İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bilim Gündemine Damga Vuran 2 Türk: ÖZEL ve AÇIKMEŞE

Last updated on 21/10/2019

Geçtiğimiz hafta, bilim alanında 2 büyük gelişme yaşandı.
Bunların ilki, 10 Nisan 2019 tarihinde ilk kez bir karadeliğin gerçek fotoğrafının çekilmesi,
diğeri ise 11 Nisan 2019 tarihinde SpaceX şirketinin Falcon Heavy roketinin 3 yan hızlandırıcı roketinin de ilk kez başarılı bir şekilde dünyaya geri dönerek dikey bir biçimde iniş yapmalarıydı.

İşte bu iki önemli olayın mimarları bilim insanları arasında Feryal ÖZEL ve Behçet AÇIKMEŞE isimli 2 Türk bilim insanının da olduğunu biliyor muyduk?

Feryal ÖZEL

10 Nisan 2019 Çarşamba günü “Event Horizon – Olay Ufku Teleskopu Projesi”nde çalışan astronomlar, 2017’den beri karadeliklerle ilgili sürdürdükleri çalışmanın sonucunda, Samanyolu Galaksimize komşu M87 (Messier 87 ) galaksisinin merkezindeki güneşimizin kütlesinin 6.5 milyar katı bir kütleye sahip kara deliğin fotoğrafını yayınladılar. Söz konusu fotoğraf, bu güne kadar çekilen ilk karadelik fotoğrafı olması nedeniyle astronomi alanında bir dönüm noktası oldu.

Bilimsel çalışmalarını ABD’de sürdüren ve ‘dünyanın en akıllı kadınlarından biri’ olarak nitelendirilen, EHT Bilim Konseyi Üyesi ve Arizona Üniversitesi’nde astronomi ve astrofizik profesörü olan Feryal ÖZEL, karadeliğin gölgesinin büyüklüğünü ölçmek ve Albert Einstein’in görelilik teorisinin öngörülerini EHT gözlemleriyle karşılaştırmakla görevlendirilen Modelleme ve Analiz Çalışma Grubu’nu yönetti. 

Behçet AÇIKMEŞE

Diğer önemli bir gelişme de, Elon MUSK’un sahibi olduğu SpaceX şirketinin, 11 Nisan 2019 tarihinde Sudi Arabistan’a ait bir uyduyu taşıyan Falcon Heavy roketinin 3 yan hızlandırıcı roketinin de ilk kez başarılı bir şekilde dünyaya geri dönerek dikey bir biçimde iniş yapması oldu.

Elbette ki, söz konusu gelişme, bir uydunun yörüngesine oturtulması için kullanılan bir ana roketin yan itici roketlerinin, dikey biçimde 2’sinin karada, 1 tanesinin de denizdeki iniş pistlerine başarı ile iniş yapmalarından ibaret değil.

Başta Mars projesi olmak üzere, uzay çalışmalarında bilim insanlarının önlerindeki en büyük engellerden birisi de, projelerde kullanılan uzay araçlarının menzilleri ve maliyetleri.

İşte bu noktada, Space X şirketini ön plana çıkaran en önemli noktaise, geliştirmiş olduğu roketlerin tekrar kullanılabilir olmaları. Bunu sağlayan en önemli şey de, roketlerin dünyaya kısa sürede ve sağlam bir şekilde geri dönmeleri.

Falcon roketlerinin, dikey olarak inebilmelerini sağlayan teknoloji, ‘Curiosity-Merak’ isimli insansız keşif aracının 5 Ağustos 2012 tarihinde  Mars’a başarı ile indirilmesine uzanmakta. Merak’ın Mars’ta istenilen noktaya başarı ile indirilmesini sağlayan yazılımın algoritmalarını hazırlayan kişilerden birisi de Behçet AÇIKMEŞE.

Maalesef, bu iki başarının mimarları arasında yer alan 2 Türk bilim insanının isimleri ulusal medyamızda yer bulamadılar. Ben de imkanlarım dahilinde bu iki değerli bilim insanını değerli takipçilerime tanıtmak istedim.

Bir yorum

  1. Şinasi Gönenç Şinasi Gönenç 15/04/2019

    Gerçekten böyle bir haberin ulusal medyamızda hem de hiç yer bulmaması hem düşündürücü hem de sinir bozucu. Sizden Allah razı olsun bu ayıbı gidermişsiniz. Çok teşekkürler; okudum, bu olayları bilmeme ayıbından en azından ben kurtuldum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.