İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Adli Tıp Kurumu’ndan şoför ruhsatları uyarısı

Adli Tıp Kurumu’ndan şoför ruhsatları uyarısı geldi. Şoförlerin ruhsat yenileme işlemleri sırasında uyuşturucu madde analizinin yapılması gerekiyor.

Adli Tıp Kurumu, Kamu Denetçiliği Kurumu’na görüş bildirdi

Adli Tıp Kurumu Başkanlığı, Kamu Denetçiliği Kurumu’na göndermiş olduğu bir görüş yazısında, son yıllarda alkolün yanı sıra uyuşturucu madde ile uyuşturucu uyarıcı ve uyku verici etki doğurabilen reçeteli ilaçların tesiri altında araç kullanan sürücü tespit ettiklerini belirtiyor.

Ülke genelinde, topyekun ve düzenli denetim yapılması halinde ise bu vakaların çok daha yüksek oranda tespit edilebileceği, bu nedenle ilk olarak toplu taşıt sürücüleri ve taksi sürücülerinden başlanarak, şoförlerin ruhsat yenileme işlemleri sırasında geriye dönük sonuç verebilen saç ve tırnak gibi biyolojik materyallerden uyuşturucu madde analizinin yapılması gerektiğini belirtiyor.

Trafik görevlilerince yapılan alkol kontrolünde, negatif sonuç alınması üzerine gerçekleştirilen uyuşturucu testlerinin, sağlık birimleri tarafından ön tarama testleri ile yapıldığı, ancak bu testlerde elde edilen pozitif sonucun ileri analiz yöntemleri ile teyit edilmesi gerekirken bunun yapılmadığı tespitlerini aktarıyor.

Adli Tıp Kurumu Başkanlığı, trafikte uyuşturucu madde kullanımının tespiti konusunda da bir komisyon kurularak konunun tüm yönleri ile ele alınmasını öneriyor.

Alkolmetre ile yapılan ölçümlerde nelere dikkat edilmeli

Alkolmetre ile yapılan ölçümlerde nelere dikkat edilmeli

Adli Tıp Kurumu Başkanlığı, görüş yazısında, alkolmetre ile ölçümlerin nasıl yapılması gerektiği ile ilgili önemli hususların da altını çiziyor

 • Alkol içeren ağız gargaralarının kullanımı sonrası 20 dakika beklenmesinin ağız içi alkolün uçması için yeterlidir
 • Alkolmetre ile yapılan ölçümde pozitif sonuç alınmasını takiben itiraz olmasa dahi yapılan ölçümün 15 dakika sonra aynı cihazla ve aynı yerde tekrarlanması gerekmektedir.
 • 2. ölçümle, alkolün vücutta emilmeye devam edip etmediğinin ya da emilim sürecinin tamamlanarak, vücuttan atılım safhasına geçilmiş olduğunun ayrımı yapılabilir.
 • İkinci ölçümün kan üzerinden yapılması durumunda, analizin yapılacağı biyolojik numunenin bir an önce alınması gerekmektedir. Numunenin uygun koşullarda saklanması halinde analizin yapıldığı zamanının ehemmiyet taşımamaktadır.
 • Analiz için, kan numunesinin yanı sıra idrar numunesi alınması da çok önemlidir.

Trafik Yönetmeliği, alkolmetre ile yapılan ölçüme itiraz veya tekrarlama hakkı vermiyor

Adli Tıp Kurumu Başkanlığı, alkolmetre ile yapılan ölçümde itiraz olmasa dahi, 15 dakika sonra aynı cihazla ve aynı yerde tekrarlanması gerektiğini belirtmesine rağmen, Karayolları Trafik Yönetmeliği yapılan ölçüme itiraz veya tekrarlama hakkı vermiyor.

Yönetmeliğin 97. maddesinde ise, sürücülerin her zaman alkol kontrolüne tabi tutulabileceği belirtiliyor. Yapılan ölçüm sonucuna itiraz edilmesi halinde tekrar ölçüm yapılmayacağı ve itirazın ilgili mahkemelere yapılacağı kural altına alınıyor.

Kamu Denetçiliği Kurumu’nun 18/02/2019 tarihli ve 2018/8851 sayılı kararı için tıklayınız

Adli Tıp Kurumu’ndan şoför ruhsatları uyarısı başlıklı yazımdan sonra, ilginizi çekeceğine inandığım diğer yazılarım için tıklayınız

Servis Şoförleri Sağlıklı Mı?

AHEF’in Servis Şoförleri ile ilgili basın açıklaması

İlk yorum yapan siz olun

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.