İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İngiltere’de hekimler neden grev kararı aldı?

Last updated on 22/10/2019

nhs_grev01Tepkinin nedeni sağlık bakanlığının dayattığı sözleşmenin köklü değişimler önermesi.

Asistan hekimler uzmanlık eğitiminin bir parçası olarak sık sık nöbet usulü (gece vardiyası veya gündüz vardiyası) çalışıyorlar.
Hafta içi sabah 7 ile akşam 7 dışında çalıştıkları sürenin durumuna göre maaşlarına ek ödeme alıyorlar.
Yeni sözleşme mesai tanımını cumartesi dahil sabah 7 akşam 10 şeklinde değiştiriyor, böylece ek ödemeleri kısmayı hedefliyor.
Sırf bu madde dahi bir çoğu nöbet usulü çalışan asistan hekimlerin gelirlerinde %30’lara varan kesinti anlamına geliyor.

Diğer bir önemli madde haftalık çalışma saatlerinin aşılması durumunda işletilen yaptırımların devreden çıkarılması. Avrupa Birliği Çalışma Süresi Direktifi çerçevesinde hekimlerin – resmi olarak – haftada ortalama 48 saatten fazla çalıştırıldığı saptanırsa hastaneler için ciddi para cezaları var. Yeni sözleşmede bu yaptırımların kaldırılmasıyla doktorların aşırı çalıştırılmasının önünde engel kalmayacağı ve dinlenmeden aşırı çalışma nedeniyle oluşacak risklerden endişe ediliyor. Eylemlerde ve sosyal medyada sıkça dile gelen “Not fair Not safe (Adil Değil, Güvenli Değil)” sloganına temel teşkil eden maddelerden ikisi bunlar.

 

Sözleşmenin içeriği kadar tepki çeken, belki de grev desteğinin böylesine büyük olmasına yol açan önemli nedenlerden biri Hunt ve NHS yöneticilerinin fütursuz ve manipülatif tavırları.

Yazılan mektuplara yanıt vermemesi, değişiklik önerilerini BMA ile görüşmeden basına servis edip bir de üstüne yanlış bilgilerle kamuoyunu manipüle etme çabaları tüm hekimleri çileden çıkardı. Grev kararından sonraki röportajlarda bu çirkin tavrın yeni örneklerini görüyoruz. BMA’ye militan, grev yapacaklara hain demeye varan sözler duyduk.

Iktidardaki Muhafazakar Partinin NHS’teki sorunlara yönelik somut planları hala açıklanmadı. Başbakan Cameron’ın vaadi NHS’i 7 gün aynı şekilde çalışır hale getirmek. Hunt’ın asistan hekim sözleşmesi hakkındaki argümanı da 7 günlük hizmet. Ancak kaynak sıkıntısı, eleman eksikliği gibi bir çok sorunla boğuşan hastanelerin nasıl haftasonları da hafta içiymiş gibi çalışacakları tam bir muamma.

Üstelik geçen aylarda aile hekimlerinin hafta sonu çalışmasına yönelik pilot uygulamalarda bu hizmete pek talep olmadığı görüldü.

Lafı dolandırmadan söyleyelim; işin özü, “daha çok hizmet” sloganını öne sürüp NHS çalışanlarının haklarını tırpanlamak.
Uzun vadede de “NHS çok büyük, devlete yük getiriyor” söylemiyle NHS’i büyük boyutlarda özelleştirmeye açmak.
Halihazırda NHS’te taşeronlaşma hızla sürüyor; laboratuvar hizmetlerinden ambulanslara, hemşirelerden hekimlere her alanda taşeron şirketler NHS’e nüfuz etmiş durumda.

Kaynak:
http://www.birgun.net/haber-detay/ingiltere-de-hekimler-neden-greve-gitme-karari-aldi-98337.html 

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.