İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sağlık Bakanı’ndan Aile Hekimlerine Mektup

Son güncelleme tarihi 23/10/2019

Sevgili meslektaşım, değerli mesai arkadaşım,

“Dayanılması en kolay acı, başkasının acısıdır” sözünü haksız çıkarmak üzere çıktık bu yola. Biz başkalarının acılarını dayanılmaz bulduğumuz için hekimiz. Mesleğimizi, insanın insana iyilik borcu olarak icra ediyoruz. Çaresizlerin ümidi olmak gibi saygın bir konumumuz var toplumun gözünde. Saklı sancıların paylaşılacağı sırdaş olmak gibi mahrem bir yerimiz var gönüllerde. İnsanların kınama korkusu olmadan konuşabildiği, ayıplanmaktan endişe etmeksizin içini dökebildiği biricik mesleğe adadık ömrümüzü.

Sizinle paylaştığım eser, yüzyıllık bir hatıranın kayıtlarını taşıyor. Grigory Petrov’un Beyaz Zambaklar Ülkesi, geçen yüzyılın başında Avrupa’da ve yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nde, idarecilere ve halka enkaz altından kurtulma ümidi aşıladı, yıkıntılardan ayağa kalkmanın modeli oldu.

Milletimizin dert ortağı olan, geleceğine ümitle bakmak isteyen asımın nesli olan siz meslektaşlarımın, belki okuduğunuz bu eseri, yeniden hatırlatmak istedim. Bataklıktan ve kayalıklardan ibaret bir ülkenin, sadece insanlara ümit vermekle, nasıl bir bahar ülkesine dönüştüğünü hatırlamaya her zaman ihtiyacımız var. Yüreklerin çiçeklenmesiyle ülkenin de çiçeklendiğini, yüzyıllardır çaresizliği öğrenmiş bir milletin nasıl tepeden tırnağa ümide dönüştüğünü, yeni bir miladın eşiğinde olan milletimizin sırdaşı olarak yeniden okumanızı arzu ediyorum.

Bu mektubun yanında, Grigory Petrov’un incelikle yorumladığı Finlandiyalı ressam Akseli Gailen- Kallela’nın “Fakir Balıkçı” tablosunun kopyasını göreceksiniz. Petrov’un yorumlarken adeta ümidin de ışığını gördüğü bu resim, ümit etmenin tuvaldeki izdüşümüdür. Bu tabloyu her gördüğünüzde, baştan ayağa ümit kokan, her defasında düştüğü yerden kalkmasını bilen bir milletin üyesi olmanın heyecanını yeniden duyacaksınız; eminim.

Beyaz Zambaklar Ülkesi olmaktan daha güzel bir geleceği hak eden milletimiz adına, çalışmalarınızda başarılar diliyor, emeğinizin her zerresini çok değerli bulduğumu bilmenizi istiyorum.

Mesai arkadaşınız, meslektaşınız.

Recep AKDAĞ


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.