İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Aile Hekimlerinize Randevu Alarak Gidin

Son güncelleme tarihi 19/10/2019

Sağlık Bakanlığı’nın 19/06/2019 tarihinde vatandaşların cep telefonlarına atmış olduğu “Aile Hekimliklerine randevusuz da başvurabilirsiniz” mesajı randevu alan hastalar ile almayan hastaları karşı karşıya getirdi. Hem hastalar hem de aile hekimleri bu mesaj nedeniyle mağdurlar.

Konu ile ilgili olarak Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) 21/06/2019 tarihinde bir açıklama yaptı:

”Aile Hekiminize Randevu Alarak Gidin”
Aile hekimleri olarak 82 milyon vatandaşın sağlığına dair ilk başvuracağı sağlık çalışanı olmaktan onur duyuyoruz. Öncelikli görevimiz doğumdan ölüme kişileri takip etmek, izlemlerini yapmak, sağlığı hakkında en doğru bilgileri vermektir.

Sağlıklı hali korumak için öncelikli ve en etkin yöntemler hakkında bilgi vermek, gerekirse uygulamaktır. Bunların başında Aşılama ve kanser taramaları gelmektedir.

Tabii ki kişi rahatsızlığı nedeniyle başvuruda bulunduğunda  muayene etmek ve sonrasında gerekli görülen ilaçlarını reçete etmek de görevlerimiz arasındadır. Asla görevlerimizi yapmaktan geri durmayız.      

Kaliteli sağlık hizmeti için randevu gereklidir

Türkiye genelinde iletilen “Randevu almadan aile hekiminize gidebilirsiniz “ mesajı eksik bilgilendirme olmuştur.    Tüm medeni ülkelerde olduğu gibi randevu almak kişinin zaman yönetimini, hekimin de daha kaliteli süre ayırarak daha detaylı sağlık takibi yapmasını sağlayacaktır. Aksi takdirde hem kapı önlerinde yığılan saatlerce bekleyen hastalar hem de içeride herkese yetişmek için yoğun çalışan hekim sorun yaşayacaktır. Bu durumda hizmeti istediği kalitede veremeyen hekim de  hasta da şikayetçi olacak, karşılıklı memnuniyet azalacaktır.    Bunun en basit örneğini haberlere de konu olan okul izlemleri sırasında yaşadık. Tarama randevuları açılması sonrası sorunlar azaldı ve gerekli zaman ayrılan hizmetin kalitesi arttı.    

Elbette hiç randevusuz hasta bakmayalım demiyoruz.  Gün içinde acil başvuru yapması gerekenler ya da randevu alamamış olanlar olacaktır. Gerekli işlemler ve muayene konusunda görevimizi yerine getiririz.    Bu bağlamda öncelikle randevu sayısının arttırılması ve teşvik edilmesinin kaliteyi ve memnuniyeti olumlu yönde etkileyeceğini belirtiyor ve talep ediyoruz. 

 AHEF olarak, sağlık bakanlığı mesajının “ Sağlığınız ile ilgili ilk başvuracağınız kişi Aile Hekiminizdir. Randevu alarak giderseniz, sıra beklemezsiniz”  şeklinde düzenlenerek  yeniden gönderilmesini öneriyoruz.

Ayrıca bu mesajların aşı, kanser tarama, gebe izlem, bebek izlem gibi koruyucu hekimlik hakkında en doğru bilgilendirmeleri içerecek şekilde çeşitlendirilerek halkımıza aile Hekimliğini anlatacak şekilde olması da etkili olacaktır.    

Aynı zamanda MHRS sistemine  randevu almak için girmiş bir vatandaşımızın önüne “aile hekiminize randevusuz gidebilirsiniz” ibaresinin çıkması doğru değildir.

182 Sağlık Bakanlığı Randevu hattında çalışan kimi personelin randevu almak için aramış kişilere işlemi oluşturmak için gönülsüz davranması ve randevusuz başvuruyu kabul etmek mümkün değildir; uyarılmalıdır.

AHEF Yönetim Kurulu

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.