İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hastane dışında doğan bebeklerin nüfus kayıtları

Last updated on 22/10/2019

Hastane dışında doğan bebeklerin nüfus kayıtları nasıl yapılır?

Bazı illerde, hastane dışında, evde veya 112 ambulanslarında dünyaya gelen bebeklerin nüfus kütüklerine kayıtları için, annelerinin gebelik izlemlerini yapmış olan Aile Hekimlerinden Doğum Belgesi istendiği yönünde duyumlar alınmaktadır.

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda 19/10/2017 tarihinde yapılan değişiklikler sonrası Doğum Bildirim Sisteminde birtakım yeni düzenlemeler hayata geçirilmiştir.

Konu ile ilgili olarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı tarafından yazılı açıklamalar yapılmıştır.

Buna rağmen bazı illerde özellikle de 112 Acil Yardım Ambulanslarında dünyaya gelen bebeklerin doğum bildirimleri için hastane yönetimi tarafından kişiler Aile Hekimlerine yönlendirilmekte olup, bu tür hatalı işlemleri uygulamaya çalışan kişilere ilgili Bakanlık yazılarını hatırlatmanız tavsiye edilmektedir.

Doğumun 112 Acil Yardım Ambulanslarında gerçekleşmesi halinde, çocuğun ve annenin kabul edildiği sağlık kuruluşlarınca, doğum yapan anneden sorumlu hekim tarafından doğum raporu düzenlenmesi ve elektronik ortamda imzalanarak onaylanması gerekmektedir.

Söz konusu yazılar http://www.ailehekimihukuku.com/?p=1576 adresinde paylaşılmıştır.

2 Yorum

 1. Seçil Seçil 18/08/2017

  Selam 3 yaşında bı oglum var ama şuan nufusu yok. Dogum raporum kayboldu ve nufusunu cıkartmak ıstıyorum nasıl yapabılırım ceza almadan

  • dromersumer dromersumer Yazar | 18/08/2017

   Allah bağışlasın.
   Çocuğunuzun doğum yaptığı hastaneden doğum raporunu alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.