İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Engelli Sağlık Kurulu Raporlarında Sahtecilik Bitiyor

Last updated on 21/10/2019

Sağlık Bakanlığı tarafından, Engelli Sağlık Kurulu Raporlarının elektronik ortama taşınması ile, Engelli Sağlık Kurulu Raporlarında Sahtecilik bitiyor. Suç örgütleri tarafından tanzim edilen sahte raporlar ile devleti zarara uğratma dönemi kapanıyor

Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık kuruluşlarınca verilen tüm raporların (sürücü, doğum, engelli, istirahat, durum bildirir raporu vb.) elektronik ortamda, e-imzalı olarak verilmesini sağlamak amacıyla, Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğünce “e-Rapor Sistemi” geliştirilmektedir.

Bahsi geçen sistemin hizmete girmesi ile vatandaş memnuniyetinin ve hizmet kalitesinin artırılması, bürokratik işlemlerin azaltılması, mükerrer rapor yazımlarının ortadan kaldırılması, usulsüz raporların önüne geçilmesi ve ilgili kurumlarla elektronik ortamda e-imzalı olarak paylaşım imkânı sağlanması hedeflenmektedir.

E-Rapor Sistemi, birçok bileşenden oluşmakta olup her bir bileşen (e-Doğum Raporu, e-Engelli Raporu, e-Sürücü Raporu vb.) farklı fazlarda devreye alınarak sırası ile Sağlık Bilgi Yönetim Sistemi (SBYS) ve diğer ilgili sistemlerle entegre edilmektedir.

Engellilik Sağlık Kurulu Raporlarının, E-Rapor Sistemi üzerinden elektronik ortamda tanzimi, hastaların ve ilgili kurumların söz konusu raporları E-Devlet üzerinden sorgulanabilecek olması sayesinde, suç örgütleri tarafından tanzim edilen sahte raporlar ile kişilere engelli aylığı bağlatma, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile belediyelerden engelli yardımı ve evde bakım parası alma, araç alımında vergi indiriminden yararlanma gibi olayların önüne geçilecektir.

Erişkinler için Engellilik Sağlık Kurulu Raporu Örneği

Engellilik Sağlık Kurulu Raporu Örneği
Erişkinler için Engellilik Sağlık Kurulu Raporu Örneği

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.