İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Defin Ruhsatı tanziminde “geri alınan nüfus cüzdanı” sorunu

Last updated on 22/10/2019

Bazı illerde, Defin Ruhsatı/Ölüm Belgesi tanzimi sırasında, vefat edenin nüfus cüzdanının bulunamaması veya birden fazla nüfus cüzdanı bulunması durumunda ölümün tescil edilmediği, bu nedenle de bildirim süresinin uzamasından dolayı bazı hekimlerin cezai müeyyidelere maruz kaldıkları Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından tespit edilmiştir.

Bunu üzerine, Genel Müdürlük tarafından yayınlanan 18/05/2018 tarih ve 60680 sayılı Ölüm Bildirimi konulu bir yazı ile, Ölüm Belgesindeki “geri alınan nüfus cüzdanı bilgileri” alanının boş bırakılması veya ölüm belgesinde iptal edilmiş eski bir nüfus cüzdanına ait bilgilerin yer alması durumunda da ilçe nüfus müdürlükleri tarafından ölüm olayının tescil edilmesi yani işlemin red edilmeden sonuçlandırılması istenmiştir.

Aile Hekimlerinin aynı durum ile karşılaşmaları halinde ilgili yazıyı görevlilere hatırlatmaları tavsiye edilmektedir.

Bilgi: Yeni T.C Kimlik Kartları çıkarılırken bazı ilçe nüfus müdürlükleri tarafından eski nüfus cüzdanları delinmemesi nedeniyle vatandaşlar eski nüfus cüzdanlarını da kullanmaya devam etmektedirler. Eğer eski nüfus cüzdanı delinmiş ise mutlaka yeni Kimlik Kartı vardır ve cenaze yakınlarından yenisini talep ediniz. Eski/iptal edilen nüfus cüzdanları ile yeni nüfus cüzdanları/kimlik kartlarının seri numaraları farklıdır.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.