İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Facebook’tan sonra Instagram’da da yüz tanıma özelliği

Last updated on 22/10/2019

Geçtiğimiz aylarda, Facebook yüz tanıma özelliğini Türkiye’de de kullanıma sunmuştu. Yeni özellik sayesinde, Facebook’taki fotoğraflarımızın güvenliğinin artırılarak, kullanıcıların adına açılabilecek sahte profillerin ve izinsiz paylaşılan kişisel fotoğrafların, artık çok daha kolay  tespit edilebileceği iddia edilmekte.

Söz konusu özellik, dışarıdan bakıldığında bu son derece masum bir girişim olarak görünüyor. Sonuçta insanların birbirlerinin mahremiyetini, o kişinin haberi olmadan sosyal medyada paylaşması durumuna çok sık rastlıyoruz. Hiç istemediğimiz bir fotoğrafın, başkaları tarafından Facebook’a yüklenmesi halinde artık haberimiz olacak.

Diğer taraftan birçok otoriteye göre Facebook’ın yüz tanıma teknolojisi sınırları çok aşıyor. Her ne kadar kullanıcıdan onay alma şartı getirilse de, madalyonun diğer tarafı oldukça can sıkıcı. Çünkü kişisel bilgilerimizi ve yüzümüzü kendi onayımızla Facebook’a tanıtmış oluyoruz.

Şirket bu özelliğin, basit bir açma kapatma anahtarıyla kullanabileceğini söylüyor. İnsanlar arası ilişkiler boyutunda oldukça yerinde bir adım olsa da, kişisel bilgilerimizi bir şirketle paylaşıyor olmamız ürkütücü olabilir.

Birçok Avrupa ülkesinde Facebook hukuki önlemler nedeniyle  yüz tanıma yazılımını kullanamıyor.

Geçtiğimiz günlerde ise Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, kullanıcıların günlük Instagram gönderilerini kullanarak yapay zekayı görsel tanıma konusunda eğittiğini açıkladı.

Şirket, denetimli olarak görsel ipuçlarını tarama ile öğrenme sürecinin çok iyi performans verdiğini, ancak hazırda bulunan milyarlarca etiketli görseli kullanmanın süreci çok daha hızlı hale getirdiğini iddia ediyor. Facebook yapay zekası, diğer görsel algılama algoritmalarından farklı olarak bir kuşun kuş olduğunu anlamakla kalmıyor, ayrıca hangi tür olduğunu da söyleyebiliyor.

Öte yandan, söz konusu özelliğin kayıp şahısların gerek vatandaşlar gerekse emniyet güçleri tarafından tespit edilebilmesi amacıyla kullanılmasının mümkün olduğu, hatta birkaç olayda başarı sonuçlar verdiği de görülmüş. Gerçi emniyet güçleri adli suçluların tespitinde kullandıkları güvenlik kameralarının yüz tanıma özelliklerini kayıp şahısların bulunmaları için de kullanmaktalar. Ancak, Facebook’ta saniyede yüzbinlerce fotoğraf paylaşıldığı (http://www.internetlivestats.com ) göz önüne alındığında söz konusu özelliğin kayıp şahısların bulunmasında güvenlik kameralarından çok daha hızlı sonuç vereceği kesin gibi.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=t3aKqk9Xf6c[/embedyt]

Söz konusu özelliğin, evlerinden ailelerinden ayrılarak kaybolan Alzheimer hastalarının kısa sürede bulunmasında da işe yarayacağı aşikar.

Öte yandan, Rusya’nın ABD seçimlerinde Facebook’un verilerini kullanarak seçmenlerin kararlarını etkilediği iddiaları hatırlandığında söz konusu özelliğin kötü niyetli kişilerce de kullanılabileceği akıldan çıkarılmamalı.

Konu ile ilgili Dr. Sertaç DOĞANAY‘ın TEDX konuşmasını ve Barış ÖZCAN‘ın videosunu izlemenizi öneririm.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=SCc5b8R6XSU[/embedyt]

[embedyt] https://youtu.be/YeoHProFCA8[/embedyt]

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.