İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ağacın Kurdu İçinde Olur

Last updated on 21/10/2019

Ağacın kurdu içinde olur: “Bir topluluğu çökertecek olan şey yine kendi içinden çıkar” anlamında kullanılan bir söz.
(Türk Dil Kurumu, Büyük Türkçe Sözlük)

Toplumda yaygınlaşan şiddet olgusu sağlık alanında da hız kesmeden devam ediyor. Popülist politikalar, halka yalan/yanlış bilgi verilmesi, mevzuat yanlışlıkları ve en önemlisi de ekonomik gerekçelerden beslenen “Sağlıkta Şiddet” olgusu, hizmet almak isteyen normal vatandaşın haklarını çiğnenmesine sebep olmaktadır.

Aşağıda yer alan ilk görsel, Ankara ilimizde bir devlet hastanesi yönetiminin sorumsuz bir şekilde hastane koridoruna asmış olduğu korsan duyuruya ait olup 17/10/2018 tarihinde Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu, Ankara Aile Hekimleri Derneği ve ülke çapında görev yapan Aile Hekimlerinin tepkileri üzerine Sağlık Bakanlığı tarafından aynı gün kaldırtılmıştır.

Aşağıdaki diğer görseller  de, Kahramanmaraş ilinde yaşanan bir şiddet olayına ait yargı kararına ait. (https://www.haber46.com.tr/usulsuz-rapor-isteyen-kisi-7080-ceza-odeyecek-makale,631.html )

Hastanelerin vatandaşlara vermiş olduğu bilgilerin hukuk çerçevesinde ve doğru bilgiler olması çok önemlidir. Özellikle Sürücü Olur Sağlık Raporlarında, Aile Hekimleri tarafından ilgili uzman hekimlere yapılan sevkler sonrasında, ilgili uzman hekimlerin yapmış oldukları sorumsuz açıklamalar, Aile Hekimlerine şiddet olarak geri dönmektedir.

Sürücü Belgesi (Ehliyet) için sağlık raporu nereden ve nasıl alınır?” başlıklı yazıda da ayrıntılarını belirttiğim üzere, İlaç ve engellilik sağlık raporları dışındaki tüm sağlık raporları (sürücü, silah, gemi adamı) için tapılan muayeneler sağlık hizmeti sayılmayıp, kişinin belirli bir amaç için sağlık durumlarının uygun olup olmadığının yetkili hekimler tarafından tespit işlemidir. Bu nedenle, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından hastanelerde yapılan işlemlerin ücretleri ödenmemektedir. SGK tarafından ücret ödenmemesi nedeniyle de devlet hastaneleri tarafından kişilerden verilen hizmetin karşılığı olarak ücret alınmaktadır.

Sürücü Olur Sağlık Raporu için Aile Hekimine başvuru zorunluluğu kesinlikle yoktur.

Devlet Hastanelerine ve Sağlık Bakanlığınca ruhsatlandırılan özel sağlık kuruluşlarında istediğiniz hekime başvurabilirsiniz.

Danıştay 15. Dairesinin 10/06/2016 tarih ve E:2016/1895 sayılı kararı ile, Sürücü Olur Sağlık Raporları için ilk başvuru mercii olarak Aile Hekimlerine başvuru zorunluluğu kaldırılmıştır.

Kayıtlı olduğunuz Aile Hekiminiz tarafından sağlık kayıtlarınız incelenerek sürücülük ile ilgili herhangi bir hastalığınız olup olmadığını sorgular. Eğer kayıtlarda bir hastalığınız var ise, zaten size bu hastalığınız yokmuş gibi sağlam raporu tanzim edemez.

Eğer kayıtlarınızda sürücülük ile ilgili bir hastalık kaydınız yok ise Aile Hekiminiz tarafından Yönetmelikte yer alan hususlar doğrultusunda muayeneniz yapılır. Eğer bir sağlık sorununuz tespit edilir veya şüpheye düşülür ise siz ilgili uzman hekime sevk etmek zorundadır. Aile Hekiminiz tarafından yapılan bu sevk işlemine itiraz hakkınız bulunmamaktadır. (Sağlık Bakanlığı Sağlık Raporlarına İlişkin Usul ve Esaslar, Nisan 2017, sayfa:22, madde: 7.3.2- Aile hekimleri sürücülüğe engel hali tespit edilen veya hakkında karar verilemeyen sürücü/sürücü adayını ilgili uzman tabip/tabiplere gönderebilir. Aile hekimlerinin bu kararına itiraz edilemez.)

Tüm hekimleri ve sağlık kurum idarecilerini sorumluluk sahibi olmaya davet ediyorum.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.