İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kişisel Sağlık Bilgi Formu Nedir

Last updated on 31/05/2020

Arama motorlarında; “Kişiye ait bilgi formu ek 6 nedir, kişisel sağlık bilgi formu nedir, kişisel sağlık bilgi formu ehliyet, E Devlet Ehliyet için form, E Devlet ehliyet için sağlık raporu başvurusu, sürücü beyan formu” cümleleri sık sık aranıyor. Acaba doğru ve güncel cevap nedir?

Kişisel sağlık bilgi formu nedir

Kişisel sağlık bilgi formu olarak aranan formun doğru ismi ” Kişiye Ait Sağlık Bilgi Formu Ek-6 ” dır. Sağlık Bakanlığı, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 30/09/2019 tarihinde yayımlanan “Sağlık Raporları Usul ve Esasları Hakkında Yönerge”‘nin ekinde yer alan bir formdur.

Sağlık Bakanlığı Kişiye Ait Sağlık Bilgi Formu EK 6 örneği 1. sayfa
Sağlık Bakanlığı Kişiye Ait Sağlık Bilgi Formu EK 6 örneği 1. sayfa
Sağlık Bakanlığı Kişiye Ait Sağlık Bilgi Formu EK 6 örneği 2. sayfa
Sağlık Bakanlığı Kişiye Ait Sağlık Bilgi Formu EK 6 örneği 2. sayfa

Söz konusu form, Sürücü Olur Raporları ve Durum Bildirir Raporları öncesinde, başvuru sahibi kişiler tarafından doldurulması gereken bir formdur.

Yönerge’nin ilgili maddeleri şu şekildedir:

Sürücü ve sürücü adayları sağlık raporları dördüncü kısım
MADDE 16-
(8) Rapor talep eden kişiler, Kişiye Ait Bilgi Formunu E-Devlet üzerinden dolduracaktır. 18 yaşından küçükler için beyan formunun doldurulması zorunlu değildir. Pratisyen hekimin/aile hekiminin gerekli görmesi halinde 18 yaşından küçükler için veli ya da vasisi tarafından beyan formu manuel yazılı olarak doldurulur.

Pratisyen hekim/aile hekimi tarafından beyan formu incelenerek sürücü/sürücü adayının muayenesini yapar, muayene bulgusuna göre sağlık raporunun II. Kısmını doldurup sağlık raporunu tanzim ederek kişiye teslim eder. Başvuran kişiler muayene edildikten sonra, kişilerin beyan ettiği ya da fizik muayene ile saptanan hastalık veya rahatsızlıkların ileri tetkik ve tedavi gerektirmesi durumunda kişiler ilgili uzman hekime/hekimlere sevk edilir.

Raporların düzenlenmesine ve formatına ilişkin açıklamalar
MADDE 33-

(2) Yönerge eki Ek-5′ de yer alan “Durum Bildirir Tek Hekim Sağlık Raporu’nun” birinci basamak sağlık hizmet sunucularında düzenlenmesinde aşağıdaki hükümler geçerlidir.

a) Durum Bildirir Tek Hekim Sağlık Raporu almak için birinci basamak sağlık hizmet sunucularına müracaat edecek kişiler, Kişiye Ait Bilgi Formunu E-Devlet üzerinden doldurur.

01/01/2020 tarihi itibari ile tüm sağlık raporları E Devlet üzerinden veriliyor

Sağlık Bakanlığı, Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü’nün, 13/10/2019 tarih ve 288 sayılı E-Rapor Sistemi konulu yazıları uyarınca; sağlık kurumlarında TÜM SAĞLIK RAPORLARI 01/01/2020 tarihinden itibaren YALNIZCA elektronik ortamda tanzim ediliyor.

Islak imza ile kağıt ortamda tanzim edilen raporlar ise kabul edilmiyor. (Ayrıntılı bilgi için tıklayınız)

Bu nedenle, 01/01/2020 tarihinden itibaren, tüm sağlık raporu başvuruları öncesinde, E Devlet girişi yapılarak Kişiye Ait Sağlık Bilgi Formu’nun elektronik ortamda doldurulması gerekecektir.

Sürücü Raporu öncesi “Kişisel Sağlık Bilgi Formu” nasıl doldurulur?

Sürücü Raporu öncesi Kişisel Sağlık Bilgi Formu, E Devlet Kapısı – Kurumlar – Sağlık Bakanlığı bölümünde bulunmaktadır.

Forma, https://www.turkiye.gov.tr/saglik-surucu-raporu-beyan-basvurusu adresine E Devlet girişi yaparak ulaşılıyor.

Konu hakkında ayrıntılı bilgi, Sürücü Raporu Beyan Başvurusu başlıklı yazımda yer almaktadır.

Yazıya erişim için tıklayınız

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.