İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Öğrenci Sağlığı İzlemleri

Son güncelleme tarihi 22/10/2019

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=jPwtl_QxAJU[/embedyt]

Sağlık Bakanlığının ilgili yazılarında da belirtildiği üzere, Öğrencilerin Sağlık İzlemlerinin bir sağlık taramasından ziyade, yaşa özel çocuk-ergen izlemi olarak değerlendirilmesi ve söz konusu sağlık izlemlerinin 1 YIL İÇİNDE öğrenci ve ailenin uygun olduğu bir zamanda ve öne önemlisi de  Aile Hekimliği Birimlerinde yığılmalara yol açılmadan gerçekleştirilmesi gerekirken maalesef birçok ilde bu kurallara riayet edilmediği görülmüştür.

Okul idarelerinin çocuklara gün sınırlaması getirerek öğrenci ve velileri toplu olarak Aile Hekimlerine yönlendirerek hem öğrencileri, hem velileri hem de Aile Hekimlerinden sağlık hizmeti alması gereken diğer vatandaşları mağdur etmektedirler.

Altını bir kez daha çizmek gerekir ise;
1. Velilerin yanlarında çocukları olmadan kayıtlı oldukları Aile Hekimlerine başvurarak muayene ve gerekir ise kan tetkikleri için RANDEVU almaları gerekmektedir.

2. Her öğrenciden kan tetkiki istenmemektedir. Aile Hekimi tarafından öğrencinin ailesinde bulunan hastalıkların oluşturduğu riskler tespit edilerek Sağlık Bakanlığının yayınlamış olduğu Çocuk Ergen İzlem Protokolleri uyarınca GEREKİYOR ise tetkik istenecektir. Buna rağmen bazı okul idareleri tarafından tüm çocuklara tetkik yapılması veya yapılmayacağı yönünde hatalı bilgiler verilmekte olup söz konusu hatalı uygulama biran evvel sona erdirilmelidir.

Sağlık Bakanlığının konu ile ilgili yazıları:
http://www.ailehekimihukuku.com/?p=1108 

İSTAHED- İstanbul Aile Hekimleri Derneği’nin bugün paylaştığı haber:
https://www.istahed.org.tr/aile-sagligi-merkezleri-calisamaz-hale-geldi/ 

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.