.

Siber saldırganlar şifresiz olan internet bağlantınız üzerinden veri paketlerinizin içeriğini okuyabilir; kredi kartı gibi hassas bilgileriniz çevrimiçi iletişiminiz üzerinden çalınabilir.

VPN programları ise bağlantınızı şifreler ve bağlantınızın içeriğinin başkaları tarafından görülmesini engeller. Popüler VPN şirketlerinden biri olan ExpressVPN, Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES-256 bit) ile kriptolanan çevrimiçi bir bağlantının brute-force (kaba kuvvet) saldırısı ile çözülmesinin imkansız olduğunun altını çiziyor.

Peki, her VPN programı güvenilir midir? VPN kullanırken ne gibi sorunlar yaşayabilirsiniz?

Her VPN programı güvenli değildir. Öncelikle ücretsiz olan VPN programları tehlike saçıyor diyebiliriz. VPN programlarının öncelikli amacı dijital dünyada gizlilik ve güvenlik sağlamaktır fakat ücretsiz VPN programları size bunu sağlayamayabilir. Ücretsiz VPN programları ziyaret ettiğiniz web siteleri ve kullandığınız uygulamaları sunucularında kaydediyor olabilir.

VPN programları ile internete başka bir sunucu üzerinden bağlandığınız için internet hızınız yavaşlayabilir fakat seçtiğiniz VPN sağlayıcısının size sunduğu bant genişliği de çok önemlidir. İnternet servis sağlayıcınız size sınırlı bir bant genişliği sunuyorken sınırlı bant genişliği sunan bir VPN sağlayıcısı ile internet hızınız daha da yavaşlayabilir.

Sınırsız bant genişliği sağlayan bir VPN ile internet servis sağlayıcınızın kota sınırlamasını aşabilir ve bağlantı hızınızın düşmesini VPN sunucuları arasında hız testi yaparak engelleyebilirsiniz.

VPN seçmeden önce kullanıcı yorumlarını okumayı ihmal etmeyin. Ücretsiz VPN programlarını zorunlu olmadıkça kullanmayın.

Yazar: Büşra UĞRAL

Sanal Özel Ağ nedir ne işe yarar? başlıklı yazı sonrası ilginizi çekebilecek diğer yazılar için tıklayınız

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.