İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

E- Yoklama’da (Askerlik Yoklaması) yaşanan teknik sorunlar ve çözümleri

Last updated on 23/08/2019

E- Yoklama (Askerlik Yoklaması) işlemleri sırasında sahada yaşanan teknik sorunlar ve çözüm önerilerini, gelen geri bildirimler ile bu başlık altında paylaşacağım izninizle.

Milli Savunma Bakanlığı, Asker Alma Genel Müdürlüğü ile Sağlık Bakanlığı tarafından ortak yürütülen E-Yoklama uygulamasında yükümlüler, Aile Hekimleri ve Hastaneler cephesinde birtakım teknik sorunlar yaşanabilmektedir.

Sağlık Bakanlığı E-Rapor internet sitesinde ASAL Raporları başlığı altında, yükümlülere ve hekimlere yönelik kullanıcı kılavuzları yayımlanmaktadır. Her ne kadar söz konusu kılavuzlarda yaşanması muhtemel teknik sorunlara karşı açıklamalar yer alıyor olsa da, sahadaki uygulamalarda bir takım teknik sorunlar ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Söz konusu sorunlara kısa sürede ve etkili çözümler üretilebilmesi için geri bildirim mekanizmasının işletilmesi çok önemlidir. Bu nedenle, Aile Hekimi arkadaşlarımızın yaşadıkları teknik sorunları Bakanlığımızın Yazılım Destek sistemine bildirdikten sonra sayfanın en altındaki iletişim bölümünden bana da elektronik posta yolu ile iletmelerini rica edeceğim.

Sorun 1: Yükümlü cep telefonu ile fotoğrafını sisteme yükledi. Hekim ekranından baktığımızda ise fotoğrafın yan yüklenmiş olduğu görüldü. Sistem, fotoğrafın uygun olmaması nedeniyle işleme devam etmeye izin vermedi.
Çözüm1: Yükümlü masaüstü bilgisayar veya laptop ile sisteme giriş yaparak muayene bilgi formunu iptal etmeli. Daha sonra da sisteme yüklemiş olduğu fotoğrafı silmeli. ERTESİ GÜN tekrar sisteme giriş yaparak uygun fotoğrafı yükleyerek muayene bilgi formunu doldurmalı. Sistem, yapılan değişiklikleri genellikle 24 saat geçmeden işleme almamaktadır. Alıyor olarak görünse bile genellikle Aile Hekimlerinin ekranlarına yansımamaktadır.
Özetlemek gerekir ise, yükümlüler işlemleri masaüstü bilgisayar veya laptop yapmaları tavsiye edilmektedir. (Özellikle Apple iPhone kullanıcıları fotoğraf yükleme sorunu yaşamaktadırlar)

Sorun 2: Aile Hekimi olarak yapmış olduğum işlemlerin sonunda, belgenin elektronik imza ile imzalanmış olduğu uyarısı gelmesine rağmen, ana ekranda kontrol ettiğimde e-imzasız olarak görülmekte
Çözüm 2: Yapmış olduğunuz yoklama işlemi silin ve tekrar deneyin. Eğer aynı hata ile karşılaşırsanız, işlemi tekrar silin ve ertesi gün işlemi tekrar işlemi gerçekleştirin. Sistem, yapılan değişiklikleri genellikle 24 saat geçmeden işleme almamaktadır. Alıyor olarak görünse bile genellikle Aile Hekimlerinin ekranlarına yansımamaktadır.

Sorun 3: Hakkında “Ertesi Yıla Bırakma Kararı” bulunan yükümlü askerlik şubesine başvurduktan sonra yoklama için aile hekimine başvurdu. Aile Hekimi tarafından yapılan sorgulama işleminde yükümlünün kaydı görülmedi.
Çözüm 3: Ertesi Yıla Bırakma Kararı bulunan yükümlülerin, askerlik şubelerinde yapılan işlemleri, Sağlık Bakanlığı Sistemine yansıması 24-72 saati bulabilmektedir. 72 saat sonrasında sorgu işlemini tekrarlayınız. Eğer 72 saat sonrasında da kişi kaydı görülemez ise şube ile iletişime geçilebilir.

Sorun 4: Geçici Aile Hekimi olarak izne giden Aile Hekimine kayıtlı kişi yoklama için geldi. Kişi, E-Devlet üzerinden yoklama başvurusunu yapmış ancak kişinin bilgileri benim kullandığım sistemde görünmemekte. Ne yapabilirim?
Çözüm 4: E-Rapor sistemi içerisindeki Askerlik Yoklaması Sağlık Muayenesi İşlemleri için USS’de (Ulusal Sağlık Sistemi) vekalet tanımlaması yapılması gerekmektedir.
Bu nedenle, izne giden Aile Hekiminin Müdürlükte izin onay işlemleri yapılırken, izni onaylayan yetkili tarafından Bilgi İşlem Şubesine bilgi verilmesi unutulmamalıdır.

2 Yorum

  1. KASIM FIRAT KASIM FIRAT 19/06/2019

    elinize sağlık hocam

Bir cevap yazın

Or

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.