Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir

İnternette “Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir” sorusu sorulduğunda hukuki ve mantıklı dayanağı olmayan birçok cevap ile karşılaşılabilmektedir.

Hiçbir ayrıntıya girmeden konuyu madde madde açıklamak istiyorum izninizle.

– Aile Hekiminiz sizin ve ailenizin sağlık danışmanınızdır.

– Aile Hekiminizden en iyi hizmeti alabilmeniz için ilk koşul onunla karşılıklı saygı ve güven içerisinde iyi bir iletişimizin olmasıdır.

– Aile Hekiminizin, ikamet ettiniz veya çalıştığınız adrese yakın konumda olması ise ikinci bir husustur.

-Eğer aynı ilçe içerisinde başka bir mahalleye, veya eski adresinize yakın bir konumda ulaşımı kolay başka bir ilçeye taşınmış iseniz Aile Hekiminizi değiştirme zorunluluğunuz bulunmamaktadır.

İkamet adresinizin değişmesi ile Aile Hekiminizi değiştirme zorunluluğunuz bulunmadığı gibi Sağlık Bakanlığı tarafından sistem üzerinde otomatik olarak Aile Hekiminiz değiştirilmez.

-Yaz tatili, seyahat veya başka bir sebep ile başka bir ile gittiğinizde sağlık hizmeti ihtiyacınız olur ise, “Misafir Hasta” tanımı ile başka bir Aile Hekiminden sağlık hizmeti  alabilirsiniz. (hastalık durumunda tedavi veya hastalıktan korunma amaçlı hizmetler kaset edilmekte olup sağlık raporu gibi tanı, tedavi ve koruyucu sağlık hizmetleri dışındaki hizmetleri kapsamamaktadır)

-Eğer 3 ay veya daha uzun bir süre başka bir ilde kalacak iseniz o ilde bir Aile Hekimine başvurarak Aile Hekiminizi değiştirmeniz gerekmektedir.

-Aile Hekimi değiştirme işlemi için internetten dilekçe veya form indirip imzalayarak Aile Hekimlerine verme zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Tercih ettiğiniz Aile Hekimine bu talebinizi ilettiğinizde kendisi bilgisayar ortamında “Aile Hekimliği Tercih/Değiştirme Formu”nu tanzim edip size verecektir.

-Bazı illerde Aile Hekimi Değiştirme işlemlerinde kişilerden kimlik fotokopisi istenmekte olup söz konusu talep hatalıdır. Değiştirme formunda ıslak imzanız ve cep telefon numaranızın bulunması yeterlidir.

-İkamet değişikliği, Aile Sağlığı Merkezinin taşınması, yargı kararları, vb zorunlu durumlar haricinde tercih edilen Aile Hekimi 3 aydan önce değiştirilememektedir.

-Kesinlikle evinize, işyerinize gelerek veya alışveriş merkezleri ve kafeler gibi toplu yaşam alanlarında Aile Hekimi değiştirme amaçlı size evrak imzalatarak kişisel bilgilerinizi almaya çalışan kişilere kesinlikle itibar etmeyiniz.

-Aile Hekimi değiştirme işlemleri Aile Sağlığı Merkezlerinde, Toplum Sağlığı Merkezlerinde veya İl Halk Sağlığı Müdürlüklerinde resmi görevlilerce yapılmalıdır.

-Aile Hekimi değiştirme işlemleri Sağlık Bakanlığı E-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi üzerinden vatandaşlar tarafından da yapılabilmektedir.

-En küçük şüpheli durumda 184 numaralı Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM)’ni arayınız.