İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Aşı ve izlemlerde Aile Hekimlerinin hataları

Last updated on 22/10/2019

Bebek/Çocuk ve Gebelerin aşı ve sağlık izlemleri konularında maalesef Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Elemanları tarafından birçok idari hata yapılmaktadır.

Özellikle de aşı ve sağlık izlemleri amacıyla vatandaşlara karşı ısrarcı olunmakta, söz konusu sağlık hizmetini almaları yönünde bilgilendirmeyi aşan ısrarcı tutumlar takınılmaktadır.

Bununla da yetinilmeyip sağlık hizmeti için Aile Sağlığı Merkezine davet edilen ancak kabul etmeyen kişilerin ikamet adreslerine kadar gidilip kişilerin kendilerinden veya adreslerinde bulunamıyor ise komşularından ve mahalle muhtarlarından yazılı tutanak tanzim edilmesi amacıyla imzaları istenmektedir.

Gerek hukuk sistemimizde gerek Aile Hekimliği mevzuatlarında böyle bir şey söz konusu değildir.

Aşı ve izlem için ASM’ye gelmeyen vatandaşlara ihbar yöntemi” başlıklı yazımızda da belirttiğimiz gibi Aile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliği ve 7201 sayılı Tebligat Kanunu uyarınca kişilere PTT yolu ile yapılacak yazılı bir tebligat ile kişilerin sağlık hizmeti almaları yönünde ihbarda bulunulması ve bu ihbarın yapıldığını ispatlar belgelerin Performans İtirazı sırasında gerekli evraklara eklenmesi yeterlidir.

Performans İtiraz Talimatnamesinde yer alan muhtarlardan kişilerin ikamet adreslerinde bulunmadığına dair imza alınması yönündeki düzenlemenin de muhtarların görev ve yetkilerini düzenleyen mevzuatlarda yeri olmadığı gibi Aile Hekimliği Mevzuatlarında da karşılığı bulunmamaktadır.

Lütfen hekimlik mesleğinin onurunu ve saygınlığını koruyalım. Haklarımızı ve sorumluluklarımızı kulaktan kulağa aktarılan bilgilerden  değil mevzuatlardan edinelim.

Kişilere yapılan baskılar yukarıdaki görselde de görüldüğü gibi sözlü şiddete de yol açmaktadır. Yukarıdaki görsel bir ilimizde Aile Hekimliği tarafından kişinin Aile Sağlığı Merkezine aşı amacıyla daveti sonrası cep telefonu ile verilen haddini aşan ve Türk Ceza Kanunu uyarınca da suç teşkil eden bir cevaptır.

Umarız Bakanlığımız gerekli yasal girişimleri başlatarak sonuçlanmasının takipçisi olacaktır.

 

 

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.