Disney’in Deepfake teknolojisi mükemmele yaklaşıyor

Hollywood’da hayatını kaybeden oyunculara film sahnelerinde yer vermek veya hatalı çekilen sahnelerin değiştirilmesi amacıyla kullanılmaya başlanılan Disney’in Deepfake teknolojisi mükemmele yaklaşıyor

Deepfake teknolojisi nedir?

Deepfake kelime anlamı olarak, “Deep Learning (Derin Öğrenme)” ve “Fake (sahte)” terimlerinin birleşimidir. 

Deepfake, mevcut bir görsel veya videoda yer alan bir kişinin, yapay sinir ağları kullanarak bir başka kişinin görüntüsü ile değiştirilmesi teknolojisidir.

Deepfake’in atası sayılabilecek çalışmalar, Hollywood’da hayatını kaybeden oyunculara film sahnelerinde yer vermek veya hatalı çekilen sahnelerin değiştirilmesi amacıyla kullanılmaya başlandı.

Grand Moff Tarkin ve Deepfake

2016’nın son haftalarında vizyona giren ‘Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi’ filminde, serinin ilk filmlerinde Grand Moff Tarkin karakterini canlandıran, ancak 22 yıl önce hayatını kaybeden Peter Cushing söz konusu teknoloji ile beyaz perdede yer almıştı.

Filmde Grand Moff Tarkin karakteri Guy Henry tarafından canlandırıldı

Kemal Sunal, The Mask filminde

Capsman34 takma adlı video editör tarafından; Jim Carrey’nin ünlü filmi Aman Tanrım’da, bazı sahnelere rahmetli Kemal Sunal’ın yüzünü Deepfake yöntemi ile montajlanmış ve ortaya mükemmel bir video çıkmıştı.

Kemal Sunal ve Deepfake

Deepfake kötü amaçlarla da kullanılıyor

Ancak, bu teknolojinin ünlülerin sahte pornografik videolarında, sahte haberlerde, aldatmacalarda ve finansal sahtekarlıklarda kullanılmaya başlaması ile küresel bir tehdit haline gelmeye başladı

2019 yılında bilgisayar korsanları, Almanya merkezli bir şirketin CEO’sunun sesini yapay zekâ tabanlı bir yazılımla taklit ederek kendi hesaplarına yüklü bir ödeme yapılmasını sağladılar. 

Siber güvenlik şirketi Symantec, özel şirketlere üç farklı başarılı ses saldırısı gerçekleştiğini söyledi.

Saldırıların her birinde, bir şirketin “CEO’su” acil para transferi talebinde bulunmak için kıdemli bir mali memuru arıyor ve o kişinin sesiyle bazı taleplerde bulunuyor.

Yapay zekanın eğitilmesi için toplanan seslerin, telefon konuşmalarından, YouTube videolarından, TED konuşmalarından ve benzer kaynaklardan toplanıyor

Obama ve Deepfake

Disney’in yüz değiştirme teknolojisi daha akıllı hale geliyor

Disney'in Deepfake teknolojisi mükemmele yaklaşıyor
Disney’in Deepfake teknolojisi mükemmele yaklaşıyor

Disney Araştırma Merkezi tarafından yayınlanan bir makalede, kişinin yüz özelliklerini yüksek çözünürlükte gerçekçi bir şekilde değiştirmek için bir yapay zeka algoritması kullanan bir yüz değiştirme teknolojisi tanımladı.

Teknoloji hiçbir şekilde yeni olmasa da, algoritma yüksek çözünürlükte ve sonuç olarak foto gerçekçi görüntüler üretebilmesi açısından benzersiz

Disney Araştırma Stüdyosu

En iyi Deepfake uygulamaları

Popüler birkaç amatör Deepfake uygulamasını sizler için bir araya getirdim

Zao

Popüler Çin Deepfake uygulaması Zao
Popüler Çin Deepfake uygulaması Zao

Çin’de popüler olan Zao uygulaması ile, popüler dizilerden ve popüler Hollywood filmlerinden bilinen sahnelere yüzünüzü ekleyebiliyorsunuz.

Zao

Ancak, uygulama Çin’de Android ve iOS platformlarında kullanılabiliyor. Android üzerinde uygulamayı APK olarak yükleyebilirsiniz ancak Çinli bir telefon numarasını uygulamaya girmeniz gerekiyor. 

Impressions

Impressions
Impressions

Impressions, 20 saniyelik selfie videolar çekmenize olanak tanıyor. Videoları çektikten sonra uygulama içinde yer alan ünlülerden birini seçmeniz gerekiyor.

Bu iki işlem tamamlandıktan sonra ise Impressions uygulaması bulut üzerinden gerekli işlemleri gerçekleştiriyor ve birkaç dakika içinde yüzünüz seçtiğiniz ünlünün yüzü haline geliyor. 

Impressions

İlginizi çekebilecek diğer yazılarım:

Facebook’tan sonra Instagram’da da yüz tanıma özelliği