Elektronik İmzamın Süresi Bitmek Üzere

3 yıldır kullanmakta olduğum elektronik imzamın süresi bitmek üzere. Elektronik imzamı nasıl yenileyebilirim. İl Sağlık Müdürlüğüne kağıt ortamda form vermek zorunda mıyım?

E İmzayı TÜBİTAK’tan almak zorunlu mu

Elektronik imzanın TÜBİTAK'tan alınması zorunlu değil
Elektronik imzanın TÜBİTAK’tan alınması zorunlu değil

Aile Hekimleri olarak, Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) anlaşması kapsamında Kamu Sertifikasyon Merkezi tarafından üretilen Nitelikli Elektronik Sertifikaları (NES) kullanmaktayız.

Ancak, e imzayı TÜBİTAK’tan almak zorunlu değil.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından onaylanan diğer Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılarından  da hizmet alabiliriz

TÜBİTAK-Kamu Sertifikasyon Merkezi  Cumhurbaşkanlığı genelgesi uyarınca sadece kamu çalışanlarına sertifika hizmeti sunmaktadır.

E İmzamı nasıl yenileyebilirim

Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurum ve kuruluşlarda çalışan hekimlerin https://kamusm.bilgem.tubitak.gov.tr/yardim/personel/ adresine girmeleri gerekiyor.

Burada yer alan açıklamaları takip ederek E İmza yenileme işlemi yapabilirler

Sorun yaşamamak için Firefox tarayıcısını kullanın

Açıklamalarda, Internet Explorer tarayıcısı ile başvuru yapılabileceğine yer verilmekte.

Windows 10 kullanıcılarında internet explorer’e çok benzeyen Microsoft Edge tarayıcısı bulunmakta olup bu tarayıcı açıldıktan sonra sağ üst köşedeki sekme ile açılan menüden İnternet Explorer çalıştırılmalıdır.

Ancak sizlere Firefox tarayıcısını tavsiye edeceğim. Tarayıcı yüklü değil ise https://www.mozilla.org/tr/firefox/new/ adresinden yükleme yapınız.

Daha sonra, Java sitesinden HEM 32 HEM DE 64 bit Java yazılımlarını indirin ve kurun. (Önce 32 bit)

Java yazılımlarını kurduktan sonra;

Denetim Masası – Java Programı – Security (Güvenlik) – Exception Site List- Edit Site List kısmına aşağıdaki görselde yer alan adresleri girerek, java güvenliğinin engellemesinden kurtarabilirsiniz.

Daha sonra da bu ekrandan E-imzalı giriş (AKILLI KART SERVİSİ) ile yapınız
https://nesbireysel.kamusm.gov.tr/nb.go?Bu ekranda çok yavaş giriş yapın ve her adım öncesi bekleyin .
Kart Tipi genelde AKIS. Kart tipi seçildikten sonra 3-4 saniye bekleyin
Alt satırda sertifika kısmında adını görünecektir.
Adınız göründükten sonra en alt kısımda kart pin numaranızı girebilirsiniz

E-Onay İşlemlerini seçiyoruz

Bu ayarları yaptıktan sonra artık Sağlık Bakanlığı talimatlarındaki gibi yenileme sitesine giriş yapabiliriz: https://portal.kamusm.gov.tr/bp/ws.go

Burada Taahhütname imzalarken, E-İmzalı Başvuruyu DEĞİL, sağdaki E-Onay seçeneğini seçiyoruz.
E-Onay işlemini yaptıktan sonra başvuru başarı ile sonuçlanıyor.

Son olarak, bazı il sağlık müdürlükleri tarafından Aile Hekimlerinden ıslak imzalı form çıktıları istenmektedir. Eğer yukarıda paylaşmış olduğum gibi E-Onay sistemi ile başvurunuzu başarı ile gerçekleştirmiş ve Bakanlık eposta adresinize aşağıdaki gibi bir ileti gelmiş ise, ıslak imzalı form tanzim edip müdürlüğünüze göndermenize gerek yoktur.

Bu arada, NES ücretleri ile ilgili konuya girmek istemiyorum. Ücretler ile ilgili yazıları merak eden http://www.ailehekimihukuku.com/?p=603 adresinden yazılara ulaşabilirler.

Bazı arkadaşlar, eski sertifikalarının sürelerinin dolmasına rağmen yeni sertifikalarını kullanamadıklarını belirtmektedirler.

Elektronik sertifikaların geçerlilik tarihlerini kontrol ederken saat bilgisine de dikkat etmek gerekmektedir. Bu nedenle, yeni sertifikamızın geçerlilik başlama saati gelmeden kullanmaya çalışmamamız gerekmektedir.

Eski sertifikamızın bitiş tarihi ve saatini nasıl öğrenebiliriz?

Tübitak Kaşif yazılımı, sertifikamız ile ilgili birçok bilgiyi bizlere sağlamaktadır. Söz konusu yazılıma https://kasif.kamusm.gov.tr/ adresinde ulaşabiliriz.

Sertifikamızın bitiş tarih ve saati, programın sağ alt köşesinde yer almaktadır.

Yeni sertifikaları gelen arkadaşlar, http://www.kamusm.gov.tr/islemler/sertifikami_aldim_ne_yapmaliyim/ adresine girerek gerekli diğer kontrol ve işlemleri yapabilirler.

E-imza şifresini nasıl değiştirebilirim?

Peki, sertifikamı yeniledim, yeni sertifikamın yüklü olduğu sim kartın PIN kodunu da https://nesbireysel.kamusm.gov.tr/nbsifreli.go adresine Firefox veya iexplorer tarayıcı ile girip PIN/PUK bilgisi kısmından öğrendim. Ama bu yeni pin numarasını kullanmak istemiyorum. Nasıl değiştirebilirim?

Daha önce kart okuyucu ve kart sürücülerini yüklemiştik. İşte kart sürücülerinin yüklü olduğu dizinde kart okuyucuya erişim programı var. AKIS kartlar için ise AKIS Kart İzleme aracı-Akia yazılımını kullanarak pin numaramızı başka bir deyişle de E-İmza şifremizi değiştirebiliyoruz.