İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

2547 sayılı Kanuna tabi uzman hekimlere nöbet ücreti ödenmemesi Anayasa’ya aykırıdır

Last updated on 19/10/2019

Anayasa Mahkemesi, aynı sağlık kurumunda 657 sayılı Kanun’a tabi görev yapan uzman hekimlere acil, yoğun bakım ve icap nöbeti ödenirken, 2547 sayılı Kanuna tabi uzman hekimlere nöbet ücreti ödenmemesini Anayasa’ya aykırı buldu.

Dava konusu olayda, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Cerrahisi Kliniğinde, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’na tabi, öğretim görevlisi kadrosunda uzman hekim olarak görev yapan Uzm. Dr. Tevfik İlker AKÇAM’a, tutmuş olduğu acil, yoğun bakım ve icap nöbetlerine ilişkin olarak ödeme yapılmamış olup, konu idare mahkemesine ve ardından Anayasa Mahkemesi’ne taşınmıştır.

Kararda, Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği ilgi tutularak, yataklı tedavi kurumlarında uygulanan nöbet hizmetlerini Evde Nöbet (icap nöbeti), Normal, Acil ve Branş Nöbetleri olarak 4 şekilde gruplayarak amaçlarını da, normal çalışma saatleri dışında ve resmi tatil günlerinde dışarıdan gelecek hastalarla kurum içindeki hastaların acil durumlarında tıbbi ve bununla ilgili idari ve teknik yardımları vaktinde sağlayabilmek, olası muhtemel idari ve teknik olaylara zamanında müdahale edebilmek olarak yorumlanmıştır.

Yüksek Mahkeme tarafından, aynı nitelikte kamu hizmeti veren ve uzman doktorların da dahil olduğu 657 sayılı Kanun’a tabi personel ile 2547 sayılı Kanun’a tabi Tıpta Uzmanlık Öğrencileri’ne, ayrıca Sağlık Bakanlığı ile üniversitelerce birlikte kullanılan sağlık tesislerinde nöbet tutan 2547 sayılı Kanun’a tabi öğretim üyelerine nöbet ücreti ödenirken, üniversite hastanelerinde 2547 sayılı Kanun’a tabi olarak çalışan uzman doktorlara nöbet ücreti ödenmemesinin nesnel ve makul bir gerekçeye dayanmadığı tespit edilmiştir. Dolayısıyla, objektif ve makul bir gerekçe gösterilmeden  yapılan bu ayrımcı müdahale Anayasa’ya aykırı bulunmuştur.

Tevfik İlker Akçam (B. No: 2018/9074) 

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.