İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ehliyet yenileme sağlık raporu nereden alınır

Last updated on 01/03/2020

Ehliyet Yenileme Son Gün Ne Zaman, Ehliyet Yenileme İçin Sağlık Raporu Zorunlu Mu, Ehliyet Yenileme Sağlık Raporu Nereden Alınır sorularının sorulma sıklığında artış yaşanmakta. Peki bu soruların doğru cevapları nelerdir?

Ehliyet yenileme için son gün 31/12/2022 tarihidir.

Son 3 yıldır, Aralık ayı geldiğinde “ehliyet yenileme için yıl başı son tarih” şeklinde şehir efsaneleri ortaya atılmaktadır. Vatandaşlar da haklı olarak bu konu hakkında internette araştırma yapmakta ve karşılarına kaynak gösterilmeden, kopyala yapıştır metodu ile hazırlanmış hatalı bilgi içeren birçok sayfa çıkmaktadır.

Google Trends 2018 Kasım Aralık ayları Ehliyet ile ilgili arama istatistikleri
Google Trends 2018 Kasım Aralık ayları Ehliyet ile ilgili arama istatistikleri

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde, 17/04/2015 tarih ve 29329 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile birtakım değişiklikler yapılmıştır.

Yönetmeliğe eklenen Geçici 10. maddede şu hüküm bulunmaktadır:

Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce verilmiş olan ve 2918 sayılı Kanuna göre değiştirilmesi zorunlu olan sürücü belgelerinin değiştirme işlemleri beş yıl içerisinde tamamlanır. Gerekmesi halinde bu süre İçişleri Bakanlığınca uzatılabilir.

Söz konusu maddenin yürürlüğe giriş tarihinin 01/01/2016 olduğu göz önüne alındığında, eski sürücü belgelerinin 01/01/2021 tarihinden önce değiştirilme işlemlerinin tamamlanması gerekmekte idi.

Ancak, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 22/01/2020 tarihinde yapılan bir duyuru ile, 01.01.2016 tarihinden önce düzenlenmiş olan eski sürücü belgelerinin değiştirilme tarihi, İçişleri Bakanlığınca 31.12.2022 tarihine kadar uzatılmıştır.

Bu nedenle, kimsenin acele etmesine gerek bulunmamaktadır.

Google Trends 2019 Ağustos Kasım ayları Ehliyet ile ilgili arama istatistikleri
Google Trends 2019 Ağustos Kasım ayları Ehliyet ile ilgili arama istatistikleri

Ehliyet Yenileme İçin Sağlık Raporu Zorunlu Mu

Karayolları Trafik Yönetmeliği‘nin Geçici 10. maddesi uyarınca, sürücü belgelerinin değiştirilebilmesi için kişilerin sağlık durumlarının tekrar kontrol edilmesi gerekmektedir.

Sağlık raporu, basit bir kağıda basit bir imza anlamına gelmemektedir. Sürücülerin sağlık durumlarının, ilgili yönetmelikte yer alan şartlar doğrultusunda yetkili hekimler tarafından kontrol edilmesidir.

Sürücü belgelerinin değiştirilebilmesi için;
a) İlgililerin Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelikte belirlenen sağlık şartlarını taşımaları,
b) İlgililerin bu Yönetmeliğin 76 ncı maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinde belirtilen hükümlülükle ilgili şartları taşımaları,
c) Herhangi bir nedenle sürücü belgesi geçici olarak geri alınmış ise iade edilme şartlarının gerçekleşmiş olması
gereklidir.

Ehliyet Yenileme Sağlık Raporu 2020 yılında nereden alınır

Ehliyet yenileme sağlık raporu nereden alınır
Ehliyet yenileme sağlık raporu nereden alınır

Ehliyet yenileme için sağlık raporu;
-Sağlık Bakanlığına ve üniversitelere bağlı sağlık tesislerindeki hekimler,
-Aile Hekimleri,
-Sağlık Bakanlığınca ruhsatlandırılan özel sağlık kuruluşlarındaki hekimler tarafından,
Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelikte belirlenen kriterlere göre yapılan sağlık muayenesi sonrası verilmektedir.

Ehliyet Randevusundan ÖNCE Sağlık Raporu

Ehliyet için randevu, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Alo 199 Çağrı merkezinden ya da randevu.nvi.gov.tr web portalı üzerindeki sürücü belgesi Randevu Sisteminden randevu alınarak yapılmaktadır.

Ancak şu husus unutulmamalıdır. Kişilerin sağlık durumlarının ehliyet almalarına uygun olup olmadığı konusunda karar verecek kişi HEKİMLERDİR.

Kişinin ehliyeti olsa dahi, ehliyet yenilemesi sırasında kişinin sağlık durumunun tekrar kontrol edilmesi gerekmektedir.

Bu nedenle, kişinin ehliyet yenileme için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri sistemlerinden randevu almış olması, sürücü belgesi almaya hak kazandığı anlamına gelmemektedir.

Yapılması gereken, ÖNCE Sağlık Muayenesi, sonra randevu ve gerekli ücretlerin bankaya ödenmesidir.

Sürücü Olur Sağlık Raporu için Aile Hekimine başvurma zorunluluğum var mı?

Sürücü Olur Sağlık Raporu için Aile Hekimine başvuru zorunluluğu kesinlikle yoktur.

Devlet Hastanelerine ve Sağlık Bakanlığınca ruhsatlandırılan özel sağlık kuruluşlarında istediğiniz hekime başvurabilirsiniz.

Öte yandan, sağlık raporu için Aile Hekiminize başvuruda bulunacak iseniz, unutmamanız gereken 2 önemli husus bulunmaktadır:

 1. Sadece kayıtlı olduğunuz kendi Aile Hekiminize başvurabilirsiniz.
 2. Aile Hekiminiz tarafından yapılan muayene sonucunda göz, kbb gibi branşlara sevk kararı verilmesi halinde, bu karara itiraz hakkınız bulunmamaktadır.

(2) Aile hekimleri muayene neticesinde sürücülüğe engel hali tespit edilen veya hakkında karar verilemeyen sürücü/sürücü adayını ilgili uzman tabip/tabiplere gönderebilir. Aile hekimlerinin bu kararına itiraz edilemez.)

(Sağlık Bakanlığı Sağlık Raporlarına İlişkin Usul ve Esaslar, 30 Ekim 2019, sayfa:13, madde: 37

Konu ile ilgili başka sorular için,

Sürücü Belgesi (Ehliyet) için Sürücü Olur Sağlık Raporu ücreti ne kadardır?,

SGK’lı olmama rağmen devlet hastanelerinde Sürücü Olur Sağlık Raporu için ücret ödemek zorunda mıyım?,

Sürücü Olur Sağlık Raporunda fotoğraf zorunlu mu?

ve benzeri birçok sorunun ayrıntılı cevabına ulaşmak için “2020 yılında Ehliyet için sağlık raporu nereden ve nasıl alınır?” başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Ayrıca, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün Sık Sorulan Sorular sayfasını da inceleyebilirsiniz.

8 Yorum

 1. GÜNHAN VAYNİOĞLU GÜNHAN VAYNİOĞLU 30/11/2019

  Çok açıklayıcı ve faydalı bilgiler için teşekkürler. 👏👏👏

 2. Önder hızlı Önder hızlı 20/12/2019

  Merhaba hocam sormak istediğim şu yayınlanan yönetmelikte şöyle bir madde yer alıyor “Malign (Kötü huylu) tümör ve santral sinir sistemi metastazı olanlar ile malign hastalığın kontrol dışına çıkması nedeniyle genel durum bozukluğu ve düşkünlüğü olan kişilere sürücü belgesi verilmeyecek.” bu maddeden malign tümör teşhisi koyulan hiç kimse ehliyet sağlık raporu alamayacak mı denmek isteniyor yoksa tümörün santral sinir sistemine metastas yapan ve durum bozukluğu ve dğşkünlüğü tespit edilenlere mi verilmeyecek denmek isteniyor kısacası kanser hastaları durumu iyi dahi olsa ehliyetini yenileyemiyecek mi görüşünüzü rica ederim

 3. süleman akyıldız süleman akyıldız 27/12/2019

  bu alanda bilgi kirliliği çok fazla. zaman ayırıp, bu şekilde anlaşılır açıklamalar yaparak bizleri bilgilendirmeniz nedeniyle teşekkürler.

 4. Ilker demir Ilker demir 27/12/2019

  Açıklayıcı bilgiler için teşekkür ediyorum. Ne zaman aile hekimligi ile ilgili bir şey arasam buluyorum.

  • Yıldırım Çeviker Yıldırım Çeviker 29/12/2019

   Değerli bilgiler için teşekkür ederim

 5. ali ihsan gökmen ali ihsan gökmen 27/12/2019

  emekleriniz için teşekkür ediyorum.doğru bilgilenme için en iyi adres burası

 6. Bestami Gündüz Bestami Gündüz 29/12/2019

  Çok güzel bilgiler içeren bir site

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.