Elektronik İmzamın Süresi Bitmek Üzere

Öncelikle şu hususun altını çizmek istiyorum izninizle. Aile Hekimleri olarak, Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) anlaşması kapsamında Kamu Sertifikasyon Merkezi tarafından üretilen Nitelikli Elektronik Sertifikaları (NES) kullanmaktayız. Söz konusu Kurumun sertifikalarını kullanma zorunluluğumuz bulunmamakta olup, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından onaylanan diğer Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılarından  da hizmet alınabilmektedir. TÜBİTAK-Kamu Sertifikasyon Merkezi  Cumhurbaşkanlığı genelgesi uyarınca sadece kamu çalışanlarına sertifika hizmeti sunmaktadır.

Sağlık Bakanlığı Elektronik Belge Yönetim Sisteminin internet sayfasında yer verilen bilgiler yardımı ile ilk defa NES başvurusunda bulunabilir veya süresi dolan sertifikalar için yenileme talebi yapabiliriz.

Ancak söz konusu açıklamaların teknik yönden bazı eksiklikler içermesi nedeniyle bu yazıyı hazırlama ihtiyacı hissettim.

Açıklamalarda, Internet Explorer tarayıcısı ile başvuru yapılabileceğine yer verilmekte. Windows 10 kullanıcılarında internet explorer’e çok benzeyen Microsoft Edge tarayıcısı bulunmakta olup bu tarayıcı açıldıktan sonra sağ üst köşedeki sekme ile açılan menüden İnternet Explorer çalıştırılmalıdır.

Ancak sizlere Firefox tarayıcısını tavsiye edeceğim. Tarayıcı yüklü değil ise https://www.mozilla.org/tr/firefox/new/ adresinden yükleme yapınız.

Daha sonra, Java sitesinden HEM 32 HEM DE 64 bit Java yazılımlarını indirin ve kurun. (Önce 32 bit)

Java yazılımlarını kurduktan sonra;
Denetim Masası – Java Programı – Security (Güvenlik) – Exception Site List- Edit Site List kısmına aşağıdaki görselde yer alan adresleri girerek, java güvenliğinin engellemesinden kurtarabilirsiniz.

Daha sonra da bu ekrandan E-imzalı giriş (AKILLI KART SERVİSİ) ile yapınız
https://nesbireysel.kamusm.gov.tr/nb.go?Bu ekranda çok yavaş giriş yapın ve her adım öncesi bekleyin .
Kart Tipi genelde AKIS. Kart tipi seçildikten sonra 3-4 saniye bekleyin
Alt satırda sertifika kısmında adını görünecektir.
Adınız göründükten sonra en alt kısımda kart pin numaranızı girebilirsiniz

E-Onay İşlemlerini seçiyoruz

Bu ayarları yaptıktan sonra artık Sağlık Bakanlığı talimatlarındaki gibi yenileme sitesine giriş yapabiliriz: https://portal.kamusm.gov.tr/bp/ws.go?

Burada Taahhütname imzalarken, E-İmzalı Başvuruyu DEĞİL, sağdaki E-Onay seçeneğini seçiyoruz.
E-Onay işlemini yaptıktan sonra başvuru başarı ile sonuçlanıyor.

Son olarak, bazı il sağlık müdürlükleri tarafından Aile Hekimlerinden ıslak imzalı form çıktıları istenmektedir. Eğer yukarıda paylaşmış olduğum gibi E-Onay sistemi ile başvurunuzu başarı ile gerçekleştirmiş ve Bakanlık eposta adresinize aşağıdaki gibi bir ileti gelmiş ise, ıslak imzalı form tanzim edip müdürlüğünüze göndermenize gerek yoktur.

Bu arada, NES ücretleri ile ilgili konuya girmek istemiyorum. Ücretler ile ilgili yazıları merak eden http://www.ailehekimihukuku.com/?p=603 adresinden yazılara ulaşabilirler.

942 Toplam 31 Bugün

Bir cevap yazın

Or

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.