İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Aile bebeğinden Topuk Kanı alınmasını istemiyor

Last updated on 22/10/2019

Aile yenidoğan bebeğinden Topuk Kanı alınmasını istemiyor. Ne yapmalıyım?

Ülkemizde sık görülen ve kalıcı zeka geriliğine neden olan Fenilketonüri ve Doğumsal Hipotiroidi hastalıklarının erken teşhisi için yenidoğan bebeklerden tarama amacıyla sadece 5 damla kan alınmaktadır.

Buna rağmen maalesef bazı aileler, medyada bazı hekimlerin sorumsuz bir şekilde yaptıkları bilimsel dayanağı olmayan beyanatlardan kötü etkilenerek bebek ve çocuklarından topuk kanı alınmasına rıza göstermemektedirler.

Böyle bir durum ile karşılaşan aile hekimleri ne yapmalı?

Zorunlu Topuk Kanı Uygulaması hakkında hatalı haberler” başlıklı yazımda da belirttiğim üzere, Anayasa Mahkemesi tarafından yenidoğan bebeklerden Topuk Kanı Alınması Uygulamasını Anayasaya UYGUN bulmuştur. Başka bir deyiş ile, ailelerin bebeklerinin topuklarından 5 damla kan alınmasına rıza göstermeme gibi bir şansları bulunmamaktadır.

Topuk Kanı Uygulamasının neden gerekli olduğu, başka alternatif uygulamasının olmadığı, yapılmaması halinde bebeğin karşı karşıya kalabileceği sağlık sorunlarının neler olduğu ve söz konusu sağlık sorunlarının tedavilerinin olup olmadığı konularında kişilere yazılı olarak bilgi verilmesi, söz konusu bilgileri önce hekimin ailenin yüzüne karşı okuması, daha sonra da onlara süre vererek kendilerinin okumalarının sağlanması, en sonda da “Yukarıda verilen tüm bilgileri okudum, yeterli süre içerisinde düşündüm ve rıza göstermiyorum” şeklinde kendi el yazıları ile hem anne-hem de babanın imzaları alınmalıdır.

Eğer kişiler Aile Sağlığı Merkezine ısrarla gelmek istemiyorlar veya herhangi bir yazılı beyanda bulunmak istemiyorlar ise  “Aşı ve izlem için ASM’ye gelmeyen vatandaşlara ihbar yöntemi” ve “Aşı ve İzlemlerde Aile Hekimlerinin hataları” başlıklı yazılarımda da belirttiğim  gibi kişilerin TUİK adreslerine PTT aracılığı ile resmi tebligat yapılmalıdır.

Kişi PTT memuru ile gelen tebligatı imza karşılığında teslim aldıktan sonra ilmuhaber kağıdı Aile Hekimine yine PTT memuru aracılığı ile ulaştırılacaktır.

Söz konusu ilmuhaber bir dilekçe eki ile İl Sağlık Müdürlüğü’ne bildirilmelidir. Artık bu aşamadan sonra İl Sağlık Müdürülüğü tarafından Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile iletişime geçerek hukuki işlemleri başlatmalıdır.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.