İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Meslek Liselerine Girişte Sağlık Raporu

Last updated on 05/06/2019

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında Anadolu meslek programlarının 10. sınıf meslek alanlarına geçiş iş ve işlemleri için öğrencilerden sağlık raporu istenmekte midir? İsteniyor ise nereden alınabilir?

Maalesef bu soru ve talepler ile Aile Hekimleri her yıl karşı karşıya kalmaktadırlar. Oysa ki bu sorunun cevabı çok basittir:
SADECE DENİZCİLİK MESLEK ALANINA ön yerleştirilmesi yapılan öğrencilerin denizde çalışmaya engel teşkil edebilecek herhangi bir hastalıklarının bulunup bulunmadığı yönünde YETKİLENDİRİLMİŞ sağlık kurumlarında muayene olmaları ve sağlık raporu almaları gerekmektedir.

Diğer meslek alanları için herhangi bir sağlık raporu gerekmemektedir. Öğrencilerin velileri tarafından, öğrencinin sağlık durumunun geçmek istediği alanın öğrenimine elverişli olması yönünde e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden veya internetten başvuru yapamayan veliler için EK-1 form aracılığı ile BEYAN edilmesi gerekmektedir.
Sağlık durumunun geçmek istediği alanın öğrenimine elverişli olmadığı sonradan tespit edilen öğrencilerden programın özelliğine göre sağlık/sağlık kurulu raporu istenir. Söz konusu sağlık raporları da, hastaneler veya Aile Hekimleri tarafından değil Milli Eğitim İl Müdürlükleri bünyesinde görev yapan İş Yeri Hekimleri tarafından verilmesi gerekmektedir.

2019-2020 eğitim-öğretim yılında Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında Anadolu meslek programlarının 10. sınıf meslek alanlarına geçiş iş ve işlemleri için Anadolu Meslek Programlarında Alana Geçiş, Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu Milli Eğitim Bakanlığının resmi internet sitesinde yayınlanmıştır. Kılavuza ve ilgili Bakanlık Olur yazısına ulaşmak için tıklayınız

958 Toplam 4 Bugün

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

Or

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.