İnternet bankacılığı olmadan veya PTT’ye gitmeden E Devlet şifresi

65 yaş üstü kişiler, internet bankacılığı hesabı olmadan veya PTT’ye gitmeden yeni T.C Kimlik Kartı ile E Devlet Şifresi nasıl alabilirler?

E Devlet girişi için E Devlet şifresi tek yöntem değil

İnternette birçok sitede, PTT şubelerine gitmeden E Devlet şifresi alınamayacağı, ancak bankaların internet şubeleri aracılığıyla E Devlet Kapısı’na giriş yapabileceği şeklinde eksik ve hatalı bilgiler yer almaktadır.

Özellikle Koronavirüs salgını nedeniyle sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş üstü vatandaşlarımızın, başta seyahat izin belgesi talepleri olmak üzere devlet kurumlarına birçok konuda başvuru ihtiyaçları oluyor. Bu başvuruların neredeyse tamamı da E Devlet üzerinden yapılıyor.

Çoğu kişi, E-Devlet girişi için PTT aracılığı ile E-Devlet şifresi alıyor. İnternet bankacılığı kullanan kişiler, bankalarının internet şubeleri ile de E Devlet girişi yapabiliyorlar.

E Devlet girişine izin veren İnternet Bankacılığı uygulamaları
E Devlet girişine izin veren İnternet Bankacılığı uygulamaları

Avukat, Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler E İmza ile birkaç yıldır E Devlet girişi yapıyorlar.

Az sayıda kişi de, GSM şirketleri aracılığı ile almış oldukları Mobil İmza ile E Devlet hesaplarına giriş yapıyorlar.

Ancak 65 yaş üstü birçok vatandaşımız yukarıda saymış olduğum imkanlara sahip olmadıkları için PTT’ye giderek E Devlet şifresi almak zorunda kalıyorlar.

Oysa, E Devlet girişi için pek bilinmeyen başka bir yöntem daha var: Yeni T.C Kimlik Kartı ile giriş

Eğer 65 yaş üstü yakınlarınızın E Devlet üzerinden işlem yapma ihtiyaçları var ise, onları PTT veya banka şubesi kuyruklarına sokmadan, evlerinde güvenli bir şekilde E Devlet şifresi almalarına yardımcı olabilirsiniz.

Tek gereken şey şifre alınacak yakınımızın Yeni T.C Kimlik Kartı sahibi olması.

Eğer kimlik kartı var ise internetteki alışveriş sitelerinden 70-80 TL’ya alabileceğimiz basit bir akıllı kart okuyucu ile 5 dk içerisinde şifre alabiliyoruz.

Yeni T.C Kimlik Kartı ile E Devlet girişi nasıl yapılır

Evet, PTT’ye gidip E Devlet şifresi almadan, internet bankacılığı hesabı açtırmadan, sadece E Devlet girişi için 3 yıllık 200 tl ödeyip Mobil İmza ve Elektronik İmza almaya da gerek yok.

Yeni T.C Kimlik Kartı ve akıllı kart okuyucu ile de E Devlet girişi mümkün.

Artık birçoğumuz eski kimliklerini yeni kimlikler ile değiştirdi. Yeni kimlikler ile birlikte verilen şifre zarfları ise, “Henüz kartların şifre özellikleri kullanılmıyor, bu nedenle şifre bir işinize yaramaz” şeklindeki hatalı bilgiler nedeniyle bir kenara atıldı.

Oysa, piyasadan 70-80 TL civarında bir ücret ile kolayca temin edilebilecek akıllı kart okuyucular ile kolayca E Devlet girişi yapılıyor.

Yaklaşık 2 yıl önce Aliexpress’ten 8$’a almış olduğum akıllı kart ile E Devlet girişi yapabildiğim gibi, yeni T.C Kimlik Kartı sahibi 65 yaş üstü akrabalarımın da PTT’ye gitmeden E Devlet şifresi alabilmelerine yardımcı oldum.

ACS ACR39U-U1 Akıllı Kart Okuyucu - Kodlayıcı
ACS ACR39U-U1 Akıllı Kart Okuyucu – Kodlayıcı

Alınan E Devlet şifreleri, kişilerin kendi cep telefonları ile doğrulandığı için , unutulması halinde “şifremi unuttum” seçeneği ile cep telefonuna gelecek kısa mesaj ile kolayca yenilenebiliyor.

Yeni T.C Kimlik Kartı ve akıllı kart okuyucu ile de E Devlet girişi nasıl yapılır

E Devlet sitesine girerken, arama motorlarındaki veya başka internet sitelerindeki linklere tıklayarak ile DEĞİL, adres satırına www.turkiye.gov.tr adresini ELLE YAZARAK girilmesi çok önemlidir.

Çünkü, arama motorları veya başka internet siteleri ile SAHTE sitelere yönlendirilme ihtimali bulunuyor.

Siteye girdikten sonra adres satırının sol tarafında küçük KİLİT ikonunun olup olmadığına dikkat edin. Eğer kilit ikonu yok ise SAHTE bir siteye girdiğiniz ve korsanlar tarafından bilgileriniz çalınmak üzere. Hemen sayfayı kapatınız

Adres satırındaki kilit ikonuna dikkat
Adres satırındaki kilit ikonuna dikkat

E Devlet Kapısı sitesine girdikten sonra sağ üst köşede bulunan “Giriş” düğmesi ile Kimlik Doğrulama sayfasına ulaşıyoruz.

E Devlet Kapısı Kimlik Doğrulama Sistemi Sayfası
E Devlet Kapısı Kimlik Doğrulama Sistemi Sayfası

Kart okuyucumuzu bilgisayarımıza bağlıyoruz ve Yeni T.C Kimlik kartımızı da arkasındaki çipli kısım YUKARI ve İÇE DOĞRU gelecek şekilde okuyucuya takıyoruz.

Çipli kısmın yukarı ve içe doğru olmasına dikkat edelim
İnternet bankacılığı olmadan veya PTT’ye gitmeden E Devlet şifresi – Çipli kısmın yukarı ve içe doğru olmasına dikkat edelim
T.C Kimlik Kartı ile giriş için T.C Kimlik Numarasının girilmesi
T.C Kimlik Kartı ile giriş için T.C Kimlik Numarasının girilmesi
Doğrulama kodu
Doğrulama kodu
E Devlet E Kimlik Uygulaması
E Devlet E Kimlik Uygulamasının bilgisayarda çalışabilmesi için “RUN” düğmesine basarak izin veriyoruz
Güvenlik kodunun E Devlet E Kimlik Uygulamasına giriş aşaması
Bir önceki aşamada verilen güvenlik kodunu E Devlet E Kimlik Uygulamasına giriyoruz. Ardından bilgisayarımıza takılı kart okuyucu tipine ait görsele tıklıyoruz
Güvenlik ve Ayarlar seçeneğine giriş
E Devlet girişi yaptıktan sonra, sağ üst köşedeki menüden “Güvenlik ve Ayarlar” seçeneğini tıklıyoruz
E Devlet şifresi oluşturma için hatırlatma
E Devlet şifresi oluşturma için hatırlatma

E Devlet sitesinde de, T.C Kimlik Kartı ile giriş yaptıktan sonra, PTT’ye gitmeden kolayca E Devlet Şifresi alınabileceği açıkça belirtiliyor

E Devlet Şifresi belirlerken nelere dikkat edilmeli

E Devlet Şifresi belirleme
E Devlet Şifresi belirleme

Güvenli şifre belirlerken çoğumuzun aklına bir şey gelmez. Zar zor belirlediğimiz şifreyi de unutmamak için bir kenara yazma ihtiyacı hissederiz. Bu endişelere kapılmaya hiç gerek yoktur.

Günlük hayatta sık kullandığımız bir cümleyi, sevdiğimiz bir şarkı veya şiirden bir kelimeyi de şifre olarak kullanabiliriz.

Örneğin;

“Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi” + doğum tarihimizin son 2 rakamı

01Maya71

O harfi yerine “0” rakamı, “L” harfi yerine benzer “1” rakamı “m” harfi yerine de büyük “M” harfi, sonuna da doğum tarihi 1971 sayısının son iki rakamı 7 ve 1

“Evimi 1980 de aldım”

Ev1m180deald1m

E harfini büyük, v harfini küçük, “i” yerine “1” rakamı, “1980” yerine “80”

Güvenli şifre oluşturma hakkında ayrıntılı bilgi almak için Google yardım sitesindeki açıklamaları inceleyebilirsiniz. Site için tıklayınız

Şifrenizi unutmaktan korkmayın

Şifrenizi hiç bir yere yazmayın. Şifrenizi unutmaktan da korkmayın.

Çünkü, şifrenizi unutmanız halinde giriş ekranından “Şifreni Unuttum” seçeneğine tıklar iseniz cep telefonunuza geçici bir şifre gelecektir.

Şifre güvenliği ile ilgili uyarılar
Şifre güvenliği ile ilgili uyarılar

Hangi Akıllı Kart Okuyucuları Kullanabilirim

Halen kullanmakta olduğum kart okuyucu, Zoweetek firmasının 12026-1 modeli. Cihazı, 2017 yılında Aliexpress sitesinden 8$ karşılığında satın aldım.

İnternet bankacılığı olmadan veya PTT'ye gitmeden E Devlet şifresi - Zoweetek 12026-1 kart okuyucu
İnternet bankacılığı olmadan veya PTT’ye gitmeden E Devlet şifresi – Zoweetek 12026-1 kart okuyucu

Söz konusu cihaz, maalesef ülkemizde yüksek fiyatlara bulunabiliyor.

Tübitak Kamu SM tarafından birçok kamu kurumuna verilen Elektronik İmza kartlarının okunması için kullanılan ACS firmasının kart okuyucuları da artık ülkemizde resmi olarak satışta.

Bu firmanın ACR39U-U1 model cihazını tavsiye edebilirim. Söz konusu cihazın fiyatı birçok alışveriş sitesinde 70-80 TL civarında.

ACS ACR39U-U1 kart okuyucu
İnternet bankacılığı olmadan veya PTT’ye gitmeden E Devlet şifresi – ACS ACR39U-U1 kart okuyucu

İnternet bankacılığı olmadan veya PTT’ye gitmeden E Devlet şifresi başlıklı yazımdan sonra ilginizi çekebilecek diğer yazılarım:

E-Devlet Uygulamasına E-İmza ile girişte Java Güvenlik Uyarısı çözümü