İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Elektronik İmzamın Süresi Bitmek Üzere

Last updated on 21/10/2019

Öncelikle şu hususun altını çizmek istiyorum izninizle. Aile Hekimleri olarak, Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) anlaşması kapsamında Kamu Sertifikasyon Merkezi tarafından üretilen Nitelikli Elektronik Sertifikaları (NES) kullanmaktayız.

Söz konusu Kurumun sertifikalarını kullanma zorunluluğumuz bulunmamakta olup, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından onaylanan diğer Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılarından  da hizmet alınabilmektedir.

TÜBİTAK-Kamu Sertifikasyon Merkezi  Cumhurbaşkanlığı genelgesi uyarınca sadece kamu çalışanlarına sertifika hizmeti sunmaktadır.

Sağlık Bakanlığı Elektronik Belge Yönetim Sisteminin internet sayfasında yer verilen bilgiler yardımı ile ilk defa NES başvurusunda bulunabilir veya süresi dolan sertifikalar için yenileme talebi yapabiliriz.

Ancak söz konusu açıklamaların teknik yönden bazı eksiklikler içermesi nedeniyle bu yazıyı hazırlama ihtiyacı hissettim.

Açıklamalarda, Internet Explorer tarayıcısı ile başvuru yapılabileceğine yer verilmekte. Windows 10 kullanıcılarında internet explorer’e çok benzeyen Microsoft Edge tarayıcısı bulunmakta olup bu tarayıcı açıldıktan sonra sağ üst köşedeki sekme ile açılan menüden İnternet Explorer çalıştırılmalıdır.

Ancak sizlere Firefox tarayıcısını tavsiye edeceğim. Tarayıcı yüklü değil ise https://www.mozilla.org/tr/firefox/new/ adresinden yükleme yapınız.

Daha sonra, Java sitesinden HEM 32 HEM DE 64 bit Java yazılımlarını indirin ve kurun. (Önce 32 bit)

Java yazılımlarını kurduktan sonra;
Denetim Masası – Java Programı – Security (Güvenlik) – Exception Site List- Edit Site List kısmına aşağıdaki görselde yer alan adresleri girerek, java güvenliğinin engellemesinden kurtarabilirsiniz.

Daha sonra da bu ekrandan E-imzalı giriş (AKILLI KART SERVİSİ) ile yapınız
https://nesbireysel.kamusm.gov.tr/nb.go?Bu ekranda çok yavaş giriş yapın ve her adım öncesi bekleyin .
Kart Tipi genelde AKIS. Kart tipi seçildikten sonra 3-4 saniye bekleyin
Alt satırda sertifika kısmında adını görünecektir.
Adınız göründükten sonra en alt kısımda kart pin numaranızı girebilirsiniz

E-Onay İşlemlerini seçiyoruz

Bu ayarları yaptıktan sonra artık Sağlık Bakanlığı talimatlarındaki gibi yenileme sitesine giriş yapabiliriz: https://portal.kamusm.gov.tr/bp/ws.go?

Burada Taahhütname imzalarken, E-İmzalı Başvuruyu DEĞİL, sağdaki E-Onay seçeneğini seçiyoruz.
E-Onay işlemini yaptıktan sonra başvuru başarı ile sonuçlanıyor.

Son olarak, bazı il sağlık müdürlükleri tarafından Aile Hekimlerinden ıslak imzalı form çıktıları istenmektedir. Eğer yukarıda paylaşmış olduğum gibi E-Onay sistemi ile başvurunuzu başarı ile gerçekleştirmiş ve Bakanlık eposta adresinize aşağıdaki gibi bir ileti gelmiş ise, ıslak imzalı form tanzim edip müdürlüğünüze göndermenize gerek yoktur.

Bu arada, NES ücretleri ile ilgili konuya girmek istemiyorum. Ücretler ile ilgili yazıları merak eden http://www.ailehekimihukuku.com/?p=603 adresinden yazılara ulaşabilirler.

Bazı arkadaşlar, eski sertifikalarının sürelerinin dolmasına rağmen yeni sertifikalarını kullanamadıklarını belirtmektedirler.

Elektronik sertifikaların geçerlilik tarihlerini kontrol ederken saat bilgisine de dikkat etmek gerekmektedir. Bu nedenle, yeni sertifikamızın geçerlilik başlama saati gelmeden kullanmaya çalışmamamız gerekmektedir.

Peki, eski sertifikamızın bitiş tarihi ve saatini nasıl öğrenebiliriz?

Tübitak Kaşif yazılımı, sertifikamız ile ilgili birçok bilgiyi bizlere sağlamaktadır. Söz konusu yazılıma https://kasif.kamusm.gov.tr/ adresinde ulaşabiliriz.

Sertifikamızın bitiş tarih ve saati, programın sağ alt köşesinde yer almaktadır.

Yeni sertifikaları gelen arkadaşlar, http://www.kamusm.gov.tr/islemler/sertifikami_aldim_ne_yapmaliyim/ adresine girerek gerekli diğer kontrol ve işlemleri yapabilirler.

E-imza şifresini nasıl değiştirebilirim?

Peki, sertifikamı yeniledim, yeni sertifikamın yüklü olduğu sim kartın PIN kodunu da https://nesbireysel.kamusm.gov.tr/nbsifreli.go adresine Firefox veya iexplorer tarayıcı ile girip PIN/PUK bilgisi kısmından öğrendim. Ama bu yeni pin numarasını kullanmak istemiyorum. Nasıl değiştirebilirim?

Daha önce kart okuyucu ve kart sürücülerini yüklemiştik. İşte kart sürücülerinin yüklü olduğu dizinde kart okuyucuya erişim programı var. AKIS kartlar için ise AKIS Kart İzleme aracı-Akia yazılımını kullanarak pin numaramızı başka bir deyişle de E-İmza şifremizi değiştirebiliyoruz.

3 Yorum

 1. Dr. Mevlana Özakın Dr. Mevlana Özakın 19/03/2019

  Bütün aşamaları aynen uyguladım. Hem e onay ile evraksız başvuru yapıp yeni sertifikamı aldım hemde şifresini öğrendim sayenizde. Çok teşekürler.

 2. Mehdi HAS Mehdi HAS 01/08/2019

  Merhaba Ömer Bey,
  bir elektrik-elektronik mühendisi olarak sizi tebrik ediyor ve “bravo!” demekten kendimi alamıyorum. bilgisayar konusuna hakimiyetiniz harika!
  başarılar dilerim.

 3. […] Nabız Ekranına Girişte Hata başlıklı yazım sonrası ilginizi çekebilecek “Elektronik İmzamın Süresi Bitmek Üzere” başlıklı yazım için […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.