İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

AİLE HEKİMLİĞİ SİSTEMİNDE ÇALIŞAN BİNLERCE KİŞİ İŞSİZ KALACAK!

Son güncelleme tarihi 22/10/2019

ASGARİ ÜCRET AİLE HEKİMLİĞİ HİZMETLERİ İLİŞKİSİ

Aile hekimliği mevzuatı ile Aile Sağlığı Merkezleri için aile hekimlerine bir ödenek verilmektedir.
Tüm masrafların bu verilen ödenek ile karşılanması istenmektedir.  “Cari gider ödeneği” olarak adlandırılan bu ödeme kalemi adeta aile hekimleri için bir “Lütuf” gibi gösterilmeye çalışılmaktadır. Her fırsatta bu cari gider ödeneğinin verilmemesi gerektiği söylenmektedir.

Bu cari ödenek memur maaşlarına yapılan artış kadar artırılmaktadır. Toplu sözleşmedeki artış oranı cari gider ödeneğindeki artışı için de kullanılmaktadır.

Tüm Türkiye’nin aile hekimliği sistemine geçtiği 2011 ocak ayında asgari ücret 629.95 ₺ idi. 2017 Ocak ayı için bu rakam  1404.06 ₺ olmuştur. Asgari ücrette artış % 122,88 olmuştur.

Cari giderler hesaplamasında kullanılan tavan ücret 2011 ocak ayında 2884 ₺ idi. 2017 Ocak ayı için bu rakam 4687,27 ₺ olmuştur. Cari gider ödeneği için artış % 62,52 olmuştur.

Çarpıklık bu rakamlar ile çok açık ortaya çıkmaktadır:  %62,52 ödeme artışı ile % %122,88 masraf artışının karşılanması istenmektedir.  Cari gider ödeneğindeki ortalama kayıp 2000 ₺ civarıdır.

Cari giderden ödenmesi istenen aile hekimliği başladığında istenmeyen yeni zorunlu harcama kalemlerini bu hesaba kattığımızda gerçek kayıp çok daha fazladır.

Yazının devamı için tıklayınız

 

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.