İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Grip aşısı için başvuru nasıl yapılır

Son güncelleme tarihi 06/10/2021

Kimler grip aşısı olmalı, kimler olmamalı. Grip aşısı kimlere yapılacak. E-Nabız ile Grip aşısı için başvuru nasıl yapılır. Ne kadar grip aşısı geldi. Daha aşı gelecek mi. 2020 yılında uygulama nasıl

Grip aşısı kimlere uygulanmamalıdır?

Grip (mevsimsel influenza) aşısı;

 • 6 aylıktan küçük çocuklara,
 • hamileliğinin ilk 3 ayında
 • ciddi yumurta alerjisi,
 • aşı içeriğinde bulunan herhangi bir maddeye karşı ciddi alerji öyküsü olanlara,
 • daha önce herhangi bir grip aşısı ile hayatı tehdit eden alerji öyküsü olanlara uygulanmamalıdır. 

Her yıl ne kadar grip aşısı alıyoruz

Grip aşılarının siparişleri 1 yıl önceden verilir. Yani, 2020 yılının aşı siparişleri 2019 yılında verilmiş olup, 2021 yılının siparişi ise şimdiden veriliyor.

Her yıl ortalama aldığımız aşı, 1 milyon 350 bin dozdur. Dünyada grip aşısı üretimi %20 oranında arttı.

Grip Aşısı Koronavirüs (Covid-19) hastalığından korur mu?

Grip aşısı, Koronavirüs hastalığından korumaz. Bağışıklık sistemi zayıf kişilerin, koronavirüs ve grip hastalıklarına aynı anda yakalanmaları çok daha ölümcül olduğu için grip aşısı yaptırmaları çok önemlidir.

Koronavirüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle herkes grip aşısı olmalı mı?

Koronavirüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle herkesin grip aşısı olması söz konusu değildir.

Ne kadar grip aşısı geldi? Daha aşı gelecek mi?

Bu yıl için 1 milyon 350 bin grip aşısı (23/10/2020 itibari ile) tedarik edildi. İlk 400 bin aşı, depolara verildi. Önümüzdeki 2-3 hafta içerisinde de devamı depolara verilecek.

Ayrıca, bunun dışında grip aşısını daha da artırmak için Sağlık Bakanlığı çalışmalarına devam ediyor. Şimdilik bu sayı 2 milyon 400 bine ulaşmıştır. Başka bir deyiş ile, geçen seneden verilen 1 milyon 350 bin aşı haricinde yeni anlaşmalar yapılmış ve şimdilik alınacak grip aşısı 2 milyon 400 bine ulaşmıştır.

Bu sayının 3 milyonun üzerine çıkarılması için girişimler devam ediyor. Yani, geçen yıla göre en az 2 kat daha fazla sayıda grip aşısı elimize ulaşmış olacak.

Grip aşısı kimlere yapılacak?

Dünyada arzının (üretiminin) çok olmadığı, ama talebin fazla olduğu dönemde, grip aşısını özellikle riskli olan kişilere yapmak gerekiyor.

Yani, riski en yoğun olan kişiden başlayarak grip aşısının kademeli olarak yapılması gerekiyor.

Bilim kurulu, kimlere öncelikli olarak grip aşısının yapılması gerektiğini belirledi:

 • 26 haftadan sonra gebelere ve doğumdan sonraki 2 haftalık dönemdeki kadınlara,
 • 65 yaş üzerinde en az 1 kronik hastalığı olanlara,
 • 5 yaş altında kronik hastalığı olan çocuklara,
 • 5 yaş – 65 yaş arasında 2 kronik rahatsızlığı olan kişilere,
 • Sağlık çalışanlarına,
 • Organ nakli olan kişilere, aşılar kademeli olarak yapılacak

Haftada 1 kez E-Nabız hesabınızdan risk durumunuzu sorgulayın

Yani, vatandaşımız E-Nabız üzerinden bugün riskli olmadığını görüp “ben grip aşısı olamayacak mıyım” diye düşünmemeli. Bu nedenle, vatandaşların haftada 1 kez E-Nabız hesaplarına girerek, “İnfluenza Risk Durumu” kontrol etmeleri gerekiyor.

E-Nabız ile Grip aşısı için başvuru nasıl yapılır?

Grip aşısı yaptırmak için ÖNCE E-Nabız hesabına girilerek “İnfluenza Risk Durumu” kontrol edilmelidir.

Eğer, doğrudan hastaneye veya kayıtlı olduğunuz Aile Hekiminize başvurursanız, risk grubunda değilseniz, sistem size grip aşısı reçete edilmesini ENGELLEYECEKTİR.

Bu nedenle, hem boşu boşuna hastanede sıra bekleyerek Koronavirüse yakalanma riskiniz artmış olacak, hem de hekimin hastalara ayıracağı vakti gereksiz yere harcamış olacaksınız.

İnfluenza Risk Durumu
Grip aşısı için başvuru nasıl yapılır – İnfluenza Risk Durumu
İnfluenza Risk Durumu
Grip aşısı için başvuru nasıl yapılır – İnfluenza Risk Durumu

E-Nabız hesabınız yok ise, E-Devlet şifreniz ile giriş yaparak E-Nabız hesabı oluşturabilirsiniz. Eğer E-Devlet şifreniz yok ise, internet bankacılığı hesabınız var ise E-Devlet hesabına girebilir, oradan E-Nabız hesabı açabilirsiniz.

İnternet bankacılığı hesabı olmadan veya PTT’ye gitmeden, yeni T.C Kimlik Kartı ile de E Devlet Şifresi almanız mümkündür. (Ayrıntılı bilgi için tıklayınız)

Birçok sitede, hatta E-Nabız sitesinde dahi, E- Devlet şifresi olmayan kişilerin kayıtlı oldukları Aile Hekimlerine başvurarak geçici E-Nabız şifresi alabilecekleri yönünde hatalı bilgiler yer almaktadır.

PTT şubesinden 2 dakika içerisinde basitçe alınabilecek bir şifre için, kişilerin Aile Hekimine giderek diğer hastalar ile birlikte sıra beklemeleri, özellikle de Koronavirüs pandemisi döneminde hastalık kapma riskini artıracağı için mantıklı olmayıp çok tehlikelidir.

Öte yandan, sağlık hizmeti olmayan bir işlem için hekimleri meşgul ederek sağlık hizmeti ihtiyacı olan hastaların vakitlerinden çalmak doğru olmayacağı gibi, hekimlerin de kanunla verilmiş bu yönde herhangi bir görevleri bulunmamaktadır.

E-Nabız’da Grip Aşısı için 1. öncelikli risk grubunda değilseniz ne yapmak gerekiyor?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere, eğer E-Nabız’da Grip Aşısı için 1. öncelikli risk grubunda değilseniz 1 hafta sonra tekrar kontrol etmeniz gerekiyor.

Çünkü, aşılar risk grubuna göre kademeli olarak uygulanacak olup, sistem tarafından öncelik riski yüksek olan kişilere verilmektedir.

Grip Aşısını ücreti ile eczaneden alabilir miyim?

Bu yıl, grip aşıları ücreti ile eczaneden alınamayacak. Çünkü, aşılar eczanelere dağıtılmayacak, ilaç depolarından Sağlık Bakanlığı onayı ile her hasta başına eczanelere gönderilecek.

Aşılar, hekimler tarafından “Sağlık Bakanlığı- Reçetem” sistemi üzerinden elektronik ortamda reçete edilecektir. Eğer hasta, Grip Aşısı için 1. öncelikli risk grubunda ise sistem reçeteye izin verecek, bu reçete ile eczane aşıyı depodan sipariş edecektir.

Kişi, 1. öncelikli risk grubunda değil ise sistem buna izin vermeyecektir. Bu nedenle, hekime başvurmadan önce mutlaka E-Nabız hesabınızdan risk durumunuzu kontrol ediniz.

Hekimler tarafından kağıt reçete verilmesi ve para ile eczaneden aşı alınması mümkün değildir.

TÜM HEKİMLER GRİP AŞISI REÇETE ETMEYE YETKİLİDİR.

Medyada, grip aşılarını Aile Hekimlerinin reçete edebileceği yönünde HATALI bilgileri yer almaktadır.

Üniversite, devlet hastaneleri ile özel hastane ve polikliniklerde görev yapan hekimler tarafından size reçete edilen ilaçları nasıl eczaneden alıyorsanız aynı şekilde grip aşısı da TÜM HEKİMLER tarafından reçete edilecek.

Diyaliz hastalarına grip aşısı kim reçete edecek?

Diyaliz hastaları, haftanın asgari 3 günü diyalize girmektedir. Bu kişilerin grip aşılarını diyaliz hekimleri de “Reçetem” sisteminden reçete edebilirler.

Bu nedenle hemodiyaliz hastalarının, grip aşısı reçete ettirmek için Aile Hekimlerine başvurmalarına gerek olmadığı gibi enfeksiyon kapma risklerini artıracağı için tıbben de uygun değildir.

Sağlık Çalışanlarına Grip Aşısı ne zaman yapılacak?

Sağlık çalışanlarına, eczane üzerinden değil Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü üzerinden aşılar ulaştırılacaktır. Kasım ayının ilk haftası veya ilk 10 günü içerisinde, sağlık çalışanlarına riskli olanlara da grip aşısı yapılmış olunacak.

Aşı uygulama kademelendirmesi genişleyecek

Aşılar tedarik edildikçe, bu kademelendirme daha da genişletilecek. Bugün riskli görülmeyen kişilerin, kademelendirme ile aşı olabilecekler.

23/10/2020 Sağlık Bakanı – Grip Aşısı hakkındaki beyanatı (özet)

Grip aşısı için reçeteye gerek olmamalı

Bu yıl grip aşısının tüm hekimler tarafından “Reçetem” sistemi üzerinden yazılabileceğini, sistem tarafından kişinin risk grubunda olup olmadığının otomatik olarak tespit edildiğini yukarıda belirttik.

İşte bu noktada, aşının hekimler tarafından reçete edilmesinin gereksiz bürokrasi olduğu apaçık ortaya çıkmaktadır.

Kişilerin, E-Nabız sistemi üzerinden risk gruplarını kontrol ederken, eğer risk grubunda oldukları ortaya çıkar ise yine E-Nabız sistemi üzerinden aşı için reçete kodu alıp eczaneye iletmeleri kamu yararına olacaktır.

Hatta, internet kullanmayı beceremeyen büyüklerimiz için, SMS ile HES kodu alınması gibi, SMS ile Grip Aşısı için Risk Grubu sorgusu yapılmalı ve uygun ise cep telefonlarına reçete kodu gönderilmelidir. Kişi, aşı yaptırmak istiyor ise bu kod ile eczaneye doğrudan başvurarak sağlık kurumlarında gereksiz yere beklemesinin önüne geçilmeli.

Grip aşısı ne kadar?

2020 yılında grip aşısı fiyatı 72 TL olacak. Ancak, bu yıl grip aşısını ücreti ile satın almak mümkün olmayacağı için bu ücret sadece sosyal güvencesi bulunmayan kişiler için geçerli olacak.

AHEF - Grip Aşısı temini için izlenecek yol
AHEF – Grip Aşısı temini için izlenecek yol

İlginizi çekebilecek diğer yazılarım:

Zatürre aşısı kimlere ve ne zaman yapılmalıdır.

Grip aşısı 2021 yılında nasıl yapılacak

5 Yorum

 1. Nihan Nihan 24/10/2020

  28 haftalık gebeyim. Kadın Doğum doktorum, “Aile Hekimine git, sana grip aşısı yazsın” dedi. Grip aşısını Kadın Doğum doktoru yazamıyor mu?

  • Ömer Sümer Ömer Sümer Yazar | 24/10/2020

   Kadın Doğum uzmanı hekimi de grip aşısını reçete edebilir.
   Hatta kendisinin reçete etmesi en uygun yöntem idi.
   Grip aşısı, ilaçlar gibi TÜM HEKİMLER tarafından RİSK GRUBUNDAKİ kişilere sistem üzerinden reçete edilebilir, eczaneden alınan aşı da reçete eden hekim tarafından uygulanabilir.
   Grip aşısı için hastaların hastanelerden Aile Hekimlerine gönderilmesi UYGUN DEĞİLDİR

 2. Uzm.Dr. M. Kemal SELÇUK Uzm.Dr. M. Kemal SELÇUK 26/10/2020

  ASM dışında reçetelenebileceğini ve uygulanabileceğini kimse bilmiyor maalesef. Daha önümüzde Covid 19 aşıları var , SBN nin bu ve benzeri konularda acilen kamu spotu hazırlaması gerekir bence .Yoksa yine kaos yaşanır ve toplumu Covid 19 dan koruyalım derken hastalığı daha da yayarız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.