Çamaşır suyu ile su dezenfeksiyonu

Deprem başta olmak üzere afetler sonrasında temiz suya erişim hayati önem taşıyor. Eğer güvenli şişe suyuna erişim mümkün değil ise, evde çamaşır suyu ile su dezenfeksiyonu mümkün mü.

Erişkin bin insanın günlük su ihtiyacı yaklaşık 25 litre

Deprem sonrasında bulaşıcı hastalıkların önlenmesinde temiz ve yeterli miktarda içme kullanma su sağlanması çok önemli. Çünkü, içme, yemek yapma ve temel temizlik için kişi başına günde 15 – 25 litre su gerekiyor.

Şişe suyuna erişim mümkün değil veya içme amaçlı kullanılabilecek kadar az ise, temizlik için başka kaynaklardan su temini gerekiyor.

İÇME VE KULLANMA SULARI NASIL MİKROPLARDAN TEMİZLENİR

Güvenli bir şekilde içme ve kullanma suyu temini için 2 pratik yöntem bulunuyor. Bunlar; kaynatma ve SAF çamaşır suyu ile dezenfeksiyon

1 – KAYNATMA

Suyu 1 dakika kaynatmak, en güvenli yöntemdir
Afet bölgesinde eğer imkan var ise, suyu 1 dakika kaynatmak, en güvenli yöntemdir

Temiz içme ve kullanma suyu temini için en güvenli yöntem, suyun kaynatılmasıdır. Eğer kapalı şişe suyu temin edilemiyor ise mecburen musluk, çeşme veya dere gibi kaynaklardan su temini gerekiyor.

Musluk suyuna kanalizasyon karışmış olabilir DİKKAT

Özellikle deprem ve sel gibi doğal afetler sırasında kanalizasyon ve su borularında kırılma oluyor. Bundan dolayı da kanalizasyon suları şehrin içme suyu şebekesine karışabiliyor. Bu nedenle, deprem ve sel gibi afetlerden sonra DOĞRUDAN MUSLUK SUYU İÇİLMEZ.

Musluk, çeşme veya dere suyu bulanık ise önce süzülmeli

Su, bulanık olmasa dahi önce kalın kumaş, cerrahi maske veya kahve filtre kağıdından geçirilerek süzülmeli.

Bölgede kimyasal madde üreten fabrika varsa musluk, çeşme ve dere suyundan UZAK DUR

Afet bölgesinde, kimyasal maddeler üreten fabrika varsa, buralardan sulara kimyasal madde karışabilir. Bu nedenle, musluk, çeşme ve dere sularından UZAK DURULMALI, temizlik amaçlı olsa dahi kullanılmamalı. Çünkü, sulara karışmış kimyasal maddelerin sudan ayrıştırılması mümkün değil.

Su en az 1 dakika fokur fokur kaynatılmalı

Suyu 1 dakika kaynatmak, içme ve kullanma suyu temin etmek için en güvenli yöntemdir. Eğer bulunduğunuz yer 2.000 rakımdan daha yüksekse, su 100 dereceden daha düşük bir ısıda kaynayacak. Bundan dolayı da suyun içindeki mikropların hepsi ölmeyecek. Bu nedenle, 2.000 metreden daha yüksek bir yerde iseniz, suyu en az 3 dakika kaynatın.

2 – ÇAMAŞIR SUYU İLE SU DEZENFEKSİYONU

Çamaşır suyu ile su dezenfeksiyonu
Çamaşır suyu ile su dezenfeksiyonu

Su dezenfeksiyonu için kullanılacak çamaşır suyu akışkan kıvamlı, parfümsüz ve SAF olmalıdır. Ayrıca, çamaşır suyu çok tehlikeli bir temizlik ürünüdür. Yanlışlıkla içilmesi halinde, yemek borusu ve mideyi tahrip ederek ölüme neden olur.

Sadece SAF çamaşır suyu ile su dezenfeksiyonu yapılır

Su dezenfeksiyonu için yoğun kıvamlı veya parfümlü çamaşır suyu kullanılmaz
Su dezenfeksiyonu için yoğun kıvamlı veya parfümlü çamaşır suyu kullanılmaz

Su dezenfeksiyonu için kullanılacak çamaşır suyu mutlaka KLASİK – SAF ÇAMAŞIR SUYU olmalıdır. Parfümlü, kıvamı yoğun çamaşır sularında sabun, parfüm gibi başka kimyasal maddeler de bulunuyor. Bu nedenle, su dezenfeksiyonu için MUTLAKA SAF ve KLASİK çamaşır suyu kullanılır

Su dezenfeksiyonu için MUTLAKA SAF ve KLASİK çamaşır suyu kullanın
Su dezenfeksiyonu için MUTLAKA SAF ve KLASİK çamaşır suyu kullanın
Evde SAF çamaşır suyu ile su dezenfeksiyonu nasıl yapılır

Ülkemizde satılan çamaşır suları %5 Sodyum Hipoklorit içeriyor. 5 litrelik su içine 1 DAMLA SAF çamaşır suyu katılır, karıştırılır ve yarım saat beklenir. Daha sonra güvenle içilebilir.

Birçok kaynakta; 1 litre suya, 200 mililitrelik 1 bardak çamaşır suyu konup üzerine su eklenerek %1’lik solüsyon hazırlanması, daha sonra da bu solüsyondan 1 litre suya 3 damla damlatılması, yarım saat beklendikten sonra da bu suyun içilmesi gerektiği belirtiliyor.

Bu uygulamada; su bardağının hacminin tam olarak bilinememesi ve hazırlanan %1’lik klor çözeltisinin kaza ile içilebilme riski olması nedeniyle vatandaşlar için tavsiye edemiyorum.

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Su Dezenfeksiyonu için hipoklorit yani çamaşır suyu kullanımı
Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Su Dezenfeksiyonu için hipoklorit yani çamaşır suyu kullanımı

Kaynaklar

CDC- Making Water Safe in an Emergency

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü – Su Dezenfeksiyonu İçin Sodyum Hipoklorit (Çamaşır Suyu) Kullanımı

TTB- 6 Şubat 2023 Depremi Bilgi Notu

İlginizi çekebilecek diğer yazılarım

Uyuz hastalığı nasıl anlaşılır