Domates gribi nedir

Hindistan’da 5 yaşın altındaki çocuklar arasında yayılmaya başlayan Domates Gribi nedir. Domates gribinin belirtileri nedir, domates yemekle ilgisi var mı. Nasıl bulaşıyor, ölümcül mü, tedavisi var mı, nasıl korunabiliriz.

Domates Gribi nedir

17 Ağustos günü ünlü İngiliz tıp dergisi Lancet, Hindistan’ın Kerala kentinde 5 yaşın altındaki çocuklar arasında yayılan yeni bir viral enfeksiyonu hakkında makale yayınladı.

Vücutta domates boyutuna kadar büyüyebilen kırmızı ve ağrılı kabarcıklara neden olması nedeniyle Domates Gribi ve Domates Ateşi olarak isimlendirildi.

Domates Gribi nedir
Domates Gribi nedir

Hastalık, yapay zeka ve açık kaynak verilerini kullanan EPIWATCH tarafından Mayıs ayının başında tespit edildi.

Domates Gribi/Ateşi olarak isimlendirilen hastalık, 26 Temmuz 2022 itibariyle  5 yaşından küçük 82’den fazla çocukta görüldü.

Domates yemekle ilgisi var mı

Hastalığın, Domates meyvesi ile hiç bir ilgisi yok. Hastalık nedeniyle deride oluşan ağrılı ve kırmızı kabarcıklar domatese benzediği için bu isim verildi.

Hastalık nerelerde görüldü

Domates gribi ilk kez 6 Mayıs 2022’de Hindistan’ın Kerala şehrinde Kollam semtinde tespit edildi.

17 Ağustos 2022 tarihi itibari ile,  Kerala, Tamilnadu ve Odisha dışında Hindistan’da başka hiçbir bölge virüsten etkilenmedi. 

Domates gribi hastalığının belirtileri nelerdir

İlk bulgular, yüksek ateş, kızarıklık ve eklemlerde yoğun ağrıyı içeren Chikungunya’nın semptomlarına benziyor.

Domates gribi adını, vücutta yavaş yavaş domates boyutuna ulaşan kırmızı ve ağrılı kabarcıklar nedeniyle almıştır. Bu kabarcıklar, Maymun Çiçeği hastalığında görülen kabarcıklara da benziyor.

Diğer viral enfeksiyonlarda olduğu gibi, yorgunluk, mide bulantısı, kusma, ishal, ateş, dehidratasyon, eklemlerde şişme, vücut ağrıları görülüyor. Ayrıca, Dang Hummasında görülenlere benzer yaygın grip benzeri semptomlar da bulunabiliyor.

Domates gribi tanısı nasıl konuyor

Dang, Chikungunya, Zika virüsü, Varicella-zoster virüsü ve Herpes ayırıcı tanısı için testler yapılıyor.

Bu hastalıklar ekarte edildiğinde, domates virüsünün tanısı konuyor. 

Domates gribi hastalığının tedavisi nasıl

Domates gribi, Chikungunya ve Dang hummasına ve ayrıca El – Ayak- Ağız Hastalığına benzediğinden, tedavi de benzerdir. İzolasyon, dinlenme, bol sıvı ve tahriş ve kızarıklıkların giderilmesi için soğuk kompress. 

Ateş ve vücut ağrısı için destekleyici parasetamol tedavisi ve diğer semptomatik tedaviler gereklidir.

Domates gribi ölümcül mü

Yapılan çalışmalarda, şu an için hastalığın ölümcül olduğunu gösteren yeterli kanıt bulunamadı.

Ancak diğer viral hastalıklarda olduğu gibi domates gribinde de bağışıklık sistemi zayıf olan, ek bir hastalığı bulunanlarda hastalık ağır bir tabloya ve kişilerin hayatını kaybetmesine neden olabilir.

Özellikle çocuklarda dehidratasyona erken müdahale edilmemesi halinde, vücut susuz kalabilir ve şoka girerek hayatını kaybedebilir.

Kaynaklar:

The Lancet- Tomato flu outbreak in India – 17-08-2022

EPIWATCH

İlginizi çekebilecek diğer yazılarım

Aşı Geliştirme Sürecinde Evreler