Elektronik İmzamın Süresi Bitmek Üzere

3 yıldır kullanmakta olduğum elektronik imzamın süresi bitmek üzere. Elektronik imzamı nasıl yenileyebilirim. İl Sağlık Müdürlüğüne kağıt ortamda form vermek zorunda mıyım?

E İmzayı TÜBİTAK’tan almak zorunlu mu

Elektronik imzanın TÜBİTAK'tan alınması zorunlu değil
Elektronik imzanın TÜBİTAK’tan alınması zorunlu değil

Aile Hekimleri olarak, Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) anlaşması kapsamında Kamu Sertifikasyon Merkezi tarafından üretilen Nitelikli Elektronik Sertifikaları (NES) kullanmaktayız.

Ancak, e imzayı TÜBİTAK’tan almak zorunlu değil.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından onaylanan diğer Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılarından  da hizmet alabiliriz

TÜBİTAK-Kamu Sertifikasyon Merkezi  Cumhurbaşkanlığı genelgesi uyarınca sadece kamu çalışanlarına sertifika hizmeti sunmaktadır.

E İmzamı nasıl yenileyebilirim

Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurum ve kuruluşlarda çalışan hekimlerin https://kamusm.bilgem.tubitak.gov.tr/yardim/personel/ adresine girmeleri gerekiyor.

E- imza alacak kişilerin yapmaları gerekenler
E- imza alacak kişilerin yapmaları gerekenler

Burada yer alan açıklamaları takip ederek E İmza yenileme işlemi yapabilirler.

5258 sayılı Aile Hekimliği Kanunun Sağlık Bakanlığına verdiği yetki ile sözleşme ilişkisi ile hizmet veren aile hekimlerinin, idare ile organik bağları bulunmuyor. Bundan dolayı, Sözleşmeli Aile Hekimlerinin, sertifika bedelini kişi olarak ödemeleri gerekiyor.

Sözleşmeli Aile Hekimlerinin idare ile organik bağları bulunmadığı için KİŞİ ÖDEMELİ BAŞVURU seçeneğini kullanmaları gerekiyor
Sözleşmeli Aile Hekimlerinin idare ile organik bağları bulunmadığı için KİŞİ ÖDEMELİ BAŞVURU seçeneğini kullanmaları gerekiyor

Hastane, ilçe sağlık müdürlüğü gibi Bakanlığa bağlı kuruluşlarda çalışan hekimlerin sertifika bedelini Bakanlık karşılıyor.

Sorun yaşamamak için Firefox tarayıcısını kullanın

Açıklamalarda, Internet Explorer tarayıcısı ile başvuru yapılabileceğine yer verilmekte.

Windows 10 kullanıcılarında internet explorer’e çok benzeyen Microsoft Edge tarayıcısı bulunmakta olup bu tarayıcı açıldıktan sonra sağ üst köşedeki sekme ile açılan menüden İnternet Explorer çalıştırılmalıdır.

Ancak sizlere Firefox tarayıcısını tavsiye edeceğim. Tarayıcı yüklü değil ise https://www.mozilla.org/tr/firefox/new/ adresinden yükleme yapınız.

Daha sonra, Java sitesinden HEM 32 HEM DE 64 bit Java yazılımlarını indirin ve kurun. (Önce 32 bit)

Java yazılımlarını kurduktan sonra;

Denetim Masası – Java Programı – Security (Güvenlik) – Exception Site List- Edit Site List kısmına aşağıdaki görselde yer alan adresleri girerek, java güvenliğinin engellemesinden kurtarabilirsiniz.

Bazı arkadaşlar, eski sertifikalarının sürelerinin dolmasına rağmen yeni sertifikalarını kullanamadıklarını belirtmektedirler.

Elektronik sertifikaların geçerlilik tarihlerini kontrol ederken saat bilgisine de dikkat etmek gerekmektedir. Bu nedenle, yeni sertifikamızın geçerlilik başlama saati gelmeden kullanmaya çalışmamamız gerekmektedir.

Eski sertifikamızın bitiş tarihi ve saatini nasıl öğrenebiliriz?

Tübitak Kaşif yazılımı, sertifikamız ile ilgili birçok bilgiyi bizlere sağlamaktadır. Söz konusu yazılıma https://kasif.kamusm.gov.tr/ adresinde ulaşabiliriz.

Sertifikamızın bitiş tarih ve saati, programın sağ alt köşesinde yer almaktadır.

Yeni sertifikaları gelen arkadaşlar, http://www.kamusm.gov.tr/islemler/sertifikami_aldim_ne_yapmaliyim/ adresine girerek gerekli diğer kontrol ve işlemleri yapabilirler.

E-imza şifresini nasıl değiştirebilirim?

Peki, sertifikamı yeniledim, yeni sertifikamın yüklü olduğu sim kartın PIN kodunu da https://nesbireysel.kamusm.gov.tr/nbsifreli.go adresine Firefox veya iexplorer tarayıcı ile girip PIN/PUK bilgisi kısmından öğrendim. Ama bu yeni pin numarasını kullanmak istemiyorum. Nasıl değiştirebilirim?

Daha önce kart okuyucu ve kart sürücülerini yüklemiştik. İşte kart sürücülerinin yüklü olduğu dizinde kart okuyucuya erişim programı var. AKIS kartlar için ise AKIS Kart İzleme aracı-Akia yazılımını kullanarak pin numaramızı başka bir deyişle de E-İmza şifremizi değiştirebiliyoruz.